ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów Drukuj informacjęSprawa: Wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Szczegóły informacji

Wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami

Ogłoszono dnia: 2021-10-27 10:41:20

Termin załatwienia

Do 30 dni, w sprawach szczególnie skomplikowanych do 60 dni

Osoba kontaktowa

Monika Gabler

Miejsce załatwienia

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1C
67-400 Wschowa
Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami:
II piętro: pokój 215

Telefon kontaktowy

65 540 17 95

Adres e-mail

gospodarka@powiat.wschowa.com.pl

Sposób załatwienia

Sposób załatwienia sprawy z urzędu:
  1. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego.
  2. Wydanie upoważnienia dla klasyfikatora.
  3. Wykonanie czynności przez klasyfikatora.
  4. Weryfikacja operatu klasyfikacyjnego.
  5. Zawiadomienie o miejscu i terminie wyłożenia do publicznego wglądu projektu ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  6. Rozpatrzenie przez Starostę Wschowskiego zastrzeżeń do projektu ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  7. Zawiadomienie o prawie zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym oraz możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
  8. Wydanie decyzji o ustaleniu gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
Sposób załatwienia sprawy na wniosek strony:
  1. Złożenie wniosku o przeprowadzenie gleboznawczej  klasyfikacji gruntów wraz z uzasadnieniem.
  2. Analiza wniosku czy występują przesłanki do wykonania projektu gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  3. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego lub postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania administracyjnego w przypadku, gdy wniosek jest bezzasadny. 
  4. Zapytanie ofertowe i wybór oferty.
  5. Zawiadomienie wnioskodawców o wyborze oferty i wezwanie do wyjaśnienia w sprawie zgody na przyjęcie kosztów wyłonionej oferty na wykonanie opinii.
  6. W przypadku odpowiedzi na wezwanie i przyjęcie wyłonionej oferty polegające na wyrażeniu zgody na ustaloną wysokość kosztów, które wnioskodawcy poniosą, następuje wydanie upoważnienia dla klasyfikatora.
  7. Wydanie postanowienia o powołaniu biegłego.
  8. Wydanie postanowienia z żądaniem zapłaty zaliczki.
  9. Wpłacenie zaliczki przez wnioskodawcę na wynagrodzenie dla klasyfikatora za przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. W przypadku braku wpłaty zaliczki zostanie wysłane wezwania do uiszczenia opłat i kosztów postępowania.
  10. Wykonanie czynności przez klasyfikatora.
  11. Weryfikacja operatu klasyfikacyjnego.
  12. Zawiadomienie o prawie do składania zastrzeżeń do operatu klasyfikacyjnego.
  13. Rozpatrzenie przez Starostę Wschowskiego zastrzeżeń do projektu ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  14. Zawiadomienie o prawie zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym oraz możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
  15. Wydanie decyzji o ustaleniu gleboznawczej klasyfikacji gruntów lub decyzji o odmowie ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  16. Wraz z wydaniem decyzji klasyfikacyjnej ustala się w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia.

Miejsce odbioru

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1C
67-400 Wschowa
Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami:
II piętro: pokój 215

Wymagane Dokumenty

  1. Wypełniony wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej  klasyfikacji gruntów zgodnie z załącznikiem podpisany przez właściciela gruntu (wszystkich współwłaścicieli).
  2. W przypadku ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania wnioskodawcy należy załączyć oryginał lub urzędowo poświadczony odpis udzielonego pełnomocnictwa;
  3. Odpis z KRS lub inny dokument określający zasady reprezentacji podmiotu (dotyczy osób prawnych).

Opłaty

  1. Wnioskodawca ponosi koszty sporządzenia operatu aktualizacji klasyfikacji gruntów w przypadku ustalenia klasyfikacji na jego wniosek. Zgodnie z 264 §  1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w postępowaniach prowadzonych na wniosek ustala się w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia. Do kosztów postępowania, zgodnie z art. 262 §  1 pkt 2 tej ustawy zalicza się m.in. należność biegłego, tj. klasyfikatora, które obciążają stronę postępowania, jako poniesione w jej interesie lub na jej żądanie.
  2. Za wydanie decyzji należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł na rachunek Urzędu Miasta i Gminy Wschowa prowadzony przez Bank Spółdzielczy we Wschowie, numer 31 8669 0001 0008 7258 2000 0462 na postawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a – załącznik część I pkt 53 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  3. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa pobranie opłaty skarbowej następuje zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Opłata skarbowa od złożonego pełnomocnictwa wynosi 17 zł, z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu (rodzicom, dziadkom, pradziadkom), zstępnemu (dzieciom, wnukom, prawnukom), rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej.

Tryb odwoławczy

Odwołanie od decyzji wnosi się do Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Gorzowie Wielkopolskim za pośrednictwem Starosty Wschowskiego w terminie 14 dni  od  daty doręczenia decyzji.

Uwagi

  1. Postępowanie administracyjne w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów wszczyna się z urzędu albo na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji bądź innego władającego tymi gruntami wykazanego w Ewidencji Gruntów i Budynków (§ 3 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
  2. Wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów może nastąpić jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach określonych w § 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów, tj.: a) na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane (np. zmiana sposobu użytkowania gruntów z terenów różnych oznaczonych symbolem Tr, terenów komunikacyjnych oznaczone symbolem Tk na grunty rolne i grunty leśne), b) na gruntach zmeliorowanych ‒ po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych, c) na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym, d) na gruntach, na których starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych ‒ w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji, e) po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego, f) po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
  3. Czynności klasyfikacyjne obejmujące prace terenowe i sporządzenie dokumentacji wykonuje klasyfikator upoważniony przez Starostę Wschowskiego.
  4. Kandydat na klasyfikatora powinien  legitymować się dyplomem ukończenia kursu lub studium podyplomowego w zakresie gleboznawczej klasyfikacji gruntów wskazującym na właściwe przygotowanie zawodowe, w zakresie:
  • należytej znajomości gleboznawstwa ogólnego i szczegółowego w zakresie rozpoznawania typów, rodzajów i gatunków gleb, właściwości tych gleb oraz urzędowej tabeli klas gruntów;
  • praktycznej znajomości technicznego przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów w terenie;
  • znajomości przepisów normatywnych w dziedzinie gleboznawczej klasyfikacji gruntów wraz z trybem postępowania w tych sprawach;
oraz posiadać praktykę zawodową w wykonywaniu prac klasyfikacyjnych. Kandydat na klasyfikatora ma obowiązek posiadać uprawnienia z zakresu geodezji i kartografii niezbędnych do realizacji czynności związanych z wykonaniem projektu klasyfikacyjnego lub osób, które takie uprawnienia posiadają. Kandydat na klasyfikatora, który dotychczas nie wykonywał czynności na terenie powiatu wschowskiego, na potwierdzenie powyższych kompetencji powinien złożyć kopie odpowiednich dokumentów, tj. dokument potwierdzający posiadanie odpowiednich kwalifikacji oraz referencje bądź zaświadczenia Starostów potwierdzających prawidłowe wykonanie minimum dwóch klasyfikacji w przeciągu ostatnich dwóch lat. 
 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów ,
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony