ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zgłoszenie instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko.Drukuj informacjęSprawa: Zgłoszenie instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko.

Szczegóły informacji

Zgłoszenie instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko.

Wydział: Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszono dnia: 2013-01-15 11:56:56

Termin załatwienia

30 dni

Miejsce załatwienia

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1 c
67-400 Wschowa
III piętro:
Ochrona Środowiska - pok. 306.

Telefon kontaktowy

65 - 540 - 17 - 79

Adres e-mail

Sposób załatwienia

Przyjęcie zgłoszenia lub decyzja o wniesieniu sprzeciwu do złożonego zgłoszenia.
Do rozpoczęcia eksploatacji instalacji można przystąpić jeżeli organ w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
 

Miejsce odbioru

Starostwo Powiatowe we Wschowie Plac Kosynierów 1 c 67-400 Wschowa


III piętro:


- Naczelnik - pok. 306 tel. 65 - 540 17 79


- Ochrona Środowiska - pok. 306, tel. 65 - 540 17 79


- Budownictwo - pok.307, tel. 65 - 540 17 68

Wymagane Dokumenty

Wymagane dokumenty dla zgłaszanych instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne:
 
Zgodnie z art. 152 ust. 9 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska Minister Środowiska określił w rozporządzeniu z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu:
 
1. Wzór formularza zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne określa załącznik nr 1 do rozporządzenia – plik do pobrania
 
2. Szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne określa załącznik nr 2 do rozporządzenia – plik do pobrania
 
Wymagane dokumenty dla zgłaszanych pozostałych instalacji
Zgodnie z art. 152 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska zgłoszenie powinno zawierać:
 
1)oznaczenie prowadzącego instalację, jego adres zamieszkania lub siedziby;
2)adres zakładu, na którego terenie prowadzona jest eksploatacja instalacji;
3)rodzaj i zakres prowadzonej działalności, w tym wielkość produkcji lub wielkość świadczonych usług;
4)czas funkcjonowania instalacji (dni tygodnia i godziny);
5)wielkość i rodzaj emisji;
6)opis stosowanych metod ograniczania wielkości emisji;
7)informację, czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami.
 
Zgodnie z art. 152 ust. 2 b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - w przypadku źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, ustalonej z uwzględnieniem trzeciej zasady łączenia, będącego częścią instalacji wymagającej zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, zgłoszenie powinno zawierać także informacje o:
 
-sektorze, w którym działa dane źródło spalania paliw lub zakład, w którym to źródło jest eksploatowane (kod Polskiej Klasyfikacji Działalności);
-numerze REGON prowadzącego instalację;
-nominalnej mocy cieplnej źródła spalania paliw wyrażonej w MW;
-rodzaju źródła spalania paliw, z uwzględnieniem rodzajów źródeł spalania paliw, dla których w przepisach wydanych na podstawie art. 146 ust. 3 są zróżnicowane standardy emisyjne;
-rodzaju i przewidywanym udziale procentowym wykorzystywanych paliw, z uwzględnieniem rodzajów paliw, dla których w przepisach wydanych na podstawie art. 146 ust. 3 są zróżnicowane standardy emisyjne;
-obowiązujących dane źródło spalania paliw standardach emisyjnych;
-dacie oddania źródła spalania paliw do użytkowania, a jeżeli ta data nie jest znana - dowód na to, że użytkowanie źródła spalania paliw rozpoczęto przed dniem 20 grudnia 2018 r. albo po dniu 19 grudnia 2018 r.;
-przewidywanym czasie użytkowania źródła spalania paliw w ciągu roku oraz przewidywanym średnim obciążeniu podczas użytkowania wyrażonym w procentach.
 
Ponadto w przypadku ww. źródła spalania paliw, którego czas użytkowania liczony jako średnia krocząca:
 
1) z pięciu lat - dla źródła spalania paliw oddanego do użytkowania przed dniem 20 grudnia 2018 r., a w przypadku gdy pozwolenie na budowę źródła wydano przed dniem 19 grudnia 2017 r., oddanego do użytkowania nie później niż w dniu 20 grudnia 2018 r. - wynosi nie więcej niż 500 godzin w ciągu roku, a jeżeli jest to źródło służące wyłącznie do wytwarzania ciepła w razie wystąpienia nadzwyczajnie niskich temperatur, nie więcej niż 1000 godzin w ciągu roku,
 
2) z trzech lat - dla źródła spalania paliw oddanego do użytkowania po dniu 19 grudnia 2018 r., a w przypadku gdy pozwolenie na budowę źródła wydano po dniu 18 grudnia 2017 r., oddanego do użytkowania po dniu 20 grudnia 2018 r. - wynosi nie więcej niż 500 godzin w ciągu roku
 
- do zgłoszenia należy dołączyć także oświadczenie o nieprzekraczaniu tego czasu użytkowania.
 

Czas realizacji

Zgodnie z art. 152 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska – przyjęcie zgłoszenia przez organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. Jeżeli w ww. terminie właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, prowadzący instalację może rozpocząć jej eksploatację.

