ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kożuchowie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Dział Pomocy Społecznej.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2012-08-02 09:59:24 przez Łukasz Kortz

Akapit nr - brak tytułu

Cele oraz rodzaje form pomocy.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zakres wykonywanych przez OPS Kożuchów zadań jest ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004(Dz.U.Nr:115
Pomocy społecznej na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej (art. 7) udziela się osobom i rodzinom, w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo- wychowawcze,
- trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń przysługuje osobom, które spełniają określone kryterium dochodowe i oprócz ubóstwa spełniają co najmniej jeden wymieniony powyżej powód
Aktualnie kryterium dochodowe wynosi:
-dla osoby samotnie gospodarującej: -477,00 zł.
-dla osoby w rodzinie: -351,00 zł.
-dochód miesięczny z 1 ha przeliczeniowego wynosi - 207.00 zł
Uwaga: Należy pamiętać , że oba wymienione warunki : trudne sytuacje życiowe i trudne sytuacje finansowe muszą być spełnione jednocześnie.
Koniecznym przy ubieganiu się o przyznanie pomocy wymogiem jest wyrażenie przez stronę zgody na przeprowadzenie w miejscu zamieszkania tzw. wywiadu środowiskowego.
Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia może być wydana dopiero po przeprowadzeniu takiego wywiadu. Wywiad w miejscu zamieszkania bądź pobytu przeprowadza pracownik socjalny w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodziny. Przeprowadza się go w przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej po raz pierwszy, a w sytuacji gdy nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie, sporządza się aktualizację wywiadu. W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się nie rzadziej niż co 6 miesięcy, mimo braku zmiany danych.
Pierwsze spotkanie pracownika socjalnego z osobą czy rodziną znajdującą się w trudnej sytuacji życiowej może nastąpić w bardzo różny sposób. Czasami prośba o pomoc jest skierowana przez klienta bezpośrednio do ośrodka pomocy. Czasami fakt trudnej sytuacji życiowej osoby/rodziny zgłasza jakaś instytucja np. szkoła, zakład pracy, instytucja kościelna, organizacja pozarządowa, lub sąsiedzi czy znajomi.
Są też sytuacje, kiedy spotkanie pracownika socjalnego z klientem następuje z mocy prawa (np. w sytuacji ograniczenia lub pozbawienia przez sąd rodziców władzy rodzicielskiej).
Czasami też zdarza się, że osoba zwraca się z prośbą o pomoc w tajemnicy przed rodziną lub wbrew woli pozostałych członków rodziny (np. w przypadku alkoholizmu czy przemocy w rodzinie)
 

Sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby lub rodziny ustala się m.inn. na podstawie następujących dokumentów:
1. dowodu osobistego, lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość
2. decyzji organu rentowego przyznającej rentę lub emeryturę z ubezpieczenia społecznego
3. orzeczenia komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia wydanego przed dniem 1 września 1997 r.
lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności,
4. zaświadczenia pracodawcy (druk do pobrania w OPS Kożuchów) o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia
5. zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych
7. zaświadczenia urzędu gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
8. zaświadczenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub szkoły wyższej o pobieraniu nauki,
9. decyzji starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, utracie statusu osoby bezrobotnej, o przyznaniu, odmowie przyznania, wstrzymaniu, wznowieniu wypłaty oraz utracie lub pozbawieniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego albo zaświadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych i innych osób poszukujących pracy,
10. zaświadczenia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego zobowiązanie do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników,
11. oświadczenia o wysokości dochodu osiąganego z prowadzonej działalności gospodarczej, zawierającego informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i chorobowe,
12. oświadczenia o stanie majątkowym (wzór oświadczenia o stanie majątkowym).
Działaniem pracownika socjalnego jest opis i analiza sytuacji klienta. Opis ten w przeważającej większości przypadków, dokonywany - według wytycznych zawartych w druku wywiadu środowiskowego i na tym druku sporządzany - jest zebraniem informacji o kliencie, jego rodzinie i środowisku, w którym żyje.
Na opis sytuacji składają się informacje dotyczące: sytuacji rodzinnej, zawodowej, mieszkaniowej, materialnej, zdrowotnej, opiekuńczo-wychowawczej i funkcjonowania w środowisku.
Podczas sporządzania wywiadu istotne są informacje dotyczące postawy klienta, jego chęci współpracy z pracownikiem socjalnym oraz osobista motywacja do podjęcia prób wyjścia ze swojej trudnej sytuacji. Ważne są też informacje dotyczące tego, co już zostało zrobione, aby rozwiązać trudności i jakie były efekty tych działań.
Dopiero po zebraniu wszystkich informacji o kliencie czy rodzinie i analizie całego opisu sytuacji, pracownik socjalny może, wspólnie z klientem dokonać oceny tej sytuacji.
Ocena sytuacji klienta jest podstawą do formułowania celów działania i przejścia do skutecznego planu pomocy. W niektórych przypadkach z osobami ubiegającymi się o pomoc może być zawierany pisemnie tzw. kontrakt socjalny - który obliguje strony do wykonania określonych zadań i czynności - a ich realizacja warunkuje przyznanie określonych form wsparcia.
Ustawa o pomocy społecznej wskazuje różnorodne formy wsparcia finansowego dla osób bądź rodzin.
Są to:
a/ zasiłek stały
- przysługuje :
* pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej
* pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zasiłek stały wypłacany jest w każdym miesiącu w jednakowej wysokości (obliczanej na podstawie stosownych przepisów ) - do czasu trwania uprawnień.
Maksymalna wysokość zasiłku stałego wynosi aktualnie: 444.00 zł
Od zasiłku stałego w określonych przypadkach może być odprowadzana składka ubezpieczenia zdrowotnego

b/ zasiłek okresowy
- może być przyznany osobom lub rodzinom spełniającym odpowiednie kryterium dochodowe a którym posiadane zasoby nie wystarczają na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych w szczególności ze względu na:
1. długotrwałą chorobę - jeżeli choroba ta powoduje wzrost kosztów utrzymania poprzez dojazdy do placówek służby zdrowia, zabiegi medyczno - rehabilitacyjne itp.
2. niepełnosprawność - jeżeli powoduje wzrost kosztów utrzymania poprzez uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, wózek inwalidzki itp.
3. brak możliwości zatrudnienia - jeżeli osoba wykaże, że aktywnie poszukuje pracy - nie ograniczając się jedynie do zarejestrowania w biurze pracy.
4. możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego.

Okres pobierania zasiłku okresowego i jego wysokość regulują odpowiednie przepisy ustawy o pomocy społecznej i uzależniony jest on od określonej sytuacji osoby lub rodziny, jak również możliwości finansowych ośrodka.
c/ zasiłek celowy
przyznawany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej w szczególności:
na pokrycie części kosztów zakupu leków, leczenia, opału, odzieży , niezbędnych przedmiotów użytku domowego , drobnych remontów i napraw a także kosztów pogrzebu.
Zasiłek celowy może być też przyznany osobie lub rodzinie , które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Oprócz finansowych form wsparcia OPS Kożuchów pomaga również w:
- kierowaniu i umieszczaniu osób w domach pomocy społecznej
- dożywianiu dzieci i młodzieży w szkołach
- sprawianiu pogrzebu osobom bezdomnym i samotnym
- udzielaniu informacji, poradnictwie, kierowaniu do odpowiednich instytucji i placówek a także pomocy w wypełnianiu różnych dokumentów i załatwianiu spraw urzędowych.

W ramach realizacji wieloletniego programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”
zarówno dzieci jak i młodzież szkolna i osoby dorosłe mogą korzystać ze wsparcia w postaci dożywiania w szkole bądź zasiłków celowych na posiłki.
Kryterium dochodowe w przypadku korzystania z tej formy pomocy nie może przekraczać 150% kryterium ustalonego w ustawie o pomocy społecznej (czyli nie może przekraczać : 715.50 – dla osób samotnie gospodarujących i 526.50 zł dla osób w rodzinie)
 
« powrót do poprzedniej strony