ˆ

Ekran listy informacji

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Charakterystyka DPS

Akapit nr 1 - brak tytułu

       Dom Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu został powołany do istnienia zarządzeniem Wojewody Gorzowskiego z dnia 08 listopada 1994 roku  z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie.

Akapit nr 2 - brak tytułu

Akapit nr 3 - brak tytułu

Dom położony jest blisko centrum miasta, osłonięty krzewami i zielenią. W pobliżu znajduje się park, kościół, Muzeum, kawiarnia i wiele innych miejsc związanych z historią miasta. Bliskość centrum umożliwia mieszkańcom wyjścia na drobne zakupy, zwiedzanie wystaw w pobliskim muzeum, czy też udział w imprezach kulturalnych odbywających się na terenie miasta. Obecnie w Domu mieszka 40 mieszkańców w pokojach dwu i trzy osobowych, wyposażonych zgodnie z potrzebami mieszkańców tworząc atmosferę domu rodzinnego.

Akapit nr 4 - brak tytułu

Akapit nr 5 - brak tytułu

Oprócz pokoi mieszkalnych Dom dysponuje szeregiem pomieszczeń dziennego pobytu zapewniając możliwość swobodnego wyboru wolnego czasu tj. podręczna kuchenka, świetlica wyposażona w sprzęt radiowo - telewizyjny oraz pracownie terapeutyczne.Budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, wyposażony  w windę, która umożliwia w pełni swobodne poruszanie się osób niepełnosprawnych. Dom Pomocy Społecznej oferuje mieszkańcom realizację:
  • usług bytowych tj. miejsca zamieszkania, wyżywienie, odzież, środki czystości,
  • usług opiekuńczych tj.: pomoc w załatwianiu spraw osobistych, podnoszenia sprawności   i aktywności mieszkańców, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych,
  • usług wspomagających tj.: udział w terapii zajęciowej, realizacja potrzeb kulturalnych i  religijnych, umożliwienie korzystania ze świadczeń rehabilitacyjnych oraz przysłuchujących z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
Domem kieruje Dyrektor Pani Anna Kwiecińska. W organizacji życia mieszkańców uczestniczy Samorząd, który ma zasadniczy wpływ na decyzje dotyczące ich spraw. W domu powołana została Rada Mieszkańców, która składa się z czterech  mieszkańców. Staramy się by każdy mieszkaniec, jeśli jego stan na to pozwala uczestniczył w konstruowaniu własnego, indywidualnego planu opieki, akceptował jego treści i pomagał w realizacji.
Program rehabilitacji realizowany jest przez zespół terapeutyczno - opiekuńczy w skład którego wchodzą: kierownik działu, instruktorzy terapii zajęciowej, instruktor terapii ruchowej, instruktor kulturalno - oświatowy, pracownik socjalny, pielęgniarki, opiekunowie, pokojowe oraz psycholog.
Aktywizacja mieszkańców zajmuje w naszym Domu jedno z ważniejszych zadań. Ma ona na celu rozwijanie zainteresowań, umiejętności oraz mobilizowanie mieszkańców do aktywnego wykorzystania czasu wolnego. Pracownicy domu w swej codziennej pracy przekonują się, że aktywny tryb życia mieszkańców przedłuża życie, daje siłę do walki z chorobą, poprawia samopoczucie. Program zajęć terapeutycznych jest dostosowany do potrzeb mieszkańców. Terapia daje mieszkańcom możliwość wyrażania się w indywidualnej formie, określonej predyspozycjami i możliwościami.

Akapit nr 6 - brak tytułu

Do dyspozycji mieszkańców są  pracownie:
Kinezyterapii - wyposażona w nowoczesny sprzęt. Ruch jest składnikiem każdego działania człowieka, a wszelkie jego formy wpływają na ogólny poziom sprawności organizmu, przez co łatwiejsze staje się nasze zmaganie z codziennością. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na samopoczucie i sferę psychiczną człowieka, niezależnie od jego wieku oraz stanu ogólnego. Dlatego też staramy się zapewnić naszym mieszkańcom dostęp do wszelkich form aktywności ruchowej, począwszy od specjalistycznej gimnastyki leczniczej poprzez formy rekreacyjne, turystykę, a także sport.  Od początku istnienia domu nasi mieszkańcy aktywnie uczestniczą w imprezach sportowo - rekreacyjnych tj.: rajdy rowerowe, wycieczki, biwaki, a także w zorganizowanych formach współzawodnictwa tj. olimpiady lekkoatletycznych i mityngi. 
Muzyczna - łączy w sobie zajęcia muzyczne i biblioterapię oraz terapię rozrywką. Zajęcia muzyczne mają na celu rozśpiewanie mieszkańców, jak również słuchanie muzyki rozrywkowej, klasycznej, relaksacyjnej. Wspólne śpiewanie, słuchanie muzyki to wspaniała terapia na depresję, lęki, samotność. W programie muzykoterapii jest także prowadzenie zespołu Teatralnego,, Bez nazwy", który uczestniczy w  wielu przeglądach i prezentacjach, skąd zawsze wraca z poczuciem satysfakcji.
Plastyczno - pedagogiczna - ma na celu usprawnianie manualne poprzez różne typy prac plastycznych (malowanie farbami, wycinanie, odrysowywanie), wyrabianie koordynacji wzrokowo - ruchowej, ćwiczenie koncentracji uwagi, dokładności, cierpliwości, spostrzegawczości i pamięci. Poprzez sztukę następuje likwidacja negatywnych napięć i  emocji, mieszkańcy kształtują w sobie pewność siebie i własnej wartości. Twórczość mieszkańców można podziwiać w całym domu, gdyż stanowią one jego element dekoracyjny. Ponadto prace biorą udział w różnych konkursach twórczości plastycznej, co jest dodatkowym wzmocnieniem i mobilizacją.             
Komputerowa - ma na celu integrację społeczną i przeciwdziałanie tendencją dyskryminacji oraz izolacji. Pracownia komputerowa daje możliwość korzystania z ogromnych zasobów wiedzy i informacji , każdy bez względu na niepełnosprawność znajduje alternatywny sposób komunikowania się i poszukiwania informacji z różnych dziedzin wiedzy i życia. Dla niektórych mieszkańców jest to alternatywna forma spędzania czasu wolnego, dla niektórych szansa na odnalezienie przyjaciela.
Kulinarna - celem tej pracowni jest nauka przygotowywania prostych posiłków, nabywanie podstawowych nawyków higienicznych w pracy z żywnością oraz uzyskanie podstawowej wiedzy kuchennej. Uczestnicy tej pracowni poznają obsługę sprzętu gospodarstwa domowego, a następnie wykorzystują nabyte umiejętności podczas przygotowywania deserów, ciast, zapiekanek oraz wielu innych pyszności.    
Psychologiczna - ma na celu wspieranie mieszkańców w ich trudnych sytuacjach życiowych oraz czuwanie  nad ich dobrą kondycją psychiczną, poprzez zajęcia mające na celu zmianę postaw i pewnych cech osobowości. Zajęcia indywidualne  uzależnione są od indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Dom Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Milena Matysek
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2014-09-25
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Milena Matysek
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2014-09-25 08:05:45
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2014-09-25 09:10:36
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-04-28 14:20:31
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
4349 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »