Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Słońsk

Kolorowy pasek

Protokół z sesji nr XXVIII/2008 Rady Gminy Słońsk w dniu 22 grudnia 2008 roku

Protokół z sesji nr XXVIII/2008

Rady Gminy Słońsk

w dniu 22 grudnia 2008 roku

 

 

Obrady XXVIII sesji Rady Gminy Słońsk V kadencji (2006 - 2010) otworzyła o godz. 9.15 Lilla Burkiewicz – Przewodnicząca Rady Gminy Słońsk.

Następnie Przewodnicząca Rady przywitała Wójta, Z -cę Wójta, Radnych, Sołtysów i przybyłych mieszkańców.

Po sprawdzeniu listy obecności Radnych, Przewodnicząca oznajmiła, że na sesji obecnych jest 13 radnych, co przy 15- osobowym składzie Rady Gminy Słońsk stanowi kworum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał. (Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu nr XXVIII /2008).

Nieobecni:

- Stanisław Piecuch.

    Przybyła Radna, Małgorzata Gawor.

    Obecnych 14 radnych.

    Odczytanie proponowanego porządku obrad.

I. Sprawy regulaminowe:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

2. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji,

3. Wnioski o uzupełnienie porządku obrad,

4. Uchwalenie porządku obrad.

II. Informacja Wójta z działalności w okresie między sesjami i wykonania uchwał Rady Gminy.

III. Uchwalenie budżetu gminy na 2009 rok (projekt budżetu gminy na 2009r. Radni otrzymali w miesiącu – listopad 2008 r.)

  1. Ogólna informacja o projekcie budżetu,
  2. Odczytanie projektu uchwały budżetowej,
  3. Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,
  4. Przedstawienie opinii stałych komisji Rady Gminy,
  5. Dyskusja nad wniesionym projektem budżetu,
  6. Głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.

IV. Podjęcie uchwały w sprawie:

  1. Zmian budżetu gminy,

2.    Ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku,

3.    Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk,

4.    Obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku,

5.    Ustalenia zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki  okresowe  i zasiłki celowe,

6.    Rozpatrzenia skarg Pana Tadeusza Kołodziejczyka,

7.    Rozpatrzenia skarg Pani Doroty Więckowskiej,

8.    Ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk.

V. Interpelacje radnych.

VI. Wolne wnioski.

VII. Zakończenie sesji.

Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Gminy Słońsk – 14 głosów „za” przy obecności 14 radnych podczas głosowania.

Wniosków o uzupełnienie porządku obrad nie wniesiono.

W związku z powyższym Radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad – 14 „za”.

 

II. Informacja Wójta z działalności w okresie między sesjami i wykonania uchwał Rady Gminy. (stanowi zał. Nr 1 i 2 do protokołu XXVIII sesji Rady Gminy Słońsk).

Sołtys Wsi Ownice, J. Kazieczko zapytał, gdzie Pan Wójt był w dn. 17 grudnia 2008 r.

Po sprawdzeniu Wójt, J. Krzyśków poinformował zainteresowanego, że na pewno było to podpisanie umowy w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Więcej uwag nie wniesiono.

Do punktu III - Uchwalenie budżetu gminy na 2009 rok.

1) Ogólna informacja o projekcie budżetu.

Skarbnik Gminy przedstawił informację o dochodach gminy i kierunkach wydatków na 2009 rok.

2) Odczytanie projektu uchwały budżetowej na 2009 r.

Projekt uchwały budżetowej na 2009 r. został odczytany prze Przewodniczącą Rady -dokument został doręczony radnym w miesiącu listopadzie 2008 r.

3) Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Projekt został omówiony przez Skarbnika Gminy, Pana Edmunda Niemyskiego, który przedstawił uchwałę Nr 379/2008 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z dnia 24 listopada 2008 r. w sprawie wydania opinii o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej na 2009 r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami Gminy Sońsk (załącznik nr 4 do niniejszego protokołu).

W związku z powyższym Skład Orzekający postanowił zaopiniować pozytywnie (z uwagami) przedłożony przez Wójta Gminy Słońsk projekt uchwały budżetowej na 2009 r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami.

Skarbnik Gminy przedstawił również Uchwałę Nr 380/2008 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z dnia 24 listopada 2008 r. w sprawie wydania opinii o możliwości sfinansowania przedstawionego deficytu budżetu oraz o prognozie kwoty długu Gminy Słońsk, dołączonej do projektu uchwały budżetowej na rok 2009 (załącznik nr 5 do niniejszego protokołu).

Skład Orzekający postanowił zaopiniować pozytywnie możliwość sfinansowania przedstawionego deficytu budżetu oraz prawidłowość dołączonej do projektu uchwały budżetowej Gminy Słońsk na 2009 r. prognozy kwoty długu.

4) Przedstawienie opinii stałych komisji Rady Gminy.

Projekt uchwały był konsultowany z trzema stałymi komisjami Rady Gminy. Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oraz Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oznajmił, że obie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok.

5 i 6) Dyskusja nad wniesionym projektem budżetu,

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok i poddała Radzie Gminy pod głosowanie jawne.

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych. Oddano głosów 14, w tym: 14 głosów „za", 0 głosów „przeciw", 0 głosów „wstrzymujących się".

Na podstawie wyników powyższego głosowania, przewodnicząca L. Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok. Uchwała ma Nr XXVIII/179/2008 i stanowi załącznik nr 6 do protokołu sesji.

 

Do punktu IV – 1)

Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy.

„Skarbnik Gminy poinformował, że  zmiany wynikają  z porządkowania kont na koniec roku, gdy już wiemy, że do końca tygodnia zadań nie zrealizujemy. Budżet musi być realny. Prawie 7 000 000 -, stanowiły wydatki na zadania inwestycyjne ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, a wiadomo, że tego już nie zrealizujemy.

W pierwszym załączniku, w dochodach są podejmowane zmiany związane ze środkami unijnymi ,które powinniśmy otrzymać, a nie otrzymaliśmy. W wydatkach również środki unijne i własne środki trzeba było zdjąć, to są te głównie zmiany. Doszło nam jeszcze w wydatkach, dotacja dla Starostwa Powiatowego na zakup cysterny 3000 zł,  było zawarte porozumienie w kwietniu, ale ta kwota nie została wysłana, dopiero teraz oraz prawo jazdy realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.”

    Zmienia się plan dochodów budżetu gminy zgodnie z załącznikiem nr 1 do Uchwały

    Zmienia się plan wydatków budżetu gminy zgodnie z załącznikiem nr 2 do Uchwały

    Nadwyżka budżetu gminy, wynikająca z rozliczenia dochodów i wydatków, w wysokości 1.251.694,00 zł zostanie przeznaczona na zmniejszenie przychodów z tytułu zaciągniętych kredytów długoterminowych.

Nadwyżka budżetu gminy po zmianach wynosi 113.619,00 zł

Dokonuje się zmiany załącznika nr 3 do Uchwały Rady Gminy w Słońsku nr XVIII/97/07 z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Słońsk na 2008 r., dotyczącego limitu wydatków na Wieloletni Program Inwestycyjny w latach 2008-2010, zgodnie z załącznikiem nr 3 do Uchwały.

Dokonuje się zmiany załącznika nr 4 do Uchwały Rady Gminy w Słońsku nr XVIII/97/07 z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Słońsk na 2008 r., dotyczącego przychodów i rozchodów Gminy Słońsk w 2008 roku, zgodnie z załącznikiem nr 4 do Uchwały.

Dokonuje się zmiany załącznika nr 14 do Uchwały Rady Gminy w Słońsku nr XVIII/97/07 z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Słońsk na 2008 r., dotyczącego wydatków na programy i projekty ze środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, zgodnie z załącznikiem nr 5 do Uchwały.

Radny J. Polowczyk, poinformował, że nie może się doszukać wypracowanej kwoty przez Świetlicę Wiejską w Słońsku.

Skarbnik Gminy, w związku z powyższym, poinformowano radnego, że wypracowana kwota to: tj. około 50 000-, dochodów.

Wójt Gminy Słońsk dodał, że na 3 miesiące miejsca noclegowe w świetlicy wiejskiej zajmuje firma „GEOFIZYKA”.

Projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy był konsultowany z trzema stałymi komisjami Rady Gminy. Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych.  Oddano głosów 14, w tym : 14 „za”,

0 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie zmian budżetu gminy. Uchwała ma Nr XXVIII/180/2008 i stanowi zał. nr 7 do protokółu sesji.

 

Do punktu IV-2)

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku.

Wójt wyjaśnił, że projekt dotyczy podwyżek dla pracowników nie będących nauczycielami. „Komisja dyskutowała, aby te podwyżki były, wiadomo z jakiego pułapu startowali i dlatego nie od razu mogliśmy to zrobić na taka skale, żeby każdego zadowolić. Jak wiecie tych pieniędzy, a szczególnie w oświacie, ciągle gdzieś są braki. Sukcesywnie będziemy zmianę nanosić i starać się to w ramach oszczędności, w ramach jakieś takiej zadawalającej decyzji, żeby Ci  pracownicy nie będący nauczycielami nie tracili  do kwoty którą kiedyś zarabiali . Nie chcę wracać do tychże, też na komisjach bardzo dyskutowaliśmy, były głosy inne.  Trzeba liczyć, że to są wydatki, że te pieniądze trzeba wydać z naszego budżetu. Przy tej podwyżce jest to 60. 000 zł, ale też zauważamy potrzebę, że Ci ludzie powinni trochę więcej zarabiać. Dziękuję.

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz, dodała, że projekt uchwały został przygotowany na wniosek Dyrektor Zespołu Szkół w Słońsku. (Wniosek stanowi zał. nr 9 do niniejszego protokołu).

Ponadto Przewodnicząca Rady poinformowała o pozytywnym dokumencie dotyczącym ustaleń Związków Zawodowych w związku z powyższym projektem.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku był konsultowany z trzema stałymi komisjami Rady Gminy. Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych. Oddano głosów 14, w tym : 13 „za”, 1 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz przyjęcia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w Zespole Szkół w Słońsku. Uchwała ma Nr XXVIII/181/2008 i stanowi zał. nr 8 do protokółu sesji.

 

Do punktu IV-3)

Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk.

 

Wójt Gminy Słońsk: „Jak co roku podejmujemy taką uchwałę o uchwaleniu regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk.

Powyższy projekt uchwały został przedstawiony związkom zawodowym. Po wnikliwej dyskusji projekt regulaminu został uzgodniony i przedstawiony na komisji.”

Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych.  Oddano głosów 14, w tym : 11 „za”, 0 „przeciw”, 3 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Słońsk. Uchwała ma Nr XXVIII/182/2008 i stanowi zał. nr 9 do protokółu sesji.

 

Do punktu IV-4)

Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku.

Wójt Gminy Słońsk- J. Krzyśków, że „taka uchwała była już podejmowana, ale została przez Nadzór Wojewody uchylona, bo stwierdzono, ze brak jest opinii Kuratora Oświaty. Poprzednio taka uchwala była podejmowana i nie było sprzeciwu, bazowano na arkuszu organizacyjnym.  Zmieniło się i dlatego Przewodnicząca Rady wystąpiła do kuratora o wydanie opinii sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku.

Opinia przyszła pozytywna, stad ten projekt uchwały. Projekt jest przygotowany zgodnie z zaleceniami nadzoru.”

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz odczytała opinie Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku (załącznik nr 12)

Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych.  Oddano głosów 14, w tym : 14 „za”, 0 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora  bądź kierownika w Zespole Szkół w Słońsku. Uchwała ma Nr XXVIII/183/2008 i stanowi zał. nr 11 do protokółu sesji.

 

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz ogłosiła 10 minut przerwy.

Po przerwie, nieobecny radny Jerzy Polowczyk i radny Zygmunt Kaczmarek.

W związku z powyższym obecnych 12 radnych podczas XXVIII sesji.

 

Do punktu IV-5)

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki  okresowe i zasiłki celowe.

Wójt Gminy Słońsk, J. Krzyśków poinformował, że ta uchwała jest wynikiem przeprowadzonej kontroli i  obligatoryjnie taka uchwała musi być podjęta.

Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki  okresowe  i zasiłki celowe.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki  okresowe  i zasiłki celowe i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 12 radnych.  Oddano głosów 12, w tym : 12 „za”, 0 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki  okresowe  i zasiłki celowe. Uchwała ma Nr XXVIII/184/2008 i stanowi zał. nr 13 do protokółu sesji.

 

Do punktu IV-6)

Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skarg Pana Tadeusza Kołodziejczyka.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że zgodnie z procedurą skargi Pana Tadeusza Kołodziejczyka zostały skierowane do Komisji Rewizyjnej.

W/w komisja uznała skargi za bezzasadną. Uzasadnienie do uchwały stanowi załącznik nr 1 o treści:

Po przeanalizowaniu zarzutów przedstawionych w pismach z dnia 20.11.2008 (bez tytułu) oraz 12.11.2008 r. i 20.11.2008 r., oba zatytułowane „Wniosek oraz skarga i zażalenie” stwierdzono, że czynności podejmowane przez Wójta Gminy w sprawie działek objętych przedmiotem skarg Pana Tadeusza Kołodziejczyka były zgodne z prawem.

Nie doszło do naruszenia przepisów ustawy  z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 Nr 261, poz. 2603 z późniejszymi zmianami). Pan Kołodziejczyk  nie może domagać się wykonania prawa  pierwokupu działek ponieważ na mocy obowiązujących przepisów ono mu nie przysługiwało. Umowy dzierżawy w/w działek były zawarte na czas określony 3 lat i wygasły z mocy prawa z dniem 18.03.2007 r. W chwili przeznaczenia przedmiotowych działek do sprzedaży nie były one obciążone żadnymi ograniczeniami w rozporządzaniu własnością przez Gminę.

Bezzasadny również jest postawiony przez skarżącego zarzut, że działka nabyta przez Pana Szobera została następnie przez niego bezprawnie sprzedana przed upływem 5 lat od dnia zakupu. Działka ta została sprzedana w dniu 10.06.2008 r. jednak właściciel nie był w tym zakresie  w żaden sposób ograniczony. Gminie Słońsk przysługiwało jedynie prawo odkupu w/w działki, z którego jednak nie skorzystała (notariusz zwrócił się ze stosownym zapytaniem w tym zakresie).

Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie uznała skargi Pana Tadeusza Kołodziejczyka za bezzasadne.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że obie komisje uznały skargi za bezzasadne.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Tadeusza Kołodziejczyka i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 12 radnych.  Oddano głosów 12, w tym : 12 „za”, 0 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie rozpatrzenia skarg Pana Tadeusza Kołodziejczyka. Uchwała ma Nr XXVIII/185/2008 i stanowi zał. nr 14 do protokółu sesji.

Przybył radny Zygmunt Kaczmarek, 10.25

Obecnych 13 radnych.

 

Do punktu IV-7)

Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skarg Pani Doroty Więckowskiej.

 

Przewodnicząca Rady poinformowała o skardze Pani Doroty Więckowskiej, która była przedmiotem posiedzenia komisji rewizyjnej. Zgodnie z procedurą skargi zostały skierowane do komisji rewizyjnej. Przewodnicząca wyjaśniła, że do projektu uchwały zostało dołączone uzasadnienie stwierdzające bezzasadność skarg.

Uzasadnienie do uchwały w sprawie skarg Pani Doroty Więckowskiej.

Po przeanalizowaniu zarzutów zawartych w pismach zatytułowanych „Przedsądowe wezwanie do usunięcia naruszenia prawnego” z dnia 12.11.2008 r. oraz z dnia 17.11.2008 (oba o identycznej  treści) stwierdzono:

W/w pisma dotyczą skargi w sprawie zarządzenia Wójta Gminy Słońsk  Nr 23/2008 dotyczącego uchylenia zarządzenia Wójta Gminy Słońsk Nr 46/2007 w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w drodze bezprzetargowej dla dotychczasowego najemcy lokalu mieszkalnego nr 2 usytuowanego w budynku położonym w Ownicach przy ul. Wolności 33 stanowiącym własność Gminy Słońsk.

Rada Gminy nie ma uprawnienia do uchylenia w/w zarządzenia Wójta, o co wnosi skarżąca.

Na podstawie uchwały Rady Gminy Słońsk Nr XXII/85/2000 Rada Gminy przekazała obrót nieruchomościami gminnymi Zarządowi Gminy (obecnie Wójtowi). Wójt jest organem, który w imieniu Gminy decyduje o przeznaczeniu lokalu komunalnego do sprzedaży.

Władnym do uchylenia zarządzenia Wójta jest organ nadzoru – Wojewoda Lubuski.

Jeżeli skarżąca mimo odmowy ze strony Gminy uważa, że ma prawo żądać sprzedaży lokalu  powinna z tym roszczeniem wystąpić do Sądu  Powszechnego, jako właściwego do rozpatrywania spraw cywilnych.

Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie uznała skargi Pani Doroty Więckowskiej za bezzasadne.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że obie komisje uznały skargi za bezzasadne.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Doroty Więckowskiej i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 13 radnych.  Oddano głosów 13, w tym : 13 „za”, 0 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”.

 Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie rozpatrzenia skarg Pani Doroty Więckowskiej. Uchwała ma Nr XXVIII/186/2008 i stanowi zał. nr 15 do protokółu sesji.

 

Do punktu IV-8)

Podjęcie uchwały w sprawie ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk.

Wójt Gminy Słońsk, J. Krzyśków poinformował, że ekwiwalent jest wypłacany na podstawie sporządzanej listy przez naczelnika, bądź osobę, która dowodzi akcją.

 Jeżeli chodzi o wysokość ekwiwalentu, obowiązuje stawka: 12 zł  i 10 zł;

>12 zł za ratowanie mienia, pożar domu mieszkalnego, gospodarstwo.

>10 zł za pozostałe, łąki, lasy.

Wójt Gminy Slońsk: „Postanowiłem wyjść z projektem, żeby stawka obowiązywała:

- 13 zł  brutto za każdą godzinę uczestniczenia w działaniu ratowniczym,

- 9 zł brutto za każdą godzinę uczestniczenia w szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną.”

Projekt uchwały w sprawie ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk był konsultowany z trzema stałymi komisjami Rady Gminy. Przewodnicząca Rady L. Burkiewicz zwróciła się więc do przewodniczących tych komisji o przedstawienie opinii.

F. Jamniuk - przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Planowania, oświadczył, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk.

M. Więckowski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych oraz Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska oznajmił, że komisje pozytywnie zaopiniowały omawiany projekt uchwały.

Uwag i zapytań do projektu uchwały na sesji nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk i poddała Radzie Gminy  pod głosowanie jawne .

W głosowaniu uczestniczyło 13 radnych.  Oddano głosów 13, w tym : 11 „za”, 0 „przeciw”, 2 „wstrzymujących się”.

Na podstawie wyników powyższego głosowania, Przewodnicząca Rady Gminy, Lilla Burkiewicz ogłosiła, że Rada Gminy Słońsk podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słońsk za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Słońsk.

Uchwała ma Nr XXVIII/187/2008 i stanowi zał. nr 16 do protokółu sesji.

 

Wolne wnioski.

Sołtys Wsi Ownic- Józef Kazieczko: „Ja wrócę  do tej skargi Pana Kołodziejczyka, bo nie wszyscy na pewno wiedzą dlaczego on napisał, bo nie wszyscy wiedza do końca. Dzierżawcą tej działki to ja byłem przez 30 lat, sytuacja mnie zmusiła, że te działki musiałem przekazać i Pan Kołodziejczyk te działki po mnie odziedziczył. To są dwie działki 202 i 203. On dzierżawił to od 2004 do 2007 roku. Kończąc się umowa, złożył wniosek o przedłużenie, automatycznie przedłużenie tych działek, oczywiście  wiązał to z nadzieją, a złożył wniosek o dopłaty, a dopłaty są wiadomo 5-letnie. Pisząc podanie do Wójta otrzymał  odpowiedź odmowną, nie licząc, że straci te dopłaty, będzie musiał zwrócić za te trzy lata pomoc (…). Dowiedziałem się u urzędzie gminy, że jest specjalny nabywca na te działki (…). Przetarg się odbył, oczywiście stratowała moja córa, w obecności z upoważnienia ja uczestniczyłem w tym  przetargu. Gdzie jedna działka została z 14 000  nabita na 30 000, taką sumę zapłaciłem. Gdzie jako studentka, któranie majac pieniędzy, musi płacić za edukację, musiałem jej 16 000 więcej zapłacić za tę działkę, o tą działkę, o którą pisał  Pan Kołodziejczyk, nabywca nabył  za  cenę 14 000. Długo nie czekając działka została sprzedana (…), gdzie w ciągu 5 lat Wójt ma prawo pierwokupu, nie skorzystał z tego (…) gdzie komisja budżetowa jest, gdzie komisja gospodarki jest (…) Ja się z tym zgodzić nie mogę (…), dlatego ta skarga została skierowana, bo tak dalej nie może być. Tyle miałem do wyjaśnienia odnośnie tej działki .A na dodatek Komisja Rewizyjna, widocznie się nie zapoznała definitywnie z efektem, jak tak może być. Na poprzednich dwóch sesjach było zgłoszone, że przepływowy podgrzewacz wody, był odbiór (…), komisja do dzisiaj nie wyjaśniła, ja nie wiem co się stało (…).”

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz: Jeżeli chodzi o sprawę Pana Kołodziejczyka. Pan Kołodziejczyk w pierwszej skardze, jego zarzuty były tak sformuowane, że zostały sprzedane działki, które on dzierżawi. Okazuje się, że dzierżawcą był do 2007 roku – do marca. Pisał, że sprzedano jego dzierżawę, co jest niezgodne z prawdą. Taki był pierwszy zarzut dotyczący tej sprawy. Jeżeli chodzi o sprzedaż tych działek w przetargu, który był ogłoszony zgodnie z procedurą. Nie może Pan mieć żalu, że Pana córka nabyła działkę za 30 000. To zasiliło budżet, a to, że następna poszła za 14 000- my nie bierzemy udziału w przetargu (…), my na to wpływu nie mamy, Komisja Rewizyjna, Rada rozpatruje pod względem merytorycznym, sprawy, czy zarzuty. Nie mamy na to wpływu Panie Sołtysie.”

Sołtys Wsi Ownic- Józef Kazieczko: „Jeśli ta jedna działka poszła za

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz: „Ale nie mamy gwarancji, że sprzedałby ją  za 50 000, a może poszedłby przetarg za 14 000 i straciłby na tym.”

Sołtys Wsi Ownic- Józef Kazieczko: „To wtedy nie miałbym pretensji do Wójta ani do nikogo (…), ja mogę myśleć coś o tym.”

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz: „Pan nie może mieć pretensji do Rady, skoro zachowana jest procedura przetargowa, tak jak Pan Kołodziejczyk pisał, że sprzedano jego dzierżawę, czy  wystawiono na przetarg, jest to niezgodne z prawdą. Zostało to sprawdzone(…) My nie bierzemy udziału w przetargu, ten kupił za 30 000, a ten obok za 14 000. Nie mamy na to wpływu.”

Sołtys Wsi Ownic - Józef Kazieczko: „Wójt mógł ograniczyć przetarg, ale nie zrobił tego. Podobna sytuacja była, gdy został ogłoszony przetarg na Przyborowie (…).”

Wójt Gminy Słońsk, Janusz Krzyśków; „Ponad rok czasu nie było umowy najmu, warunki, które były zawarte w akcie notarialnym sporządzonym miedzy gminą, a nabywcą (…) jedynie gminie przysługiwało prawo pierwokupu, czyli odkupienia tej działki z czego zrezygnowałem, ale z innych warunków umowy, które są określone w umowie, czyli 3 lata na zakończenie budowy, z tych innych warunków nie odstapiłem. Czy gmina jest od tego, żeby kupować działki od kupujących, czy gmina jest od tego, żeby przerwac przetarg, bo ktoś za dużo nabił cenę. Przede wszystkim, jeżeli ktoś decyduje się na branie udziału w przetargu, musi być też świadom tego, że może być cena podbita i nawet jeżeli ktoś zdecydował się kupić, czyli uczestniczyć w przetargu i cena, która wynikła z licytacji jest duża, nie ma konieczności odkupować tej działki. Odstępuje od kupna, traci wadium i działka dalej idzie do przetargu. Ktoś bys świadaom, kto podpisal akt notarialny i za ta kwotę, która z licytacji wyszła kupuje tą działkę. Czy to jest nasza wina, że nabito taką cenę – my nie bierzemy za to odpowiedzialności. Czy padł jakiś wniosek na ograniczenie przetargu, nie, a przede wszystkim są to działki budowlane (…) Kiedy wniosek do mnie wpłynął- kiedy były sprzedawane grunty z agencji, żeby ograniczyć do mieszkańców naszej gminy. Taki wniosek do agencji szedł i ludzie kupowali i agencja szła na rękę nam (…) Ja nie rozumiem zajęcia tutaj takiego stanowiska. Każdy jest świadom do czego przystępuje, czy ktos namwial Pana (…)

Sołtys Wsi Ownic- Józef Kazieczko: „Była cena wywoławcza, była licytacja do tego nie mam pretensji, mam do tej sprzedaży działki, Wójt nie odkupił i nie puścił ponownie na przetarg. Jak tak się stało to powinien tak postąpić (…).”

Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz: „Panie Sołtysie, proszę posłuchać, dlaczego Wójt nie odkupił. Za ile miał odkupić, za 30 000? Jaka gwarancja, że dostałby lepszą cenę (…)”

Przewodnicząca Rady zakończyła temat.

Radny Zygmunt Kaczmarek poruszył problem pojazdów zmierzających z Kostrzyna w kierunku Słońska (ul. 3-go Lutego w kierunku ul. Lipowej, ul. 3 – go Maja). Samochody pędzą z taka szybkością, ze już dwie osoby poniosły śmierć. Proponuje postawieni znaku informującego o kontroli radarowej lub fotoradaru albo atrapy policjanta. Radny uważa, że to spowoduje, że zostanie ocalone niejedno jeszcze życie.

Wójt Gminy Słońsk, Janusz Krzyśków: „Ma Pan na pewno racje, tylko, żeby jeszcze takie myślenie miał zarządca drogi- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest Zielona Góra. My wcześniej ,ale jakie będzie stanowisko ja nie odpowiem. Wiem jakie były w sprawie postawienia znaku  na łuku z Czarnowa do Słońska.

 Na zakończenie Przewodnicząca Rady, Lilla Burkiewicz poinformowała o apelu mieszkańców wsi Lemierzyce oraz o odpowiedzi ze Starostwa Powiatowego w Sulęcinie na pismo sołectwa Polne dot. remontu drogi (pismo stanowi zał. do protokołu).

Przewodnicząca Rady, L. Burkiewicz odczytała pismo Sołtysa Wsi Ownice skierowane do Starostwa Powiatowego w Sulęcinie (pismo stanowi zal. do protokołu).

Sołtys Wsi Ownice, zapytał, czy zostanie wyjaśniona sprawa odbioru podgrzewacza ciepłej wody u Pana Derbiszewskiego. „Protokół odbioru był, a podgrzewacza okazało się, że nie było (…).”

Wójt Gminy Słońsk poinformował, że sprawa zostanie wyjaśniona.

Ponadto Przewodnicząca poinformowała, że Wójt zapozna się z protokołem przekazania kontenera mieszkalnego i poinformuje o tym fakcie na kolejnej sesji. W woli informacji Przewodnicząca dodała, że w tej sprawie wnioskowała Komisja Rewizyjna.

Radny M. Banasik poruszył sprawę pracowników interwencyjnych zajmujacych się drogami powiatowymi, czy oni zakończyli działalność.

Wójt Gminy Słońsk poinformował radnego, że Panowie na ten rok skończyli działalność.

Radny K. Skrzypnik poruszył temat studni w Chartowie.

Wójt Gminy Słońsk: „Ja na ostatniej sesji mówiłem, szukam konkretną osobę (…), studnia będzie koło was, i dwie studnie chcę uruchomić w Słońsku.” 

Radny Franciszek Jamniuk: „Wrócę do wypowiedzi Pana Sołtysa Ownic, akurat znam tą sytuacje bardzo dobrze, Pan Szober kupił tą działkę w drodze przetargu jak wszyscy wiemy, uzyskał pozwolenie na budowę, kupił projekt, miał już rozpoczynać, ale ze względów osobistych zrezygnował w pewnym momencie, znalazł się pewien nabywca, który kupił po tych samych kosztach. Gmina nie skorzystała z prawa pierwokupu. Nie wiem, ale na dzień dzisiejszy widzę tam fundamenty i się cieszę, że w Ownicach ktoś się buduje i będzie nowy ładny obiekt, a na pewno nie będzie tam żadna chlewnia ani świniarnia.”

Radny F. Jamniuk poruszył sprawę pieniędzy, które w budżecie gminy są zaplanowane.

Wójt poinformował, że jest to pozycja –melioracja. Będą rozmowy i przetarg zostanie ogłoszony.

Radna M. Gawor poruszyła temat ciężkich warunków na ul. Śródmiejskiej.

Wójt Gminy Słońsk „(…) jeżeli po świętach będzie pogoda zamówię równiarkę – poniedziałek, wtorek zamówię równiarkę”.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokółowała Karina Burkiewicz

 

Przewodnicząca Rady Gminy

( - ) Lilla Burkiewicz

 

Metadane

Źródło informacji:Karina Burkiewicz
Data utworzenia:2009-02-11 10:55:00
Wprowadził do systemu:Mariusz Kowaluk
Data wprowadzenia:2009-02-11 10:55:57
Opublikował:Mariusz Kowaluk
Data publikacji:2009-02-11 11:00:13
Ostatnia zmiana:2009-02-11 11:00:38
Ilość wyświetleń:601