ˆ

Miasta partnerskie

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie

Gmina Szprotawa utrzymuje kontakty partnerskie z dwoma niemieckimi miastami: Gevelsbergiem – miastem w północnej części Westfalii i Sprembergiem – położonym w Brandenburgii. We wrześniu 2016 roku do grona miast partnerskich Szprotawy dołączyło miasto Umań z Ukrainy.
 
Pierwsze kroki zmierzające do nawiązania współpracy zagranicznej podjęła Szprotawa już w latach 70-tych XX wieku. Celem tych kontaktów była i jest do dzisiaj chęć poznania innych kultur i narodowości, wymiany myśli i doświadczeń, ale przede wszystkim chęć przełamania istniejących barier transgranicznych i wzajemnych uprzedzeń.
Początkowo współpraca zagraniczna opierała się na nieformalnych wyjazdach i spotkania osób prywatnych, które z czasem przybrały bardziej oficjalne i zorganizowane ramy. Obecne kontakty obejmują wiele, różnych obszarów życia społecznego: oświatę, kulturę, sport, wspólne wymiany młodzieży i spotkania seniorów, współpracę pomiędzy jednostkami straży pożarnej, czy jednostkami pomocy społecznej.
 
Wspólne działania przyczyniają się do zatarcia różnic językowych, specyfiki miast, czy nawet odległości. Co więcej, ciągle rozwijająca się więź przyjaźni pomiędzy Szprotawą, a jej miastami partnerskimi świadczy o umocnieniu tej współpracy i o chęci do kontynuowania rozpoczętych już działań integracyjnych.  
 

Gevelsberg

GEVELSBERG - współpraca z tym miastem rozpoczęła się w 1992 r. i polegała ona na wzajemnych odwiedzinach, najpierw przedstawicieli władz miasta, a z czasem przedstawicieli różnych grup zawodowych i młodzieży. Współpraca została przypieczętowana podpisaniem 17 maja 1996 roku porozumienia o współpracy, partnerstwie i wzajemnej przyjaźni.
Zarówno ze strony władz miasta Gevelsberg, jak i przedstawicieli różnych grup zawodowych, a także mieszkańców, Szprotawianie doświadczyli wielu dowodów przyjaźni i wymiernej pomocy, w formie darów dla szprotawskich szkół, szpitala, straży pożarnej, czy miasta. Władze Gevelsbergu wspierają Szprotawę w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł unijnych.
Obustronna współpraca rozwija się i jest kontynuowana między szkołami, władzami obu miast, artystami, a przede wszystkim pomiędzy mieszkańcami. W kontynuowaniu tej współpracy nie przeszkadza nawet blisko 800-kilometrowa odległość między miastami.

Spremberg

SPREMBERG - jedno z miast partnerskich Szprotawy, położone w Brandenburgii w Niemczech. Pierwsze, nieformalne, kontakty między obu miastami rozpoczęły się już w latach 70-tych XX w. Oficjalne porozumienie zostało podpisane 12 czerwca 1999 roku, jako wyraz odnowienia i umocnienie dotychczasowej współpracy. Rozwijająca się ciągle partnerstwo obejmuje m.in. szkoły, sportowców, emerytów i rencistów oraz zespoły śpiewacze.

Umań

UMAŃ - miasto  położone w środkowej w środkowej części Ukrainy, w obwodzie czerkaskim.
Szprotawa od lat zabiegała o nawiązanie kontaktów z miastem ukraińskim, ponieważ wielu Szprotawian wywodzi swoje korzenie z dawnych województw kresowych, będących obecnie terytorium Ukrainy. Z mieszkańcami tych terenów łączy nas bardzo wiele, często więzy rodzinne. Pod koniec lat 90-tych prowadzone były rozmowy z Kamieńcem Podolskim, które niestety nie doprowadziły do podpisania umowy partnerskiej.
 
Z inicjatywą podpisania umowy partnerskiej, w sierpniu 2016 roku, wystąpiły władze miasta Umań. Rada Miejska w Szprotawie podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie i podczas oficjalnego wyjazdu do Umania delegacji szprotawskiej, 30 września 2016 roku została podpisana umowa o współpracy i partnerstwie.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Szprotawa
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Joanna Dudek
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-11-02
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Joanna Dudek
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-11-02 12:16:21
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-11-02 12:16:53
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-11-02 12:16:53
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1221 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »