ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Radosław Sujak

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

SESJA NR XXIV/12 25 CZERWCA 2012

Informacja ogłoszona dnia 2012-09-03 13:23:04 przez Krzysztof Alejun

Akapit nr 1 - brak tytułu

Pytanie:
Radny zapytał czy prowadzone są analizy, było rozpatrywane wprowadzenie do szkół programów artystycznych. Nie chodzi o zajęcia pozalekcyjne, ale obligatoryjne. Dzięki nim można znaleźć tzw. talenty. Zapytał czy są jakieś wskazania ministerstwa odnośnie wprowadzenia takich zajęć. Zapytał czy jest możliwość wprowadzenia tego typu zajęć w przypadku napisania projektu unijnego na ten cel.  
Odpowiedź pisemna Burmistrza:
Szkoły realizują programy nauczania w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, oparte na podstawie programowej kształcenia ogólnego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Zmiany, jakie z dniem 1 września 2012 r. wprowadził MEN w nowej podstawie programowej, to: zwiększenie liczby godzin zajęć artystycznych, wprowadzenie do wyboru zajęć tj. warsztatów teatralnych, szkolnych zespołów muzycznych, chórów, warsztatów malarskich, rzeźbiarskich, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji kulturalnej małych dzieci (kl.I-III). Edukacja kulturalna najmłodszych dzieci, ma być prowadzona tak, by zachęcić je do różnorodnych form ekspresji artystycznej w zakresie muzyki, rytmiki oraz plastyki. Zajęcia te będą obejmowały znaczącą część czasu spędzanego w szkole i będą także integrować inne treści kształcenia. Dlatego nie będą miały charakteru zajęć wydzielonych. Obecnie minimalna liczba godzin nauczania przedmiotów artystycznych, wynikająca  z rozporządzenia, na I etapie kształcenia to:
• edukacja muzyczna – 95 godzin w roku szkolnym (nauczyciel sam decyduje o formie i czasie zajęć),
• edukacja plastyczna – 95 godzin w roku szkolnym (nauczyciel sam decyduje o formie i czasie zajęć).
Ministerstwu zależy też na podtrzymaniu zainteresowań artystycznych uczniów w klasach IV-VI szkoły podstawowej. W związku z tym, w zakresie muzyki i plastyki, w nowej podstawie programowej MEN zaproponowano zwiększenie liczy obowiązkowych godzin zajęć o 50 % z każdego z tych przedmiotów. I tak od klasy IV wprowadzono następującą minimalną liczbę godzin zajęć artystycznych:
• muzyka – 95 godzin w roku szkolnym, (w tygodniu były 2 godziny obecnie będą 3 godz.),
• plastyka – 95 godzin w roku szkolnym, (w tygodniu były 2 godziny obecnie będą 3 godz.),
• zajęcia techniczne – 95 godzin w roku szkolnym, (w tygodniu były 2 godziny obecnie będą 3 godz.).
Do tej pory, na trzecim etapie edukacyjnym, w gimnazjum, plan zajęć przewidywał łącznie 3 godziny na zajęcia z muzyki i plastyki. W nowej podstawie programowej, która w większym stopniu akcentuje wdrażanie uczniów do dokonywania rozumnych i świadomych wyborów, MEN proponuje, aby ten blok obejmował w sumie 4 godziny. Dwie godziny miałyby zachować tradycyjną formę zajęć muzycznych i plastycznych, a kolejne dwie – stanowiłyby szeroką ofertę zajęć artystycznych, do wyboru dla ucznia (warsztaty teatralne, szkolne zespoły muzyczne, chóry, warsztaty malarskie, rzeźbiarskie). Minimalna liczba godzin w roku szkolnym:
• zajęcia artystyczne – 65 godzin w roku szkolnym,
• zajęcia techniczne – 65 godzin w roku szkolnym.
Ponadto w szkole mogą być wprowadzone - za zgodą Lubuskiego Kuratora Oświaty (Innowacje), organu prowadzącego (dodatkowe środki w budżecie placówki oświatowej) oraz po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną dodatkowe, autorskie programy nauczania z zajęć artystycznych. Włącza się je do zestawu programów obowiązujących w szkole. Dzieci uczęszczające na te zajęcia obligatoryjne otrzymują ocenę na świadectwie. Przed wprowadzeniem dodatkowo takich zajęć należy zapoznać się z zapotrzebowaniem środowiska i rodziców, którzy wyrażają zgodę na chodzenie dzieci na takie zajęcia w ramach lekcji.
Przypominam jednocześnie, że od kwietnia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. prowadzone są zajęcia w ramach projektu unijnego „Indywidualizacja nauczania i wychowania w klasach I – III w szkole podstawowej na terenie Gminy: w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Krośnie Odrzańskim, w Radnicy, Osiecznicy i Wężyskach. Możemy tam znaleźć zajęcia muzyczne, plastyczne, artystyczne i teatralne.
W szkołach prowadzone są również zajęcia pozalekcyjne rozwijające dla dzieci uzdolnionych artystycznie, prowadzone przez nauczycieli specjalistów. W placówkach oświatowych działają zespoły wokalne, taneczne. Dzieci zdobywają wyróżnienia i nagrody w konkursach plastycznych na szczeblu nie tylko powiatowym i wojewódzkim, ale także ogólnopolskim.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Krosno Odrzańskie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Monika Karwowska-Pawłowska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-09-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Monika Karwowska-Pawłowska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-09-03 13:22:57
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Krzysztof Alejun
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-09-03 13:23:04
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Krzysztof Alejun
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2012-09-03 11:23:04
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
502 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony