ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zgoda na wyłączenie gruntów z produkcji rolnejDrukuj informacjęSprawa: Zgoda na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej

Szczegóły informacji

Zgoda na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej

Wydział: Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami

Ogłoszono dnia: 2013-01-15 12:05:40

Termin załatwienia

Do 30 dni, w sprawach szczególnie skomplikowanych do 60 dni

Osoba kontaktowa

Monika Gabler

Miejsce załatwienia

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1C
67-400 Wschowa
Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami:
II piętro: pok. 215

Telefon kontaktowy

65 540 17 95

Adres e-mail

gospodarka@powiat.wschowa.com.pl

Miejsce odbioru

Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1C
67-400 Wschowa
Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami:
II piętro: pok. 215

Wymagane Dokumenty

  1. Wypełniony wniosek o zgodę na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej zgodnie z załącznikiem podpisany przez właściciela gruntu (wszystkich współwłaścicieli).
  2. Kopia ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy/o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  3. Projekt zagospodarowania terenu, z zaznaczeniem powierzchni przeznaczonej do wyłączenia z produkcji rolnej, bilansem terenu. Jeżeli na terenie działki znajdują się różne użytki, należy zaznaczyć granice między nimi oraz określić w bilansie ile powierzchni i z jakiego użytku podlega wyłączeniu. Powierzchnię gruntu przeznaczonego do wyłączenia należy określić z dokładnością do 1 m2.  Teren niezbędny do wyłączenia z produkcji rolniczej powinien tworzyć figurę geometryczną o regularnym kształcie. 
  4. W przypadku ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania wnioskodawcy należy załączyć oryginał lub urzędowo poświadczony odpis udzielonego pełnomocnictwa.
  5. Odpis z KRS lub inny dokument określający zasady reprezentacji podmiotu (dotyczy osób prawnych).

Opłaty

  1. Wniosek jest zwolniony z opłaty skarbowej na podstawie załącznika cz. III pkt 44 kol. IV pkt 3 do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 z późn. zm.).
  2. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa pobranie opłaty skarbowej następuje zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 z późn. zm.). Opłata skarbowa od złożonego pełnomocnictwa wynosi 17 zł, z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu (rodzicom, dziadkom, pradziadkom), zstępnemu (dzieciom, wnukom, prawnukom), rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej.
  3. Opłaty z tytułu wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej:
  • osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej obowiązana jest uiścić należność i opłaty roczne. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej. Osoba wyłączająca grunt jest zobowiązana do poinformowania Starosty o dniu faktycznego wyłączenia, po czym wydawana jest decyzja ustalająca należność i opłaty roczne;
  • przez wyłączenie gruntu z produkcji zgodnie z art. 4 pkt 11 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowanie gruntów tj. np. rozpoczęcie budowy, natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 Prawa budowlanego rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy tj. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie; wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów, wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy;
  • wysokość opłat z tytułu wyłączenia gruntu z produkcji rolnej ustalana jest na podstawie art. 12 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych;
  • obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub 0,02 ha w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego;
  • w przypadku wyłączenia gruntów z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, sprawcy ustala się opłatę w wysokości dwukrotnej należności. W przypadku wyłączenia gruntów bez decyzji zezwalającej na wyłączenie, decyzję taką wydaje się z urzędu, podwyższając wysokość należności o 10%.

Tryb odwoławczy

Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem Starosty Wschowskiego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Uwagi

  • Wyłączeniu z produkcji rolniczej podlegają użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia organicznego zaliczone do klas IV, IVa, IVb, V, VI, a także grunty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  • Przepisy ustawy dotyczą gruntów rolnych zarówno na terenach miejskich i wiejskich.
  • Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 393) do gruntów zabudowanych zalicza się również teren niezbędny do korzystania z planowanej inwestycji: podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier, zabaw i odpoczynku, studnie, zbiorniki, przewody naziemne, urządzenia do gromadzenia i oczyszczenia ścieków, śmietniki, składowiska odpadów, obiekty małej architektury, ogrodzenia, oczka wodne, ogródki skalne, trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1161 z późn. zm.);
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735);
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 z późn. zm.).

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Powiat Wschowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-02-16
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Administrator
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2013-01-13 20:19:46
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Beata Szymańska
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2013-01-15 12:05:40
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Beata Szymańska
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-07-18 16:29:36
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
3513 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony