ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Procedura przyjęcia mieszkańca

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2014-09-03 14:00:25 przez Urszula Lamcha

Akapit nr - brak tytułu

PROCEDURA POSTĘPOWANIA PODCZAS PRZYJĘCIA MIESZKAŃCA DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
W ROKITNIE Nr 38
 
 
1.   Prawo do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej w Rokitnie nr 38 przysługuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w wieku od 3 do 30 lat. Osoba zainteresowana przyjęciem do Domu Pomocy Społecznej lub jego przedstawiciel ustawowy, powinien zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swoim miejscu zamieszkania, w celu skompletowania odpowiednich dokumentów ( podanie o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej, odpowiednie badania lekarskie, wywiad środowiskowy przeprowadzony przez Ośrodek Pomocy Społecznej, udokumentowane źródło oraz wysokość dochodów). Wniosek o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej może też złożyć inna osoba fizyczna lub prawna powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej. W szczególnych przypadkach o umieszczeniu może zdecydować Sąd Rodzinny bez zgody osoby kierowanej.
 
2.   Ośrodek Pomocy Społecznej przekazuje w/w dokumenty wraz z decyzją kierująca do właściwego terytorialnie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, który przedkłada je w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Międzyrzeczu. Następnie PCPR w Międzyrzeczu przekazuje dokumenty kandydata na mieszkańca do naszego Domu, gdzie po zaopiniowaniu przez zespół terapeutyczny, dyrektor placówki zawiadamia zainteresowanych o podjętej decyzji i ewentualnym terminie przyjęcia. W razie niemożności umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w Naszej placówce.
 
3.   Dokumentacja dotyczącą sytuacji socjalnej mieszkańca przy przyjęciu do Domu powinna zawierać:
- decyzję kierującą do Naszego Domu,
- grupę inwalidzką (orzeczenie KIZ) lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- zgodę mieszkańca lub jego przedstawiciela ustawowego na pobyt w DPS,
- opinię psychologa  i lekarza psychiatry,
- decyzję organu emerytalno - rentowego (udokumentowane źródło oraz wysokość dochodów) lub Ośrodka Pomocy Społecznej ustalającego wysokość otrzymywanego świadczenia,
- dowód osobisty,
- wywiad środowiskowy,
- orzeczenie kwalifikujące do nauczania w przypadku osób podlegających obowiązkowi szkolnemu.
 
 
4.   Dokumentacja dotycząca stanu zdrowia mieszkańca przy przyjęciu do Domu powinna zawierać:
- wszystkie aktualne wyniki badań oraz wynik RTG płuc,
- opinię dotyczącą sprawności psychofizycznej,
- zaświadczenie lekarskie,
- zaświadczenie psychologa i lekarza psychiatry,
- odpis historii choroby, wypisy ze szpitala z aktualnymi zaleceniami.
 
5.   Przed przyjęciem mieszkańca do Domu zespół opiekuńczo-terapeutyczny powołuje tymczasowego pracownika pierwszego kontaktu, który zapoznaje się z aktami osobowymi i historią choroby.
 
6.   Przy przyjęciu do Domu mieszkańca uczestniczą kolejno:
- dyrektor Domu
- pracownik socjalny
- pracownik pierwszego kontaktu;
- pielęgniarka dyżurująca;
- kierownik sekcji medyczno-rehabilitacyjnej;
- kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego;
 
7.   Pielęgniarka dyżurująca opisuje aktualny stan zdrowia mieszkańca.
 
8.   Pracownik pierwszego kontaktu powinien:
- zaopatrzyć mieszkańca w niezbędne środki czystości, odzież, wskazać wcześniej przygotowane miejsce do spania;
- zapoznać mieszkańca z współmieszkańcami domu i pracownikami,
- zapoznać mieszkańca z planem dnia, regulaminem domu, kartą praw i obowiązków mieszkańców,
- obserwować i konsultować z zespołem opiekuńczo-terapeutycznym przebieg procesu adaptacyjnego,
- uczestniczyć w przygotowaniu indywidualnego planu wsparcia.
 
 
 
9.  Analiza dokumentacji mieszkańca następuje na bieżąco, w miarę potrzeb. Za   
prawidłowe przeprowadzenie analizy odpowiada pracownik pierwszego kontaktu. Analiza   i wnioski omawiane są na zespolę opiekuńczo-terapeutycznym. Program postępowania z podopiecznym powinien być dostosowany do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych, jak również korygowany wraz z zmieniającymi się warunkami w otoczeniu. 
 
 
10.  Po przyjęciu mieszkańca w zakresie spraw medycznych należy przeprowadzić, możliwie najszybciej, wstępne badania przez lekarza internistę, psychiatrę, psychologa, rehabilitanta, w celu określenia aktualnego stanu zdrowia mieszkańca, określenia i zaplanowania sposobu postępowania medyczno-rehabilitacyjnego oraz ewentualnego ustalenia konieczności korzystania z innych usług specjalistycznych. Tok postępowania medyczno-rehabilitacyjnego koordynuje kierownik sekcji medyczno-rehabilitacyjnej.
 
11.   Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny w wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Koszt ten jest ustalony przez Starostę Międzyrzeckiego i publikowany w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym do 31 marca każdego roku. Obecnie koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Rokitnie Nr 38 wynosi 1.962,15 złotych.
Obowiązani do wnoszenia opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu;
- osoba zobowiązana do alimentacji, małżonek, zstępni (tzn. rodzina w linii prostej: dzieci ponoszą opłaty z tytułu pobytu w placówce za rodziców, rodzice za dzieci, wnuki za dziadków) z uwzględnieniem kryterium dochodowego określonego w ustawie,
- gmina, z której osoba została skierowana do Domu Pomocy Społecznej opłaca różnicę między średnim kosztem utrzymania w placówce, a opłatami wnoszonymi przez osobę skierowaną do Domu Pomocy Społecznej i ewentualnie jej rodzinę. Jeśli rodzina nie osiąga kryterium dochodowego, to obowiązek ponoszenia opłat za pobyt mieszkańca Domu w całości pokrywa gmina.