ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Wspieranie rodziny

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Procedury w przypadku rodzin wspierających

Akapit nr 1 - brak tytułu

 
            Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu, zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, realizuje zadania związane ze wspieraniem rodziny, przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.
            W ramach tej działalności, w Ośrodku pracują asystenci rodziny, świadcząc specjalistyczne wsparcie rodzinom z dziećmi, które z różnych przyczyn zagrożone są umieszczeniem w pieczy zastępczej. Działaniem związanym ze wsparciem tych rodzin, poza wsparciem asystenta rodziny, jest uruchomienie działań tzw. rodzin wspierających, które są nowym pomysłem na wsparcie osób korzystających z pomocy społecznej z powodu trudności w rodzinach i niezaradności opiekuńczo-wychowawczej.
            Rodziny wspierające, które spełniają wymagania formalne i uzyskają możliwość pełnienia tej roli, wykonują ją na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a przedstawicielem rodziny. Porozumienie to określa, jakie zadania ma rodzina wspierająca, na jakiej zasadzie współpracuje z rodziną wspieraną oraz jakimi dysponuje narzędziami. Zgodnie z zasadami pracy rodzin wspierających i na mocy porozumienia, rodziny wspierające otrzymują zwrot kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
            Zadaniem rodzin wspierających jest pomoc rodzinom, które mają trudności w opiece i wychowaniu dzieci, jak również w szeroko pojętym codziennym funkcjonowaniu. Są to rodziny objęte wsparciem asystentów rodziny, w których występuje np. bezrobocie, słaba motywacja do zmian oraz inne przyczyny, uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie.
            Rodzina wspierająca pomaga przede wszystkim na podstawie własnych, posiadanych zasobów i umiejętności, wiedzy z zakresu funkcjonowania rodziny i prawidłowego wychowywania dzieci.
Należy przy tym pamiętać, że rodzina wspierająca nie realizuje swoich działań zawodowo – jest to raczej forma towarzyszenia rodzinie mającej trudności w opiece i wychowaniu dzieci, na podstawie własnej chęci pomocy innym, tworząc tym samym siatkę wsparcia społecznego.
Rodzina wspierająca zajmuje się w szczególności:
  • organizowaniem czasu wolnego dzieciom z rodzin wspieranych,
  • wypracowaniem nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny,
  • pomocą dzieciom w nauce,
  • udzielaniem wskazówek w takich kwestiach jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny osobistej, czy racjonalne gospodarowanie budżetem domowym,
  • utrzymywaniem stałego kontaktu z rodziną wspieraną i z pracownikami OPS.
Kandydaci na rodziny wspierające, po zgłoszeniu swojej gotowości do udziału w procesie pomocy rodzinom wspieranym (umotywowany wniosek), przejdą następującą ścieżkę rekrutacji:
- udzielenie wywiadu środowiskowego w swoim miejscu zamieszkania pracownikowi socjalnemu,
- uzyskanie pozytywnego wyniku badania psychologicznego oraz motywacji do podjęcia współpracy (badanie przeprowadzone w siedzibie Ośrodka przez psychologów),
- uzyskanie pozytywnej opinii Dyrektora OPS,
- podpisanie umowy, na podstawie której rodziny wspierające będą mogły rozpocząć pracę oraz uprawnione będą do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
 
Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu, ul. Wojska Polskiego 13b, 66-300 Międzyrzecz, tel. 95-742-78-27 lub 95-742-78-25, e-mail
 
Procedurę opracowała:
Marta Fertała
Kierownik Sekcji
Pomocy społecznej
i pracy socjalnej
OPS w Międzyrzeczu

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2024-04-08
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Marta Fertała
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2024-04-08 23:30:25
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Redaktor Biuletynu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2024-04-08 23:30:29
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Redaktor Biuletynu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-04-08 23:30:29
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
8 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »