Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kostrzyńskiego Centrum Kultury
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Sprawozdania z działalności KCK

Szczegóły informacji

Sprawozdanie z działalności merytorycznej w roku 2020

Informacja ogłoszona dnia 2021-03-02 15:12:24 przez Zdzisław Garczarek

Akapit nr 1 - brak tytułu

Kostrzyńskie Centrum Kultury realizuje działalność merytoryczną ustaloną w budżecie zadaniowym na dany rok, w oparciu o środki z dotacji  budżetu miasta oraz dochodów własnych.
Obowiązuje nas planowanie imprez w cyklu miesięcznym, jednak każdego roku opracowujemy roczny plan najważniejszych wydarzeń, który stanowi podstawę do planowania działań w poszczególnych miesiącach.
Nasze działania opierają się na promowaniu kultury i sztuki artystycznej poprzez organizację wydarzeń i imprez ogólnodostępnych, zazwyczaj częściowo odpłatnych oraz na działalności ukierunkowanej na rozwój umiejętności twórczych mieszkańców miasta, czyli na organizacji i wspieraniu amatorskich zespołów artystycznych i klubów zainteresowań. Wyodrębniamy także działalność merytoryczno-edukacyjną polegającą na organizowaniu i wspieraniu konkursów, warsztatów, cykli edukacyjnych (np. Mała Akademia Jazzu realizowana w kostrzyńskich szkołach podstawowych).

Akapit nr 2 - brak tytułu

Rok 2020 był wyjątkowy ze względu na fakt, że od połowy marca ogłoszono oficjalnie stan epidemii COVID-19 i zamknięto działalność większość instytucji, w tym instytucji kultury. Początkowo na dwa tygodnie, a ostatecznie do połowy czerwca i ponownie od końca października do końca roku byliśmy zmuszeni pracować na zupełnie innych zasadach, głównie w formie internetowych przekazów online. Tak jak większość instytucji nie byliśmy na to przygotowani, jednak po początkowych trudnościach, po opracowaniu zasad i nowego, przystosowanego do warunków programu, staraliśmy się docierać do naszych odbiorców poprzez przede wszystkim nasz profil na Facebooku, Instagramie oraz poprzez stroną internetową. Wszystkie zaplanowane wcześniej  imprezy (koncerty, wernisaże i przede wszystkim Święto Miasta – Kostrzyn na Fali 2020) zostały odwołane, a część z nich przełożyliśmy na jesień br.,  niektóre na rok następny.  
Pierwsze tygodnie lockdownu pracowaliśmy hybrydowo, część pracowników wykonywało pracę zdalnie, tak aby ograniczyć do minimum kontakty międzyludzkie.  Wstrzymaliśmy działalność stowarzyszeń, organizacji pozarządowych mających swoje siedziby w KCK ,,Kręgielnia” oraz zajęcia zespołów i sekcji zainteresowań. Część zajęć z zespołami muzycznymi wznowiliśmy w formie online w kwietniu. Sądząc, że zgodnie z ogłoszeniem Rządu RP i GIS, lockdown potrwa dwa, trzy tygodnie, przystąpiliśmy do remontów w pomieszczeniach KCK i KCK ,,Kręgielnia”. Własnymi siłami pomalowaliśmy salę widowiskowo-konferencyjną, salę gimnastyczną i wykładową oraz korytarz i klatkę schodową w ,,Kręgielni” oraz pomieszczenie galerii i biura w KCK.
Na profilu facebookowym prezentowaliśmy każdego dnia wspomnienia w formie zdjęć i filmów z imprez odbywających się w latach minionych. Bardzo pomocne okazało się w tym przypadku nasze archiwum filmów i zdjęć, a ich prezentacje w internecie były oglądane przez tysiące ludzi i bardzo często komentowane. Staraliśmy się udostępniać na naszych stronach linki do ciekawych filmów, koncertów, wystaw muzealnych, wydarzeń artystycznych prezentowanych na stronach Ninateki i najważniejszych instytucji kultury w naszym kraju. Oferowaliśmy również konkursy online z wiedzy o sztuce oraz historii i dorobku  naszej instytucji, a także konkursy aktywizujące mieszkańców miasta w swoich rodzinach. Do takich należał konkurs ,,Wielkie Rodzinne Grillowanie” , polegający na przesłaniu do nas zdjęć z rodzinnych imprez plenerowych podczas majówki. Zwycięzcom wręczyliśmy nagrody rzeczowe. W formie online przeprowadziliśmy również 43. Konkurs Piosenki Dziecięcej ,,O Złoty Lizak”, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów kostrzyńskich szkół, nagrywając w domach swoje wykonania piosenek. Wybraliśmy finalistów, których nagrania umieściliśmy na profilu facebookowym, a publiczność internetową poprosiliśmy o wybranie laureata Super Złotego Lizaka. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, oddano setki głosów na poszczególnych wykonawców. Laureatom wręczyliśmy nagrody ufundowane przez ICT Poland na scenie Amfiteatru 9 czerwca z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, prowadząc jednocześnie transmisję live w internecie z tego wydarzenia. W maju przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy w internecie koncerty naszych zespołów i solistów. Zaprezentowaliśmy cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem internetowych widzów koncerty: Katarzyny Olejnik & Dawida Marciniaka, akustyczną wersję zespołu Drzewiczanie, dziecięcego zespołu Cantito z okazji Dnia Matki, solowy koncert Dawida Marciniaka. Z okazji Dnia Działa Kultury nagraliśmy film z wykonaniem przez nas pieśnią Marka Grechuty – ,,Dni, których nie znamy”, w którym wzięli udział wszyscy pracownicy KCK. W galerii ,,dacco” przygotowaliśmy wystawę malarstwa i grafiki Mariusza Kaczmarka (instruktora KCK), z którego to wydarzenia także powstał film zaprezentowany w sieci internetowej. Warto dodać, że finisaż wystawy odbędzie się już w tradycyjnej formie ze wrześniu br.
Przez cały czas ,,zamknięcia” trwały online zajęcia i próby zespołów muzycznych (Drzewiczanie, My Młodzi, Kostrzyńska Orkiestra Dęta), ponieważ zaplanowaliśmy, że latem zaprezentujemy ich koncerty w Parku Miejskim. 
W połowie czerwca, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, opracowaliśmy zasady działalności KCK w warunkach epidemii, według których to zasad wznowiliśmy działalność i próby naszych zespołów artystycznych w formie ograniczonych liczebnie zajęć i prób.
Miesiące wakacyjne przyniosły nieco ulgi, zelżały ograniczenia epidemiczne, co pozwoliło nam na przywrócenie w miarę normalnej, choć z licznymi ograniczeniami, działalności. W lipcu i sierpniu zorganizowaliśmy cykl sześciu weekendowych koncertów w Parku Miejskim z udziałem naszych zespołów Drzewiczanie, Orkiestry Dętej oraz My Młodzi, a także zaproszonych artystów: Zespołów FolkFor z Filharmonii Gorzowskiej oraz The Sunny Side Band i Janka Samołyka. Koncerty cieszyły się uznaniem publiczności, którą ograniczyliśmy do 150 osób. Wakacje to także czas imprez dla dzieci, dla których zorganizowaliśmy ,,Kulturanki” – bloki zajęć kulturalnych i edukacyjnych, Bajkowe Dni w Kinie za Rogiem, warsztaty plastyczne  i animacje kulturalne.
Od września wróciliśmy z zajęciami i próbami zespołów artystycznych, które niestety pod koniec października znowu zostały zawieszone i przeniesione do końca roku na formę online. Udało się także we wrześniu i październiku zorganizować trzy koncerty Strefy Dobrej Muzyki (przy 50% widowni) – wykonawcami byli: KRÓL, Piotr Bukartyk z zespołem i duet Krzysztof ,,Puma” Piasecki & Adam Wendt. Finisażem zakończyła się wystawa malarstwa Mariusza Kaczmarka, odbyły się również dwie wystawy uznanych polskich artystów pochodzących z Krakowa: Andrzeja Borowskiego i Kai Soleckiej. Zorganizowaliśmy w okrojonej formie Tydzień Seniora, prezentując min. Koncert dla Seniorów w wykonaniu Teatru Trójkąt z Zielonej Góry oraz projekt ,,Pamiętnik” z udziałem seniorów wspominających swoje początki w Kostrzynie nad Odrą.
Listopad i grudzień to powrót do locdownu, do pracy zdalnej, do koncertów w formie online. Przedstawiliśmy w sieci min. Uroczysty Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji Święta Niepodległości, koncert zespołu wokalnego Cantito oraz Koncert Świąteczny z udziałem zespołów działających w KCK. W grudniu przeprowadziliśmy konkurs online ,,Rodzinne śpiewanie kolęd”, w którym uczestniczyły rodziny nie tylko z Kostrzyna nad Odrą. Grupa naszych wychowanków pracujących w grupie filmowo-fotograficznej pod kierunkiem Justyny Streichsbier została wyróżniona udziałem w wystawie zrealizowanej w Warszawie przez kolektyw Sputnik Photos. Liczne relacje z realizacji tego ogólnopolskiego projektu miały miejsce w sieci, w tym sporo w relacjach na żywo. 
Największym problemem naszej instytucji w roku był fakt, że przez ponad pięć miesięcy pozbawieni zostaliśmy możliwości wypracowywania dochodów własnych. Oceniamy, że w związku z tym straciliśmy ok. 200.000 zł. Pomimo to zakończyliśmy rok bez strat, a nawet z oszczędnościami wynikającymi z mniejszych kosztów użytkowania naszych obiektów. Udało się nam zakupić sprzęt audio-wideo niezbędny do dalszych prac w systemie online, do niemal profesjonalnych realizacji nagrań, koncertów, filmów.
W roku 2020 KCK zorganizowało łącznie 96 wydarzeń stacjonarnych i online, w których uczestniczyło 11240 osób.
 
Do najważniejszych realizacji w okresie sprawozdawczym zaliczyć należy:
- 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Wystawy w galerii ,,dacco”: Fotografii Artystycznej Henryka Malesy oraz Malarstwa Dariusza Milińskiego, Mariusza Kaczmarka, Andrzeja Borowskiego, Kai Soleckiej.
- Stand-Up – Piotr Bałtroczyk
- Koncerty: Beaty Przybytek, Janka Samołyka, The Sunny Side Band, FolkFor, KRÓLA, Piotra Bukartyka, Duetu Krzysztof ,,Puma” Piasecki & Adam Wendt  (Strefa Dobrej Muzyki) oraz Dagmary Korony (z okazji Dnia Kobiet),
- Spektakl teatralny Teatru Wojtka Kowalskiego
- Eliminacje miejskie i powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego (PRO ARTE)
- Eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Piosenki (PRO ARTE)
- Zajęcia Małej Akademii Jazzu w szkołach (Adam Wendt – saksofony, Bartosz Skupisz – raper)
- Zajęcia w ramach Ferii Zimowych (Animacje poklatkowe – powstał film animowany o tematyce ekologicznej – zaprezentowany zostanie niebawem w sieci internetowej, Warsztaty bębniarskie, Zajęcia Plastyczne, Animacje artystyczne, Wycieczka na basen, Projekcje filmowe w Kinie za Rogiem, Zgrupowanie taneczne zespołu Roll Dance.
- Dni Seniora z programem dla najstarszych naszych mieszkańców
- Udział w ogólnopolskim projekcie ,,Jak widać’’ zrealizowanym w Warszawie przez Kolektyw Sputnik Photo
- Wakacyjne imprezy dla dzieci (animacje, Kulturanki, warsztaty plastyczne, Bajkowe dni w kinie i inne)
Do najważniejszych realizacji online w okresie 16.03. – 08.06. oraz 25.10. – 31.12. zaliczyć należy:
- Koncerty online zaprezentowane poprzez Facebook (Drzewiczanie, Katarzyna Olejnik, Dawid Marciniak, zespół Cantito)
- Nagranie i prezentacja online filmu załogi KCK (Dni, których nie znamy Marka Grechuty)
- 43. Konkurs Piosenki Dziecięcej – online
- Wystawa i prezentacja online filmu z Wystawy Mariusza Kaczmarka
- Konkurs Wielkie Rodzinne Grillowanie – online
- Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji Święta Niepodległości
- Koncert zespołu wokalnego Cantito
- Koncert Świąteczny (Drzewiczanie, Orkiestra Dęta, My Młodzi)
- Prezentacje filmów, fotografii dokumentujących historyczne wydarzenia kulturalne organizowane przez KCK w minionych 20 latach.
- Konkursy i zabawy edukacyjne związane z kulturą w naszym mieście
 
W lutym 2020 obchodziliśmy trzecie urodziny naszego Kina za Rogiem, które zostało w pełni zaakceptowane przez lokalną społeczność, czego dowodem przychylne recenzje widzów i coraz większa ilość stałych bywalców na seansach.
Pomimo pięciomiesięcznego zamknięcia kina z powodu epidemii w roku 2020 zagraliśmy w kinie 208 seansów, które obejrzało 2895 widzów. To jeden z najlepszych wyników w całej sieci Kin za Rogiem.
 
W okresie sprawozdawczym w KCK działały zespoły i grupy artystyczne, które przez pierwsze miesiące roku pracowały zgodnie z harmonogramem, przygotowując się do koncertów, przeglądów, konkursów zaplanowanych na późniejsze miesiące. Niestety ze względu na epidemię, jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Formacji Tanecznej Roll Dance zorganizujemy w późniejszym terminie, dogodnym pod względem epidemicznym.
Obecnie w KCK pracują następujące zespoły i sekcje:
- Amatorski Zespół Drzewiczanie
- Formacja Taneczna Roll Dance
- Kostrzyńska Orkiestra Dęta
- Zespół Instrumentalny My Młodzi
- Dziecięcy zespół Cantito
- Dziecięce Studio Piosenki
- Zespół rockowy
- Klub Plastyka dla dzieci i dorosłych
 
 
BAZA KCK
 
Kostrzyńskie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury organizującą, współorganizującą i realizującą  działania kulturalnych na terenie miasta.
Baza lokalowa do działalności kulturalnej w mieście wyglądała w roku 2020 następująco:
-     Siedziba  KCK przy ul. Sikorskiego 34
-     KCK ,,Kręgielnia” przy ul. Fabrycznej 5
-     Klub Osiedlowy – Oś. Leśne 5/2
-     Amfiteatr ul. Sikorskiego 34
Ze względu na planowaną reorganizację KCK i oddanie do użytku w roku 2021 Domu Praktyk Twórczych, postanowiliśmy z dniem 31 grudnia 2020 zakończyć działalność Klubu Osiedlowego na Os. Leśnym. Pomieszczenia klubu zostały przekazane protokolarnie właścicielowi, Miastu Kostrzyn nad Odrą. 
 
KADRY KCK
 
13 osób zatrudnionych na pełnych etatach (pracownicy merytoryczni i obsługi)
1 osoba na ½ etatu (instruktor fizjoterapii)
2 osoby na ¾ etatu (obsługa)
zatrudnienie na umowę – zlecenie
4 osoby w tym:
             -  3 pracowników merytorycznych
             -  1 pracowników obsługi
 
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Kostrzyńskie Centrum Kultury
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2021-03-02
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Zdzisław Garczarek
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2021-03-02 15:12:11
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Zdzisław Garczarek
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2021-03-02 15:12:24
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Zdzisław Garczarek
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2021-03-02 15:12:24
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1686 raz(y)