ˆ

Ekran listy informacji

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Tryb załatwiania spraw

Tryb załatwiania spraw

PROCEDURA PRZYJĘCIA DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
 
Osoba ubiegająca się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej musi złożyć pisemny wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W siedzibie   Ośrodka Pomocy Społecznej pracownik socjalny poinformuje o procedurze przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej i umówi się na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej skierowaniem do DPS-u. Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów (zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej Dz. U. Z 2012 , poz. 964), będzie wydana przez OPS decyzja kierująca oraz decyzja  o odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej i przekazana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w celu wydania decyzji o umieszczeniu w odpowiednim Domu Pomocy Społecznej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przesyła do Domu Pomocy Społecznej decyzję kierującą, decyzję umieszczającą oraz decyzję o odpłatności wraz z dokumentacją mieszkańca. Po otrzymaniu  dokumentacji dyrektor Domu Pomocy Społecznej pisemnie zawiadamia o terminie przyjęcia osoby zainteresowanej.
DPS w Toporowie przyjmuje osoby od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00. Dzień przyjęcia należy uzgodnić z pracownikiem socjalnym DPS-u tel. 68 34 11 076 wew. 42. Tryb przyjęcia odbywa się zgodnie z obowiązujacą procedurą .
 
Uwaga:
Ostatecznym dokumentem uprawniającym do zamieszkania w Domu Pomocy Społecznej w Toporowie  jest decyzja o umieszczeniu wydana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie.
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych niezbędne jest postanowienie sądu pozwalające opiekunowi prawnemu umieścić podopiecznego w domu pomocy społecznej.
 
 
ZASADY ODPŁATNOŚCI ZA POBYT W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny. Opłata zostaje ustalona w decyzji o odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej wydanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Odpłatność ustalona jest do wysokości miesięcznego kosztu utrzymania.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009r Nr 217 poz. 1837 z późn. zm) obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1)   mieszkaniec domu,  a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodu dziecka;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi;
3) gmina, z której osoba została skierowana do Domu Pomocy Społecznej ( przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Wysokość opłat ponoszonych przez osoby zobowiązane określa art.61 ust.2 ustawy o pomocy społecznej i przedstawia się to następująco:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodu dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi, zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2 ustawy    o pomocy społecznej:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie
3) gmina, z której osoba została skierowana do Domu Pomocy Społecznej w wysokości różnicy między kosztem utrzymania w Domu Pomocy Społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
 
Przepis art. 61 ust 2a ustawy o pomocy społecznej daje możliwość wnoszenia dobrowolnej opłaty za pobyt w DPS danego mieszkańca przez inne osoby, spoza kręgu osób zobowiązanych. Opłaty te mogą wnosić zarówno osoby spokrewnione jak i osoby niespokrewnione z mieszkańcem. Jeżeli opłata nie zostanie wniesiona przez wyżej wymienione osoby uiszcza ją gmina. Obciążenia gminy stanowią różnicę pomiędzy kosztem utrzymania mieszkańca a opłatą przez niego wniesioną oraz opłatą uiszczoną przez osoby bliskie. Średni miesięczny koszt utrzymania w Domu Pomocy Społecznej o zasięgu powiatowym ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku. Ogłoszenie stanowi podstawę ustalenia odpłatności za pobyt w DPS od następnego miesiąca, w którym zostało opublikowane.
Przepis art. 63 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej uprawnia mieszkańca Domu, a także osobę obowiązaną do wnoszenia opłat za pobyt w DPS, jeżeli mieszkaniec Domu przebywa u tej osoby, do nie ponoszenia opłat za okres nieobecności mieszkańca Domu, nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku osób małoletnich 70 dni w roku.
 
SPOSOBY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW ORAZ MIESZKAŃCÓW I ZAŁATWIANIA SPRAW
 
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Toporowie przyjmuje mieszkańców w sprawach osobistych oraz w sprawach skarg i wniosków codziennie w godzinach:
- 7:30 - 8:30 - świetlica,
- 12:00 - 13:00 - gabinet dyrektora.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Dom Pomocy Społecznej w Toporowie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Przemysław Waszkiewicz
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2014-05-14
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Przemysław Waszkiewicz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2014-05-14 14:47:49
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2014-05-14 14:47:55
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2018-04-27 08:29:04
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1488 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »