Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Punkt Porad I Konsultacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2014-10-01 12:21:20 przez Tomasz Jarmoliński

Akapit nr - brak tytułu

 
Punkt Porad i Konsultacji
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzinie,
plac Wolności 14, 66-200 Świebodzin
 
 
Punkt Porad i Konsultacji w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzinie działa na podstawie:
 
1.ustawy z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej (Dz.U.z 2013r. poz. 182  z późn.zm)
,,Art. 45. 1. Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona jest:
1) z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;
2) ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.
2. Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny.
3. W pracy socjalnej wykorzystuje się właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samostanowienia.
4. Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.”
,,Art.2.1. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.”
,,Art.3.1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
 
2.ustawy z dnia 09.06.2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U.   z 2011r. Nr 149, poz. 887)
Art. 10.
,, 1. Pracę z rodziną organizuje gmina lub podmiot, któremu gmina zleciła realizację tego zadania na podstawie art. 190.
2. W przypadku gdy wyznaczonym na podstawie ust. 1 podmiotem jest ośrodek pomocy społecznej, w ośrodku można utworzyć zespół do spraw asysty rodzinnej.
3. Praca z rodziną jest prowadzona w szczególności w formie:
1) konsultacji i poradnictwa specjalistycznego;
2) terapii i mediacji;
3) usług dla rodzin z dziećmi, w tym usług opiekuńczych i specjalistycznych;
4) pomocy prawnej, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego;
5) organizowania dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych dalej „grupami wsparcia” lub „grupami samopomocowymi”.
 
3.ustawy z dnia 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U.            z 2005r. Nr 180, poz. 1493 z późn.zm.)
art.3 pkt.1 ust.1 ,,osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy,  w szczególności w formie: 1. poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego;”
art. 6 pkt.2 ust. 1 ,,Do zadań własnych gminy należy w szczególności tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym : (…)2. prowadzenie poradnictwa   i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie(…)”
 
 
 
Punkt Porad i Konsultacji, w budynku dydaktyczno-rehabilitacyjnym na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej, rozpoczyna swoją działalność od dnia 15.10.2014r. w godzinach pracy Ośrodka w ramach wyznaczonych wcześniej dyżurów. Pomoc skierowana jest do osób i rodzin, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Podstawą do udzielania porad i konsultacji jest skierowanie /druk/ wystawione przez rejonowego pracownika socjalnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o poradę.
 
W ramach porad i konsultacji oferujemy:
 
1. Porady i konsultacje prawne z zakresu
- prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów
(wzory pism prawnych, projekty pism procesowych, pism związanych z rozwodami, separacjami, ograniczeniem władzy rodzicielskiej, ustaleniem opiekunów prawnych, ubezwłasnowolnieniem, procedury eksmisyjne, dostępność lokali socjalnych)
 
Pani Agnieszka Karolczyk,  2 i 3 czwartek miesiąca od godz. 13.20 – 15.20 (tel. 68 475 08 33)
 
2. Porady i konsultacje rodzinne
- wspieranie prawidłowego funkcjonowania rodziny
(problemy wychowawcze, problemy w relacji rodzic-dziecko, rodzic-rodzic także w sytuacjach takich jak rozwód, śmierć, uzależnienie, działania zmierzające do zmiany sposobu myślenia, postaw, samodzielnego podejmowania decyzji)
 
Pani Izabela Kulczewska, 2 i 3 środa miesiąca 13.00-15.00 (tel. 68 475 09 43)
 
3. Konsultacje ds. osób niepełnosprawnych
- porady dla osób niepełnosprawnych, członków ich rodzin oraz osób wspierających osoby niepełnosprawne,
(porady dot. możliwości uzyskania dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych lub dostosowania budynków do norm dostępności dla osób niepełnosprawnych, informacje nt. możliwości kształcenia integracyjnego, form dofinansowania dla uczniów i studentów z niepełnosprawnością, sposobu i procedur uzyskania orzeczenia o stopniu i rodzaju niepełnosprawności, orzeczenia o niezdolności do pracy, ubiegania się o pomoc z pomocy społecznej, wskazania możliwości korzystania ze świadczeń ZUS, a także możliwości uzyskania dodatkowego dochodu przy korzystaniu z tych świadczeń, uprawnienia niepełnosprawnego pracownika, usługi PUP, PEFRON)
 
Pani Anna Przybylska, 2 i 3 wtorek miesiąca 13.20-15.20 (tel. (68 475 08 24)
 
4. Konsultacje w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- udzielanie informacji o placówkach udzielających pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, informacje o aspektach odpowiedzialności karnej sprawcy przemocy    w rodzinie, procedurze ,,Niebieskiej Karty”,
- informacje dla osób i rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.
(praca Zespołu Interdyscyplinarnego, metody pracy i działania GKRPA, pomoc  w podejmowaniu działań związanych ze stosowaniem przemocy w rodzinie – procedura zobowiązania do poddania się leczeniu odwykowemu, powiadomienie Policji, Prokuratury  o przestępstwie- przesłanki, skutki).
 
Pani Katarzyna Milewska, 2 i 3 poniedziałek miesiąca 14.00-16.00/ zastępstwo Pani Monika Seifert