ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Magdalena Wlazło

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

SESJA NR XXII/12 Z DNIA 19 KWIETNIA 2012 R.

Informacja ogłoszona dnia 2012-08-28 21:10:41 przez Krzysztof Alejun

Akapit nr 1 - brak tytułu

Pytanie:
Radna zapytała na jakim etapie jest zakup baraków dla osób nie płacących czynszów. Powiedziała, iż mieszkańcy, którzy znajdują się na liście osób oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego obawiają się, iż po eksmisji do baraków osób nie płacących, mieszkania te zostaną sprzedane. Zapytała czy jest to prawda.
Odpowiedź:
Odnośnie zakupu baraków Burmistrz powiedział, że rozważana była taka opcja. Zrobiono rozpoznanie. Problem w tym, że nie wszystkie tego typu budowle mogą zostać uznane i uzyskać status mieszkań socjalnych. Muszą być na trwałe połączone z gruntem. Stwierdził, iż następuje przekłamanie w związku z podjętą akcją. Została ona podjęta, ponieważ mieszkańcy od początku 2009 roku z poziomu zadłużenia ok. 1,5 mln zł, wywindowali je do ok. 1,9 mln zł, nie płacąc czynszów. Jeśli mieszkańcy nie chcą się zdyscyplinować i chcą doprowadzić do upadku ZGKiM, to gmina będzie się temu przeciwstawiać i mobilizować, aby płacili czynsz. W związku z tym rozważano zakup pomieszczeń, które byłyby mieszkaniami socjalnymi i nie rozdawaniu ich w nagrodę, tak jak to się stało z mieszkaniami na ulicy Chrobrego. Mieszkania za darmo za ok. 3 tys. zł/m² otrzymali ludzie, którzy być może nie powinni ich otrzymać. Wyjaśnił, iż rozumie pomoc ludziom skrzywdzonym przez los. Jednak po rozpoczęciu przez Dyrektora ZGKiM akcji polegającej na odzyskiwaniu zadłużenia, przychodzili mieszkańcy, którzy nie płacili czynszów przez wiele lat. Gmina ponosi koszty tych lokali. Rozlicza się za wodę z KPWK. Koszty ponoszą wszyscy mieszkańcy gminy. Nieprawdą jest, że w tej chwili chce się doprowadzić do sytuacji, w której zabiera się mieszkania socjalne wszystkim mieszkańcom. Mieszkań socjalnych nie można sprzedawać. Są one zabezpieczeniem gminy dla osób najsłabszych, wymagających pomocy. Sprzedawane są tylko mieszkania komunalne, ze względu na to, iż gminy nie stać na ich utrzymanie. W wielu budynkach komunalnych na ścianach jest grzyb, przewracają się kominy, schody. Gminy nie stać na te remonty. Działania podejmowane przez gminę mają doprowadzić do tego, aby zdyscyplinować mieszkańców do płacenia za mieszkania. Gmina może pomagać, ale tylko do pewnego momentu. Stwierdził, iż mieszkania komunalne będą sprzedawane. Wojewoda Lubuski przelicza ile powinno kosztować utrzymanie 1 m² w mieszkaniu komunalnym. Jest to ok. 8 zł/m². W Gminie Krosno Odrzańskie czynsz wynosi 3,45 zł/m². Czynsze nie pokrywają więc nawet połowy kosztów eksploatacji, a mieszkańcy i tak twierdzą, że jest drogo.
 
Pytanie:
Radna zapytała na jakim etapie jest Gmina odnośnie wdrażania rozwiązań w związku z nową ustawą śmieciową. Zapytała co jest w związku z tym robione. Zapytała czy zostanie zatrudniony nowy pracownik, który będzie się zajmował ewidencjonowaniem, sprawdzaniem wpływów należności.
Odpowiedź:
Burmistrz powiedział, że w tym tygodniu odbyło się spotkanie  Dyrektora ZGKiM z Prezesem KPWK i kancelarią prawną, która przygotowuje gminę do wejścia w życie nowej ustawy. Stwierdził, iż gminę czeka bardzo ciężka praca. Będzie musiało zostać podjętych kilka uchwał w tym temacie. Gmina w dalszym ciągu jest członkiem Związku Międzygminnego Odra – Nysa - Bóbr, który być może pomoże w tej drodze.
Prezes KPWK Aleksander Kozłowski powiedział, że problem odpadów z pozoru nie dotyczy KPWK, jednak decyzją Rady jest inaczej. Do końca czerwca 2012 roku ustawa nakazuje Sejmikowi Wojewódzkiemu i Marszałkowi przygotowanie i podjecie uchwał o nowym wojewódzkim planie zagospodarowania odpadów, gdzie wyznacza się regiony, instalacje do obsługi odpadowej oraz przyjęcie uchwały o realizacji tego planu. Będzie to również wyznacznik dla poszczególnych gmin do jakiego odbiorcy odpadów zostaną przydzielone. Do grudnia 2012 roku Rada będzie musiała podjąć około 13 uchwał. Gmina będzie musiała przygotować zarówno społeczeństwo jak i odpowiednie uchwały, w których będzie mowa o wysokości opłat, sposobu ich naliczania, ewidencji poszczególnych posesji. Warunkiem jest jednak krok, który musi zrobić Sejmik. Stwierdził, iż proces przygotowania się gminy do tej rewolucji jest w toku. Już na sesji majowej pojawi się pierwsze wprowadzenie, instruktarz tego, co wszystkich czeka w 2012 r. Cały proces musi się zakończyć najpóźniej z dniem 1 lipca 2013 roku wprowadzeniem nowych uregulowań w gospodarce odpadami.  
         
Wniosek:
Radna wniosła o przeprowadzenie inwentaryzacji koszy na śmieci w mieście. Wniosła o ustawienie dodatkowych koszy zwłaszcza na ulicach Bohaterów WP oraz Gubińskiej.
Odpowiedź:
Burmistrz powiedział, że inwentaryzacja zostanie wykonana. Właścicielem odpadów będzie Gmina Krosno Odrzańskie, a wszyscy mieszkańcy będą ponosili ich koszty. Dzisiaj każdy może indywidualnie podpisać umowę na wywóz odpadów. Wiele gospodarstw takich umów nie ma. Efekt jest taki, że czym więcej koszy na śmieci jest ustawianych w mieście, tym szybciej są one zapełniane. Być może trzeba będzie doprowadzić do grodzenia śmietników. 
Zostało skierowane pismo do ZGKiM w Krośnie Odrzańskim o przeprowadzenie takiej inwentaryzacji na terenie miasta. Jeśli chodzi o zakup dodatkowych koszy, to planowany on jest jeszcze w maju 2012 r.
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Krosno Odrzańskie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Monika Karwowska-Pawłowska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-08-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Monika Karwowska-Pawłowska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-08-28 21:10:37
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Krzysztof Alejun
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-08-28 21:10:41
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Krzysztof Alejun
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2012-08-28 21:10:41
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
968 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony