ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Otyń
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Azbest

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Usuwanie azbestu w roku 2020 zakończone

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2020-09-22 11:43:05 przez Artur Lawrenc

Akapit nr - brak tytułu

INFORMACJA
o rezultatach zadania polegającego na „Usuwaniu azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Otyń" oraz o szkodliwości wyrobów zawierających azbest na zdrowie i środowisko
 
W Gminie Otyń zakończono realizację zadania pn. „Usuwanie azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Otyń" w roku 2020. Celem zadania była pomoc mieszkańcom Gminy Otyń w realizacji usunięcia z ich posesji odpadów zawierających azbest.
Prace obejmowały demontaż wyrobów azbestowych wraz z  ich transportem i unieszkodliwieniem powstałego odpadu na przystosowanym składowisku oraz zebraniu wyrobów zawierających azbest złożonych na posesjach wraz z transportem i unieszkodliwieniem na przystosowanym składowisku.
W wyniku realizacji przedmiotowego zadania uzyskano efekt ekologiczny w postaci unieszkodliwienia 142,34 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja ww. prac była możliwa dzięki otrzymanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (w kwocie 49.784,37 zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
(w kwocie 49.784,38 zł).
Łączna kwota pozyskanej dotacji przez Gminę Otyń wynosi 99.568,75 zł.
 
Jednocześnie przypominamy, iż materiały zawierające azbest to odpady niebezpieczne, które powinny być unieszkodliwione poprzez umieszczenie ich na wyznaczonym składowisku, uprawnionym do przyjmowania tego rodzaju odpadów.
Pył azbestowy przedostaje się do powietrza w wyniku korozji wyrobów zawierających azbest i ich obróbki mechanicznej. Jego wdychanie może stać się przyczyną chorób układu oddechowego
 i krwionośnego:
  • pylicy azbestowej (azbestozy),
  • chorób opłucnej lub osierdzia,
  • nowotworów złośliwych: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej,
  • przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli.
 
Zachorowania mogą dotyczyć osób narażonych na kontakt z pyłem azbestowym zawodowo, a także osób postronnych przebywających w zanieczyszczonym środowisku. Na występowanie i rodzaj zachorowania wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas trwania narażenia.
Największe zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna respirabilne, to znaczy takie, które mogą występować w trwałej postaci w powietrzu i przedostawać się z wdychanym powietrzem do pęcherzyków płucnych.
Zachorowania azbestozależne charakteryzuje długi okres latencji, tj. czas od ekspozycji na pył azbestowy do wystąpienia objawów chorobowych, wynoszący nawet do 50 lat.
 
Więcej informacji o szkodliwości azbestu a także odnośniki do stron o tematyce azbestowej znajdują się pod linkiem:
« powrót do poprzedniej strony