ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

O współpracy polsko-francuskiej

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2015-10-07 14:51:59 przez Milena Matysek

Akapit nr - brak tytułu

 
Zalążki współpracy pomiędzy naszym Domem, a francuskim ośrodkiem w Libourne w regionie Akwitanii zawiązały się w 2012 roku. Inicjatywę ku długofalowym działaniom podjęła pani Bożena Lewandowska, rodowita międzyrzeczanka, a obecnie – pracownica Association de la Miséricorde de Liborune, prowadzonego przez katolicki Institut don Bosco. Pani Lewandowska poszukiwała instytucji o podobnej misji i charakterze, jak jeden z trzonów francuskiej organizacji – Foyer Occupationnel – miejsca, w którym żyją, a także wykonują pracę osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ideą przyświecającą potencjalnym kontaktom było  stworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń nie tylko kulturowych, ale również terapeutycznych i opiekuńczych. Ze względu na osobisty sentyment, a także dostrzegalne podobieństwa pomiędzy dwoma ośrodkami, strona francuska wyszła z propozycją nawiązania współpracy – którą przyjęliśmyz radością i nadzieją na wzbogacenie naszej wiedzy, a także wspaniałą przygodę.
 
Początkowy okres działań ukierunkowany był na listowną wymianę doświadczeń – Mieszkańcy pod okiem terapeutów opisywali bieżące wydarzenia z życia codziennego, wszelkie imprezy okolicznościowe oraz tradycje Domu w nawiązaniu do polskiej kultury, dołączając zdjęcia, a nawet przepisy na ulubione dania – koledzy z Francji odwdzięczali się zaś tym samym.
W tym samym czasie, na nasze serdeczne zaproszenie, ośrodek z Libourne rozpoczął przygotowania do przyjazdu do Polski, w czasie których Mieszkańcy Foyer poznawali polskie zwyczaje, kuchnię, święta, muzykę – starając się nauczyć jak najwięcej o kulturze naszego kraju i regionu. W końcu, dzięki wielomiesięcznym staraniom we wrześniu 2013 roku grupa podopiecznych francuskiego ośrodka wraz z opiekunami odwiedziła nasz Dom. Przez tydzień spędzaliśmy razem czas – nasi goście mieli okazję poznać specyfikę pracy z osobami niepełnosprawnymi w Domu Pomocy Społecznej i Warsztacie Terapii Zajęciowej, a także zwiedzić wiele wyjątkowych miejsc w naszym województwie, jak Międzyrzecki Rejon Umocniony, Sanktuarium w Rokitnie, czy Zieloną Górę. Podopieczni Foyer uczestniczyli również w Olimpiadzie Umiejętności Zawodowych, która jest szczególnym wydarzeniem, umożliwiającym osobom niepełnosprawnym wykazanie się biegłością w wybranej dziedzinie – oczywiście, wytwory naszych przyjaciół podobały się wszystkim, a ich udział w imprezie nadał nowego wymiaru wydarzeniu.
Nadszedł w końcu czas rozstania. Wiedzieliśmy jednak, że wkrótce zobaczymy się ponownie, bowiem otrzymaliśmy zaproszenie do odwiedzenia Libourne. Zorganizowanie naszej rewizyty nie było jednak proste –  trwało dwa lata. W tym czasie kontynuowaliśmy kontakt listowny, a w końcu, wraz z ustaleniem daty wyjazdu na wrzesień 2015 roku, rozpoczęliśmy realizację Roku Francuskiego, wplecionego a kalendarz innych zajęć, starając się w pracowniach Warsztatu i Domu poznać kulturę kraju naszych przyjaciół – i tak, pracownia kulinarna przygotowywała przysmaki kuchni francuskiej, plastyczna tworzyła obrazy Wieży Eiffla, zaś komputerowa poznawała słynne baśnie tamtejszych pisarzy.  
W końcu, 14 września tego roku grupa siedmiu podopiecznych wraz z czterema opiekunami wyruszyła w podróż do Francji, która okazała się niezapomnianą przygodą.
Gospodarze zapewnili nam moc atrakcji, dzięki którym zwiedziliśmy tamtejszy region wraz z historycznym miastem Bordeaux i Place de la Bourse, wytwórnią wina Saint Emilion, a także wspinaliśmy się na największą wydmę w Europie – Dune du Pyla.
