Zamknij okno Drukuj dokument

Uchwała Nr XIV/77/2007 Rady Gminy Słońsk z dnia 28 września 2007 roku

Uchwała Nr XIV/ 77/ 2007

Rady Gminy Słońsk

z dnia 28 września 2007 roku

w sprawie: skargi Pani Marii Bieniowskiej dotyczącej działalności Wójta Gminy Słońsk i funkcjonowania Urzędu Gminy Słońsk.

Na podstawie art. 229 pkt 3 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) Rada Gminy Słońsk uchwala, co następuje:

§ 1. Po rozpatrzeniu skargi Pani Marii Bieniowskiej z dnia 7 sierpnia 2007 r. na działalność Wójta Gminy Słońsk i funkcjonowanie Urzędu Gminy Słońsk, po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie zarzutów przedstawionych w skardze, Rada Gminy Słońsk uznaje skargę za bezzasadną z przyczyn określonych w uzasadnieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały,

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady. § 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


UZASADNIENIE

 

do uchwały Rady Gminy Słońsk Nr XIV/77/2007 z dnia 28 września 2007 r. w sprawie skargi Pani Marii Bieniowskiej dotyczącej działalności Wójta Gminy Słońsk i funkcjonowania Urzędu Gminy Słońsk.

W dniu 29 sierpnia 2007 r. Rada Gminy otrzymała przekazaną przez Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim skargę Pani Marii Bieniowskiej z dnia 7 sierpnia 2007 roku.

Skarga złożona przez Panią Marię Bieniowską dotycząca działalności Wójta Gminy Słońsk i funkcjonowania Urzędu Gminy Słońsk została przedstawiona Komisji Rewizyjnej w dniu 11 września 2007 r.

Komisja uznała, że zarzuty przedstawione w skardze dotyczące zatrudniania przez Wójta tylko „swoich" , jak również zarzuty dotyczące niezatrudnienia skarżącej są bezzasadne.

Słońsk jest niewielką miejscowością, w której żyje znaczna ilość rodzin wielopokoleniowych. Na terenie gminy w sektorze budżetowym pracuje około 150 osób, w tym są pracownicy Urzędu Gminy, szkoły, przedszkola, Zakładu Gospodarki Wodno-ściekowej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dodając do tego Radnych Rady Gminy oraz sołtysów 11 sołectw daje to dużą liczbę mieszkańców gminy związanych z sektorem budżetowym. Uniknięcie jakichkolwiek powiązań przy zatrudnianiu w tych jednostkach osób powiązanych z pracownikami zatrudnionymi na innych stanowiskach jest praktycznie niemożliwe.

W Zespole Szkół zatrudniono radnego (w obecnej kadencji nie jest radnym) oraz córkę księgowej z Urzędu Gminy jedynie ze względu na posiadane przez nich wykształcenie-obydwoje posiadają wyższe wykształcenie ekonomiczne i administracyjne.

Na kierowcę autobusu do dowozu dzieci szkolnych została ogłoszona rekrutacja. Wygrał ją Pan Marian Banasik, który jest obecnie radnym, a w momencie rekrutacji nic pełnił funkcji radnego. Wybrany kandydat spełniał wszystkie wymagania, wcześniej pracował jako kierowca autobusu linii PKS. Dodatkowym plusem wyboru tego kandydata było miejsce zamieszkania w Głuchowie skąd rozpoczyna i kończy się trasa dowozu dzieci do szkoły, więc ten wybór pozwolił zmniejszyć koszty dowozu. Pan Marian Banasik posiada córkę, która jest jeszcze małoletnia, więc w przedszkolu jako opiekunka nie pracuje.

Dodatkowy przewoźnik został wynajęty ze względu na znaczną ilość miejscowości z których dojeżdżały dzieci. Przewoźnik został wyłoniony w wyniku ogłoszonego przetargu.

Osoba przewożąca dzieci była radnym Rady Gminy 2 kadencje temu, jeszcze przed objęciem funkcji przez obecnego Wójta Gminy i w zadcn sposób nie jest z nim powiązana. Syn wybranego przewoźnika pełni jedynie funkcję zmiennika kierowcy, natomiast synowa i siostrzenica zostały skierowane na staż z Powiatowego Urzędu Pracy.

W przedszkolu nie pracuje „żona kuzyna Wójta Gminy", ani żadna kuzynka Pani Przewodniczącej Rady Gminy.

Na kierownika sali wiejskiej został ogłoszony konkurs, który wygrała Pani Łucja Moskalska. Wójt Gminy nie ma żony, więc tym samym nie mogła zostać zatrudniona „szwagierka żony Pana Wójta". Wszystkie trzy osoby wymienione w skardze pracujące w sali wiejskiej są osobami trzecimi dla Wójta Gminy. Część pracowników została skierowana z Powiatowego Urzędu Pracy.

Pani Maria Bieniowska nie składała podania o przyjęcie do pracy w sali wiejskiej, pobierała w tym czasie zasiłek dla bezrobotnych i postanowiła że dopiero jak się skończy okres zasiłkowy to przyjdzie do Wójta Gminy porozmawiać o pracy dla niej. Wójt zaproponował skarżącej pracę w Zakładzie Gospodarki Wodno-ściekowej. Do zadań Pani Bieniowskiej należałoby sprzątanie biur w Zakładzie Gospodarki Wodno - Ściekowej (niewielki budynek piętrowy), dbanie o tereny zielone na terenie ZGWS (trawnik przed budynkiem) oraz dbanie o czystość na cmentarzu jenieckim w Słońsku. Rozmowa o pracę odbyła się w obecności kierownika Zakładu Gospodarki Wodno-Sciekowej - Tomasza Musiała, który w obecności Komisji Rewizyjnej słowa Wójta Gminy potwierdził. Pani Bieniowska odmówiła przyjęcia tej pracy.

Gmina korzysta z każdej możliwej formy pomocy w zatrudnieniu. Są to stażyści, osoby przyjmowane w ramach przygotowania zawodowego, robót publicznych i robót interwencyjnych. W ciągu pięciu lat przewinęło się około 250-300 osób, które miały poprzez Powiatowy Urząd Pracy zatrudnienie w Urzędzie Gminy lub innych jednostkach budżetowych, co bez wątpienia jest działaniem pozytywnym.

Obecnie Powiatowy Urząd Pracy nie dostarcza listy osób bezrobotnych z terenu gminy, lecz to bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy zgłasza się do Urzędu Gminy o pomoc w znalezieniu pracy, czy to w formie stażu, przygotowania zawodowego, skierowania do robót interwencyjnych czy robót publicznych Wielkość pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy zależy również od posiadanych w danym czasie funduszy na te cele pomocowe przez PUP.

Osoby zatrudnione w Zakładzie Gospodarki Wodno-Ścickowej pracują od początku istnienia Zakładu, czyli od ponad 10 lat. Jedynymi osobami nowymi jest Grzegorz Krzysków, syn Wójta Gminy oraz druga księgowa. Grzegorz Krzyśków jest zatrudniony od 2003 r. na podstawie skierowania z Powiatowego Urzędu Pracy na staż. Do pracy został przyjęty nie przez Wójta Gminy lecz przez Kierownika ZGWS, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami do tej pracy - technik budowlany i informatyk. Druga księgowa zrezygnowała z pracy w podupadającym Zakładzie Drzewnym i złożyła wniosek o przyjęcie do pracy w Zakładzie Gospodarki Wodno-Sciekowej. Ze względu na posiadane doświadczenie w pracy w księgowości została przyjęta przez kierownika.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego nie znaleziono podstaw do uznania skargi za zasadną.

Załączniki

77 (63.6kB)    
Uzasadnienie (306.1kB)    

Metadane

Źródło informacji:Karina Burkiewicz
Data utworzenia:2008-02-13 11:34:31
Wprowadził do systemu:Mariusz Kowaluk
Data wprowadzenia:2008-02-13 11:34:49
Opublikował:Mariusz Kowaluk
Data publikacji:2008-02-13 11:35:32
Ostatnia zmiana:2008-02-13 11:36:11
Ilość wyświetleń:1086