Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Komunikaty

Szczegóły informacji

30-lecie OPS

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2020-11-23 12:23:02 przez Tomasz Jarmoliński

Akapit nr - brak tytułu

W tym roku Świebodziński Ośrodek Pomocy Społecznej obchodzi 30 – lecie funkcjonowania i pracy na rzecz mieszkańców miasta. Od dnia utworzenia do chwili obecnej znacznie wzrosła zarówno ranga pomocy społecznej, jak również zakres realizowanych przez Ośrodek zadań i usług.
Dzień pracownika socjalnego oraz Jubileusz powstania Ośrodka Pomocy Społecznej, to piękna okazja do spotkania się z pracownikami i złożenia życzeń, a przede wszystkim podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w czynienie dobra.
Perłowy jubileusz Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie
W 1990 roku, w oparciu o ustawę o samorządzie terytorialnym na mocy Zarządzenia nr 6/90 Naczelnika Miasta i Gminy w Świebodzinie z dnia 14 maja 1990 roku – od dnia  01 maja 1990 r. rozpoczął swoją działalność Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzinie.
Ośrodek Pomocy Społecznej, to w Świebodzinie jedno z pierwszych miejsc gdzie udają się rodziny i osoby szukające wsparcia, zmagające się z różnorakimi trudnościami. Praca w Ośrodku nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy niosą pomoc dzieciom, rodzinom, osobom starszym, niepełnosprawnym, bezdomnym, chorym, a także ludziom, którzy przeżywają różnego rodzaju sytuacje kryzysowe: przemoc, uzależnienia, bezradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych.
W ciągu mijających 30 lat działalności, świebodziński OPS ulegał zmianom, dostosowując swoją ofertę do zmieniających się potrzeb. Wdrażano nowe formy usług, przyjęto do realizacji szereg nowych zadań. Rozwinięto współpracę z organizacjami pozarządowymi i społecznością lokalną, gdyż pomoc społeczna nie jest w stanie funkcjonować i skutecznie wypełniać swoich zadań bez odpowiedniego wsparcia otoczenia – samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, systemu opieki zdrowotnej, policji, oświaty i wielu innych instytucji i osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.
Na przestrzeni tych 30 lat podjęto wiele inicjatyw  na rzecz drugiego – potrzebującego człowieka tj.
  • utworzono ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych - Środowiskowy Dom Samopomocy,
  • zrealizowano  projekty systemowe współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny
  • organizowano wypoczynek  letni, dla dzieci uczęszczających na zajęcia do Świetlicy Środowiskowej,  jak również   coroczne  półkolonie letnie dla dzieci z terenu Gminy Świebodzin,
  •  zrealizowano projekty socjalne np. „Marszu białej wstążki”, którego przesłaniem była i jest solidarność z kobietami, które doświadczają przemocy domowej
Poza przyznawaniem i wypłacaniem przewidzianych ustawami świadczeń, Ośrodek realizuje szeroko rozumianą pracę socjalną, poprzez udzielanie, informacji wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych, pobudzania, inspirowania społeczności lokalnej do działań samopomocowych np. .poprzez wdrażanie w życie projektów socjalnych  tj. . „Pomocna dłoń”.
W ramach wsparcia skierowanego dla seniorów Ośrodek realizuje usługi opiekuńcze przyznawane w pierwszej kolejności dla osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a także programy lokalne tj. „Koperta Życia”, „Karta Seniora”, „Majsterkowicz dla seniora 60 plus”, „Taxi – Senior 60 plus”. W miesiącu grudniu nastąpi otwarcie Dziennego Domu „Senior +”, który będzie funkcjonował w strukturach tut. Ośrodka od 1 stycznia 2021r.
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje również rządowy Program dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny oraz lokalny program „Świebodzińska Rodzina 3+”, który pozwala rodzinom na korzystanie ze zniżek w społeczności lokalnej na terenie Gminy Świebodzin. Tut. Ośrodek ściśle współpracuje również z organizacjami pozarządowymi w tym ze Stowarzyszeniem „Alter Ego” dotąd wspólnie zrealizowane zostały projekty np. „Międzypokoleniowe Warsztaty Wielkanocne – dla dzieci i ich dziadków” oraz piknik rodzinno-integracyjny „Trzy godziny dla rodziny” . Dynamicznie rozwija się, także współpraca z „Fundacją Pomoc i Nadzieja” w zakresie pomocy żywnościowej.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Monika Filińska wręczyła listy gratulacyjne pracownikom socjalnym o najdłuższym stażu pracy. Za zaangażowanie w pracę na rzecz drugiego człowieka, za wysiłek, trud pracy we wsparciu i niesieniu pomocy osobom potrzebującym zostały wyróżnione Pani Jolanta Dąbrowska, Pani Bożena Dubowska, Pani Elżbieta Mojsiej oraz Pani Wiesława Rakowska-Kołodziejek.

Załączniki