Opłaty

Opłatę skarbową w wysokości 120 zł należy uiścić w kasie Urzędu Miasta i Gminy Wschowa lub przelewem na konto Urzędu Miasta i Gminy Wschowa:
Bank Spółdzielczy we Wschowie
31 8669 0001 0008 7258 2000 0462

Tryb odwoławczy

W przypadku wydania decyzji o wniesieniu sprzeciwu, stronie przysługuje odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Wschowskiego, w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Uwagi

Z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia oraz zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia:
1. Zgłoszenia z uwagi na wytwarzanie pól elektromagnetycznych wymagają:
a. Stacje elektromagnetyczne lub napowietrzne linie elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV,
b. Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, których równoważna moc promieniowania izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwości od 30 kHz do 300 GHz.
Uwaga: Wymóg dokonania zgłoszenia instalacji wymienionych w punkcie 2. a) i b) wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., z wyjątkiem instalacji przekazanych do użytkowania przed dniem 28 lipca 2005 r., dla których wymóg zgłoszenia wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
2. Zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza wymagają:
a. Instalacje energetyczne o nominalnej mocy od 1 MW do:
  • 5 MW – opalane węglem kamiennym
  • 10 MW – opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi lub opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi oraz węglem kamiennym, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW,
  • 15 MW – opalane paliwem gazowym lub opalane paliwem gazowym oraz węglem kamiennym, koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW, a nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym, koksie, biomasie, oleju napędowym, oleju opałowym, benzynie, biopaliwach ciekłych nie przekracza 10 MW.
b. Instalacje inne niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej od 0,5 MW do 1 MW, opalane węglem kamiennym, koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi, paliwem gazowym, z których:
  • wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzą wyłącznie ze spalania tych paliw lub
  • wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzące z prowadzonych w tych instalacjach procesów innych niż spalanie paliw nie powodują przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10% wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny.
c. Instalacje do produkcji szkła - o wydajności mniejszej niż 1 Mg na dobę.
d. Instalacje do suszenia, brykietowania lub mielenia węgla - o mocy przerobowej mniejszej niż 30 Mg surowca na godzinę.
e. Instalacje do produkcji wapna palonego - o wydajności mniejszej niż 10 Mg na dobę.
f. Instalacje do spawania – obejmujące nie więcej niż 3 stanowiska spawalnicze.
g. Instalacje do chowu lub hodowli zwierząt – z wyłączeniem instalacji zaliczonych do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
h. Instalacje do powlekania – do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych z instalacji i w których zużywa się mniej niż 1 Mg powłok w ciągu roku.
i. Zbiorniki materiałów sypkich – o pojemności mniejszej niż 50 m3
j. Instalacje do przetwórstwa owoców lub warzyw – o zdolności produkcyjnej mniejszej niż 50 Mg na rok.
k. Instalacje do suszenia owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych – o wydajności powyżej 30 Mg na godzinę.
l. Instalacje do przechowywania owoców, warzyw, zboża lub innych płodów rolnych lub leśnych w ilości większej niż 50 Mg.
m. Młyny spożywcze.
n. Instalacje stosowane w gastronomii - przystosowanej do obsługi więcej niż 500 osób na dobę.
o. Instalacje do produkcji węgla drzewnego.
p. Instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych.
q. Instalacje do odprowadzania gazu składowiskowego do powietrza.
r. Dygestoria – z wyłączeniem dygestoriów wykorzystywanych do celów laboratoryjnych.
Ponadto:
  • Zgodnie z art. 152 ust. 6 i 7 ww. ustawy prowadzący instalację jest obowiązany przedłożyć organowi właściwemu do przyjęcia zgłoszenia informacje o:
a. rezygnacji z rozpoczęcia lub zakończenia eksploatacji instalacji;
b. zmianie danych, o których mowa w art. 152, ust. 2, pkt 2-6 ww. ustawy.
Zgłoszenie należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania lub zmiany danych.
  • Zgodnie z art. 152 ust. 7a ww. ustawy informacje zawarte w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 1 i 6, prowadzący instalację, objętą obowiązkiem zgłoszenia z uwagi na wytwarzanie pól elektromagnetycznych, przedkłada także państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.
 
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
Do formularza zgłoszenia instalacji, z której emisja nie wymaga uzyskania pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że:
  • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Starostwo Powiatowe we Wschowie reprezentowane przez Starostę z siedzibą w: ul. Plac Kosynierów 1c, 67 - 400 Wschowa, tel.: 65 540 48 00;  e – mail: powiat@wschowa.com.pl
  • W sprawach związanych z Pani/Pana danymi osobowymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych (IOD): Tomasz Wadas, iodo@amt24.biz, tel:76 300 01 40
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu złożenia oświadczeń do zgłoszenia instalacji, z której emisja nie wymaga uzyskania pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko
  • Podstawą przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust.1 lit. c RODO - przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. oraz ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  • Odbiorca lub kategorie odbiorców: Podmioty upoważnione na podstawie zawartych umów powierzenia oraz uprawnione na mocy obowiązujących przepisów prawa.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, oraz przez okres wynikający z przepisów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  • Posiada Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, prawo żądania sprostowania danych, prawo usunięcia danych, prawo żądania ograniczenia przetwarzania.
  • Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 - 913 Warszawa.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państw trzecich.
  • Podanie danych jest wymogiem ustawowym i obligatoryjnym.
  • W przypadku nie podania przez Pan/Panią danych osobowych wymaganych przepisami prawa, nie będzie możliwości realizacji zadania ustawowego, ze skutkiem pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia.
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Powiat Wschowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2018-11-23
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Administrator
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2013-01-13 22:31:09
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2013-01-15 11:56:56
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2020-01-16 11:49:32
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
3098 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony