ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kożuchowie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Pracownicy socjalni i Asystenci Rodzin

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2022-04-08 10:02:05 przez Anna Kozłowska

Akapit nr - brak tytułu

Pracownik socjalny: zawód trudny i potrzebny. Pracownicy socjalni pomagają osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspierają klientów pomocy społecznej w procesie usamodzielniania i integracji społecznej. Wykonują swoje zadanie z narażeniem własnego życia i zdrowia. Aby pracownik socjalny mógł sprawnie wykonywać swoje zadania, musi spełniać szereg  wymogów, które formułuje ustawa o pomocy społecznej. Chodzi tu z jednej strony o odpowiednie specjalistyczne wykształcenie (kolegium pracowników służb społecznych, studia na kierunku praca socjalna lub – do końca 2013 roku – na innym kierunku w tym zakresie), a z drugiej – o dwustopniową specjalizację zawodową.
Na barkach pracowników socjalnych spoczywa wiele odpowiedzialnych i wymagających zadań. Chodzi m.in. o pracę socjalną i udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną trudnej sytuacji życiowej.
Pracownicy socjalni analizują i oceniają zjawiska, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej. Zajmują się również kwalifikowaniem do uzyskania tych świadczeń. Szeroki katalog zadań pracowników socjalnych obejmuje także pomoc w uzyskaniu poradnictwa dotyczącego możliwości rozwiązywania problemów. Sporo czasu i uwagi pracownicy socjalni poświęcają również  pobudzaniu społecznej aktywności i inspirowaniu działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, grup i środowisk społecznych.
Co ważne, pracownicy socjalni współpracują z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii i skutków negatywnych zjawisk społecznych. Współuczestniczą w inspirowaniu, opracowaniu, wdrożeniu oraz rozwijaniu regionalnych i lokalnych programów pomocy społecznej ukierunkowanych na podniesienie jakości życia.
Praca pracowników socjalnych nie należy do najłatwiejszych. Dotyczy to zarówno ilości zadań i liczby klientów w środowisku, jak również poczucia bezpieczeństwa. Pracownicy socjalni wykonują swoje zadania z narażeniem własnego życia i zdrowia. Niekiedy spotykają się z agresją ze strony klientów jednostek, w których pracują. Zdarza się to zarówno w biurze, jak też podczas realizacji obowiązków w środowisku.
Z myślą o takich sytuacjach ustawa o pomocy społecznej przewiduje, że przy przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz świadczeniu pracy socjalnej w środowisku może uczestniczyć drugi pracownik socjalny. Co więcej, rodzinny wywiad środowiskowy oraz świadczenie pracy socjalnej w środowisku może się odbywać w asyście funkcjonariusza Policji.
Warto wiedzieć na czym polega praca pracowników socjalnych jakie są ich obowiazki ale i prawa, docenić to co robią, współpracować z nimi. Brak bowiem współpracy może być powodem odmowy udzielenia wsparcia.
 
Asystenci rodziny swoją pracę wykonują w oparciu o Ustawę o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej z dnia 9 czerwca 2011. Celem pracy asystenta rodziny jest poprawa funkcjonowania rodziny w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej oraz wspomaganie rodziny w trudach dnia codziennego. Osoby wspierające, przez swoją pracę dążą do osiągnięcia przez rodzinę takiego poziomu stabilności życiowej i odpowiedzialności, co pozwoli na samodzielne funkcjonowanie i wychowanie dzieci.
Asystenci rodziny w ramach prowadzonych działań współpracują z pracownikami socjalnymi, psychoterapeutą, przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Współpraca odbywa się również z kuratorami, dzielnicowymi, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo Wychowawczych oraz pedagogami i wychowawcami szkół oraz przedszkoli znajdujących się na terenie Gminy Kożuchów. Ponadto współpraca odbywa się z placówkami poza gminą, w których rodziny zostały objęte wsparciem. W ramach swoich obowiązków asystenci rodziny prowadzą wymaganą dokumentację, która pozwala na uporządkowanie pracy, diagnozę rodziny, ustalenie celów oraz dokonania oceny sytuacji rodziny. Asystenci rodziny udzielają pomocy rzeczowej m. in. poprzez zbiórki odzieży, podstawowych artykułów gospodarstwa  domowego, zabawek, książek itp., które przekazywane są rodzinom potrzebującym. Asystenci współpracują z pedagogami prowadzącymi warsztaty w ramach „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, a podopieczni objęci wsparciem są mobilizowani do regularnego uczestnictwa w zajęciach.
 
« powrót do poprzedniej strony