Nie zapomnieliśmy jednak, że misją naszej wycieczki jest wymiana doświadczeń w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Francuski ośrodek umożliwił nam czynne uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych, a także obserwację życia w Foyer Occupationnel, którego nazwę tłumaczyć możemy jako „Ognisko Domowe”, skupiające 49 stałych mieszkańców, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.  Ideą działania Ogniska jest indywidualne wsparcie osoby niepełnosprawnej poprzez opiekę i pracę. Szczególnie widoczne jest dążenie do samodzielności podopiecznych Foyer, którzy, choć mieszkają w pokojach jednoosobowych, podzieleni są na grupy zwane „rodzinkami”, które razem spędzają dzień, pracują i wypoczywają pod pieczą opiekunów-instruktorów.
Ośrodek oferuje uczestnictwo w ośmiu pracowniach:
  • Kulturalno-oświatowej – będącej miejscem rozmów na tematy związane z życiem codziennym i środowiskiem kulturowym. Podopieczni utrwalają umiejętności pisania             i czytania, opanowują również pojęcia czasoprzestrzenne za pomocą zajęć kalendarzowych;
  • Kulinarnej – której uczestnicy zajmują się nauką podstawowych czynności kuchennych, korzystania z narzędzi gospodarstwa domowego, przygotowywania słonych i słodkich potraw;
  • Komputerowej – umożliwiającej rozwijanie swoich indywidualnych pasji dzięki dostępowi do multimedialnego wyposażenia, Internetu, a także będącej miejscem rozrywki dla podopiecznych lubiących gry komputerowe;
  • Robótek ręcznych – w której podopieczni poznają podstawowe techniki szycia, haftu, wyszywania oraz prostych napraw odzieży;
  • Ogrodniczej – której działaniom ośrodek zawdzięcza zadbany teren zielony wokół budynków. Mieszkańcy Ogniska z pasją zajmują się nauką pielęgnacji i uprawy roślin.
  • Stolarskiej – dzięki której tworzone są różnorodne przedmioty użytkowe o wyjątkowym charakterze: ramki, drabinki, skrzynki, elementy zdobnicze. Podopieczni zapoznają się          z ręczną obróbką drewna również poprzez drobne renowacje.
  • Kosmetycznej – która oferuje podopiecznym zapoznanie się z podstawowymi technikami pielęgnacji, a także zdobycie praktycznych umiejętności strzyżenia włosów, dbania o skórę za pomocą odpowiednich środków, czy nawet masażu;
  • Muzycznej – umożliwiającej wyrażanie emocji poprzez śpiew, grę na różnorodnych instrumentach, a także uczestnictwo w pracach grupy artystycznej.
Uczestniczenie w zajęciach jest w Ognisku obligatoryjne, choć –w odróżnieniu choćby od naszego Warsztatu – pracownie nie mają przydzielonych grup. Każda z tak zwanych „rodzinek” korzysta z poszczególnych pracowni według ustalonego kalendarza zajęć. Prace w Ognisku trwają, z przerwą na posiłek, do godziny 15, potem zaś podopieczni korzystają swobodnie z czasu wolnego. Pieczę nad mieszkańcami Foyer sprawują pracownicy, spełniający rolę instruktorów-opiekunów. O potrzeby bytowe osób niepełnosprawnych dba również personel kuchenny i porządkowy (tzw. panie domu).
Warto zaznaczyć, że większość mieszkańców ośrodka weekendy i święta spędza w domach rodzinnych – traktując Ognisko nie tylko na zasadzie „internatu”, ale i jako miejsce pracy, w którym spędza się dni powszednie. Jest to zgodne z ideą normalizacji życia osób niepełnosprawnych i korzystne z terapeutycznego punktu widzenia. Ośrodek gwarantuje opiekę do 60 roku życia – później podopieczni  zamieszkują w domach spokojnej starości.
 
Współpraca z francuskim ośrodkiem w Libourne była dla nas i, mamy nadzieję, będzie nie tylko wielką radością, ale i bezcennym doświadczeniem i nauką. Wymiana tego rodzaju niesie ze sobą walor edukacyjny, pozwalający na porównanie, ale i wprowadzenie korzystnych rozwiązań opiekuńczo-terapeutycznych do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Co jednak najważniejsze – z odrobiną pomocy opiekunów nasi podopieczni nawiązali przyjaźnie, którym niestraszne były bariery językowe i kulturowe.
I już teraz mamy nadzieję na wspólne przygody i doświadczenia w przyszłości.
 
      
« powrót do poprzedniej strony