ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Uzyskanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.Drukuj informacjęSprawa: Uzyskanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Szczegóły informacji

Uzyskanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszono dnia: 2013-01-15 11:29:25

Termin załatwienia

Do miesiąca od dnia złożenia wniosku, a sprawy szczególnie skomplikowane w terminie do dwóch miesięcy.

Miejsce załatwienia

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1 c
67-400 Wschowa
III piętro - Budownictwo - pok.307

Telefon kontaktowy

65 - 540 - 17 - 68

Sposób załatwienia

W postępowaniu administracyjnym o zatwierdzeniu projektu budowlanego sprawdza się kompletność wniosku. W przypadku braków wzywa się Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W sytuacji nie uzupełnienia wniosku we wskazanym terminie sprawa pozostaje bez rozpatrzenia.
W dalszej kolejności przed wydaniem decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza:
a. zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostepnianiu informacji o śrdowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
b. zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;
c. kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b ustawy prawo budowlane, a także zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7;
d. wykonanie - w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, o którym mowa w art. 20 ust. 2, także sprawdzenie projektu - przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu - lub jego sprawdzenia - zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości lub braków, Inwestor zostaje zobowiązany postanowieniem do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. W sytuacji nie uzupełnienia projektu budowlanego we wskazanym terminie wydawana jest decyzja o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego.
Postanowienia wydawane w toku prowadzonego postępowania administracyjnego , wezwania, decyzje o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego wydawane w trybie administracyjnym Wydział budownictwa i Ochrony Środowiska przesyła do Inwestora listem poleconym za dowodem doręczenia.
W trakcie postępowania informacji udziela inspektor prowadzący postępowanie wskazany podczas składania wniosku. Postępowanie administracyjne kończy wydanie decyzji w której organ określa czas jej ważności. Nie może być on dłuższy niż rok.

Miejsce odbioru


Wymagane Dokumenty

Wniosek na drukach określonych przepisem prawa podpisany przez Inwestora/ów lub osobę upoważnioną przez Inwestora (druk do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie). Upoważnienie przedkłada się na piśmie w oryginale wraz z uiszczoną opłatą skarbową.
Załączniki:
• oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w oryginale wypełnione na drukach ściśle określonych przepisem prawa (druk do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie)
• cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami, innymi dokumentami i decyzjami wymaganymi przepisami szczegółowymi oraz zaświadczenie o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego aktualne na dzień sporządzenia projektu budowlanego,
• prawomocna decyzja o warunkach zabudowy (w oryginale lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem) jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (decyzje wydaje właściwy Burmistrz Gminy),
• specjalistyczna opinia wydana przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną wskazaną przez właściwego Ministra w przypadku projektów budowlanych zawierających nowe niesprawdzone w krajowej praktyce, rozwiązania techniczne nie znajdujące podstaw w przepisach i Polskich Normach oraz w przypadku kiedy wykonanie lub użytkowanie obiektów budowlanych będzie stwarzało poważne zagrożenie dla użytkowników.

Czas realizacji


Opłaty

Za wydanie decyzji - opłata skarbowa zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225 z 2006 r. poz. 1635, ze zm.). Opłatę skarbową uiszcza się wraz ze składanym wnioskiem (wówczas opłata ta zostanie naliczona) w kasie Urzędu Miasta i Gminy Wschowa lub na konto Urzędu Miasta i Gminy Wschowa:
Bank Spółdzielczy we Wschowie
31 8669 0001 0008 7258 2000 0462
 
Wydanie decyzji, w sprawach mieszkaniowych nie podlega opłatom skarbowym.

Tryb odwoławczy

Od decyzji przysługuje stronom postępowania odwołanie do Wojewody Lubuskiego, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Starosty Wschowskiego.

Uwagi

Inwestor o pozwolenie na budowę może wystąpić w okresie ważności decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego
Projekt architektoniczno-budowlany winien być sporządzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003 r. w sprawi szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. Nr 120 poz. 1133 z 2003 r., ze zm.). Osoba sporządzająca projekt budowlany musi posiadać stosowne uprawnienia budowlane w danej specjalności dołączone do dokumentacji oraz wykazać się zaświadczeniem o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego i złożyć oświadczenie zgodnie z art.20 ust. 4 - prawo budowlane o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
Dokumentacja winna zawierać również informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego , uwzględnionej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy jeżeli jest na wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zakres i treść projektu budowlanego powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623).
• Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami).

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony