ˆ

Czyste Powietrze

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu "Czyste Powietrze".

Akapit nr 1 - brak tytułu

Szanowni Państwo,
 
Uprzejmie informujemy, że pod koniec 2023 roku NFOŚiGW uruchomił nową odsłonę strony internetowej programu „Czyste Powietrze”: czystepowietrze.gov.pl, dostępny jest też przewodnik wideo na YT dla nowych użytkowników: https://youtu.be/OY9pdYutHNo.
 
Punkt Konsultacyjny ma na celu ułatwienie mieszkańcom Gminy Krosno Odrzańskie ‑ właścicielom domów jednorodzinnych, aplikowanie o dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” o środki na wymianę m.in. starych nieekologicznych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe). Nasze działania polegają w szczególności na:
  • wsparciu w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie,
  • pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.
Zachęcamy do skorzystania z konsultacji już przed podjęciem pierwszych kroków, a nawet planów inwestycyjnych, gdyż (jak pokazuje doświadczenie) bardzo często podejmowane są decyzje niezgodne z regulaminem programu „Czyste Powietrze”, co skutkuje brakiem możliwości otrzymania dotacji.
Za poprawność i rzetelność danych wprowadzonych do wniosku, w tym za ich zgodność ze stanem faktycznym, odpowiada wyłącznie Wnioskodawca. Rozpatrywanie złożonych w gminnym punkcie konsultacyjnym wniosków i przyznawanie dofinansowań należy do kompetencji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
 
Konsultacje w punkcie informacyjnym odbywają się w godzinach:
  • poniedziałek – od godziny 13:30 do 16:30;
  • od wtorku do czwartku – od godziny 13:30 do 15:30;
  • piątek – od godziny 13:30 do 14:30.
Obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rezerwacja terminu spotkania.
W uzasadnionych przypadkach konsultacja wstępna, może się odbyć w miejscu planowanej inwestycji.
UWAGA:
Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 stycznia 2023 r. uruchomiona została zmieniona wersja Programu „Czyste Powietrze”. Od tego dnia zaczęły obowiązywać nowe warunki programu. Wychodząc naprzeciw potrzebom Beneficjentów, zmiany obejmują m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu. Przede wszystkim promowana jest kompleksowa termomodernizacja, która służy bezpieczeństwu cieplnemu gospodarstw domowych beneficjentów. Efektywne energetycznie domy to mniejsze koszty ogrzewania budynku, ale i poprawa jakości powietrza.
Nowy Program, na podstawie którego nabór rozpoczął się od 3 stycznia 2023 r. udostępniony jest na  stronie https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#do-pobrania
 
Co zrobić aby płacić mniej za ogrzewanie domu?
Rok 2022 ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.
Jest na to sposób.
Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.
Z programu Czyste Powietrze otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wfośigw przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na  podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić,  zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.
Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód  nie przekracza 135 tys. zł.
Już dziś zainteresuj się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym
Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np.  w  nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza.
O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Miasta, w punkcie konsultacyjno – informacyjnym (tel. 502624612). Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.
Co zrobić aby rachunki za ogrzewanie zamiast rosnąć – malały?
Nie zwlekaj, zapoznaj się już dziś z programem Czyste Powietrze, który znacznie poprawi warunki życia i zdrowia Twojej rodziny!
Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny  programu Czyste Powietrze działa w godzinach:
poniedziałek - od godziny 13:30 do 16:30
od wtorku do czwartku - od godziny 13:30 do 15:30
piątek - od godziny 13:30 do 14:30
Zapraszamy!                       podziel się tą  informacją z Sąsiadem!
 
 
Dane o wdrażaniu Programu Czyste Powietrze (stan na 31.12.2023 r.)
Gmina
Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie [szt.]
Liczba zawartych umów o dofinansowanie [szt.]
Kwota wypłaconych dotacji dla przedsięwzięć z terenu Gminy
[zł]
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć [szt.]
Krosno Odrzańskie
325
302
2 797 001,65
175
 
 
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Krosno Odrzańskie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2022-05-31
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Mirosław Kossowski
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2022-05-31 10:35:05
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mirosław Kossowski
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2022-05-31 10:37:05
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mirosław Kossowski
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-01-16 14:43:28
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1768 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »