ˆ

AZBEST

Drukuj informację

Szczegóły informacji

Informacja dot. uzyskanego efektu ekologicznego w trakcie realizacji zadania: „ Usuwanie azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Zwierzyn” w 2016 roku.

Data wprowadzenia informcji do BIP: 2016-11-10 14:52:04 Informacja ogłoszona dnia 2016-11-10 14:52:09 przez Administrator Systemu

Akapit nr 1 - brak tytułu

Urząd Gminy w Zwierzynie informuje, że Gmina Zwierzyn otrzymała dofinansowanie do zadania polegającego na utylizacji wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Zwierzyn w wysokości 17.273,60 zł w formie dotacji stanowiącej 100% kosztów kwalifikowanych zadania.
Dofinansowanie jest przyznawane w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn.: SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze – część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest.
Na powyższą łączną kwotę dofinansowania składają się:
  • 8636,80 zł – dotacja NFOŚiGW w Warszawie, w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych,
  • 8636,80 zł – dotacja WFOŚiGW w Zielonej Górze, w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.
W ramach ww. zadania azbest usunięto z 8 posesji (usunięcie z demontażem), oraz 10 posesji (usunięcie bez demontażu). Osiągnięty efekt ekologiczny to 29,98 Mg (ton), 2548 m2  zutylizowanego azbestu, stanowiącego odpad niebezpieczny.
Aby zutylizować azbest w ramach przedmiotowego zadania należało spełnić warunki, o jakich mowa w „Informacji dotycząca przyznania dofinansowania do zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Zwierzyn”.
  • Informujemy, że Gmina Zwierzyn planuje wnioskować o otrzymanie dofinansowania również w 2017 r. Gmina prowadzi nabór wniosków.
 
  1. Uwaga !!! Wyroby zawierające azbest są szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Współcześnie wiadomo, że azbest jest bardzo groźnym czynnikiem chorobotwórczym (całkowita liczba zgonów spowodowanych chorobami azbestozależnymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Polsce i Estonii wynosi ok. 15 tys. rocznie), przy czym niebezpieczeństwo pojawia się wskutek rozpylenia w powietrzu włókien azbestowych, uwalnianych w trakcie wydobycia azbestu oraz      w procesie produkcji, obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, a także podczas ich uszkodzenia lub w skutek ich korozji.                                                                                                                                                                                                         Włókna azbestu trafiają do organizmu głównie drogą oddechową, z wdychanym powietrzem,                       i w niewielkim tylko stopniu przez skórę i z układu pokarmowego. Źródłem narażenia, prócz zanieczyszczonego powietrza, może być woda, do której azbest trafia z gleb zanieczyszczonych azbestem, ze ścieków przemysłowych, atmosfery i rur azbestowo-cementowych. Przypuszcza się, że woda wodociągowa zawiera średnio poniżej 1 wł./cm3. Również artykuły żywnościowe mogą być zanieczyszczone cząstkami azbestu, pochodzącego z wody lub talku wykorzystywanego do polerowania ryżu.
Informację nt. dofinansowania można uzyskać:
w Urzędzie Gminy II piętro, pok. 21
tel. 095 7617580 wew. 39
lub na stronach internetowych:
- www.bip.zwierzyn.pl
- www.zwierzyn.pl

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację: Gmina Zwierzyn
Osoba, która wytworzyla informację: Mateusz Ostapiuk Data wytworzenia informacji: 2016-11-10 00:00:00
Osoba, która odpowiada za treść: Krzysztof Kęcik Data wprowadzenia do BIP 2016-11-10 14:52:04
Wprowadził informację do BIP: Administrator Systemu Data udostępnienia informacji: 2016-11-10 14:52:09
Osoba, która zmieniła informację: Administrator Systemu Data ostatniej zmiany: 2016-11-10 14:55:22
Artykuł był wyświetlony: 216 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony
ˆ

Nagłówek strony

  • BIP
  • Godło RP
herb

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Zwierzyn
ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu