Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Otyń
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ogłoszenia, obwieszczenia, komunikaty

Szczegóły informacji

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2014-05-08 10:58:56 przez Łukasz Jasiulaniec

Akapit nr - brak tytułu

 
"Kiedy w latach 50-tych z Kaukazu do Polski sprowadzono barszcz Sosnowskiego, nikt nie przypuszczał, iż jest to roślina szkodliwa. Celem sprowadzenia były badania nad urozmaiceniem paszy dla bydła. Roślina zdawała się być korzystnym rozwiązaniem ze względu na posiadana masę i przyrost. Z czasem w latach 70-tych XX wieku barszcz Sosnowskiego eksperymentalnie rozpowszechniono jako roślinę pastewna, głównie w regionach Podhala, Podkarpacia i podgórza Sudeckiego. Bardzo szybko okazało się, że nie był do dobry pomysł i zaprzestano uprawy rośliny z przeznaczeniem na paszę. Nie udało się jednak zupełnie zapobiec implementacji barszczu przez środowisko naturalne. Rozsiany obficie rozpowszechnił się samoistnie, bez żadnej kontroli. Warunki glebowe i klimatyczne okazały się mu sprzyjać i barszcz Sosnowskiego współcześnie spotykany jest na całym terytorium kraju, zwłaszcza w Polsce południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. O ile na początku występował na nieużytkach, bezdrożach, poboczach to z czasem roślina przyjęła ekspansję na odłogi, a aktualnie jest kłopotliwą rośliną w gospodarce rolnej i leśnej występując w lasach, jak i na polach uprawnych.
 
Z uwagi na fakt, że jest roślina wilgociolubną występuje głównie w pobliżu cieków wodnych, wszędzie tam gdzie panują wilgotne warunki, jak w kanałach i rowach. Ze względu na osiągane rozmiary mocno zachwaszcza teren, a dodatkowo włosie, meszek jakim roślina jest pokryta parzy. Zerwane i roztarte liście barszczu wydzielają zapach kumaryny.
 
Szkodliwe działanie rośliny poprzez parzący meszek nasila się pod wpływem wysokich temperatur oraz rosnącej wilgotności powietrza. Substancja wydzielana przez roślinę podrażnia skórę prowadząc do jej zapalenia, co więcej powstające rany i pęcherze trudno się goją, a po nich pozostają blizny, co więcej kontakt z rośliną może powodować również zapalenie spojówek. Z uwagi na zagrożenie zdrowia, szczególnie dzieci i osób podatnych na alergię barszcz Sosnowskiego uznany został za szkodliwy chwast wymagający interwencyjnego zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się rośliny."
 
źródło i więcej informacji :  http://barszcz-sosnowskiego.pl/szkodliwosc.html
Galeria zdjęć: Barszcz Sosnowskiego