Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Wybory do Sejmu i Senatu RP 2023

Szczegóły informacji

Wyjaśnienia - „Budowa boiska piłkarskiego przy Zespole Szkół w Wężyskach”

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2009-07-01 14:51:50 przez Dawid Gierczyński

Akapit nr - brak tytułu

Krosno Odrzańskie, 2009-06-30

IR.IV-341-10/1/2009


WYJAŚNIENIA

Dotyczy: wyjaśnienia do treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w przetargu nieograniczonym na realizację zadania pn.:

„Budowa boiska piłkarskiego przy Zespole Szkół w Wężyskach”

Zamawiający, Gmina Krosno Odrzańskie, informuje:

Oferent powinien uwzględnić w swojej ofercie zakup i dostarczenie do miejsca wbudowania ziemi urodzajnej o odpowiednich parametrach, umożliwiających zastosowanie jej na boisku jak warstwę wegetacyjną dla trawiastej nawierzchni boiska.
Warstwę wegetacyjną - należy wykonać na uprzednio przygotowanym gruncie rodzimym. Z gruntu rodzimego należy najpierw usunąć roślinność, w szczególności chwasty (Roundoup), po czym wyprofilować za pomocą spycharki do płaszczyzny zgodnej z projektem technicznym, w zakresie spadków podłużnych lub poprzecznych. Na tak przygotowanym podłożu można przystąpić do wykonania warstwy wegetacyjnej. Jej prawidłowa budowa pozwala na właściwy rozrost korzeni traw i jest w stanie wytrzymać użytkowanie sportowe.
Warstwa wegetacyjna trawnika sportowego musi być tak zbudowana, aby mimo zagęszczenia spowodowanego przez grę zawodników oraz użytkowanie, pozwoliła na oddychanie korzeni i odprowadzała wodę w kierunku drenażu. Stanowi z reguły mieszankę wierzchniej warstwy gleby i piasku, ewentualnie materiałów pomocniczych. Skład mieszanki należy określać każdorazowo indywidualnie i zależny jest od jakości gleby powierzchniowej oraz piasku. Warstwa ta nie może zwierać żadnych substancji szkodliwych dla roślin. Przygotowanie warstwy wegetacyjnej wymaga sporego doświadczenia oraz wykonania badań określających cechy pomocnicze (np. pH) oraz skład granulometryczny poszczególnych komponentów przewidzianych do wykonania warstwy wegetacyjnej. Z tego względu zaleca się powierzenie wykonania warstwy wegetacyjnej doświadczonym Wykonawcom.
Materiały pomocnicze to nawozy bądź substancje wspomagające glebę (piasek, kompost, torf). Używając kompostu lub torfu, należy zwrócić uwagę, aby przeszedł kontrole jakości i był dobrze sfermentowany, inaczej mogą wystąpić problemy wzrostowe trawy. Odradza się ze względów higienicznych stosowanie osadów ściekowych. Zawartość substancji organicznych powinna wahać się w przedziale od 1 % - 3 %. Jeśli udział substancji organicznych jest większy, może obniżyć się znacznie przepuszczalność.
Budowa.
Podczas mieszania poszczególnych komponentów należy zwrócić uwagę na to, aby powstała niejednorodna mieszanka. Jeśli składniki wierzchniej warstwy gleby zostaną zbyt rozdrobnione albo nawet przemielone w drobny pył, powstaje zbyt jednolita mieszanka, przyjmująca formę zaprawy. Wymiana gazowa i gospodarka wodna w takim przypadku ulega zakłóceniu. Do przygotowania odpowiedniej struktury gleby najlepiej użyć agregatu uprawowego np. glebogryzarki przeciwbieżnej (przesiewnej) lub przygotować mieszankę poza terenem, a następnie rozsypać.
Ziarnistość.
Wymaga się, aby składniki gleby w mieszankach warstwy wegetacyjnej nie były większe niż 20mm a przy powierzchni nie przekraczały 30mm. Zaleca się jednakże, aby nie przekraczały 15mm, gdyż istnieje niebezpieczeństwo kontuzji sportowców a przy pielęgnacji niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu, np. podczas napowietrzania. Podłoże powinno być przygotowane i mieścić się w krzywej uziarnienia. Udział ziaren wielkości 0,02mm nie powinien przekraczać 10% . Największe ziarno może mieć nie więcej niż 32mm. Udział ziarna o wielkości 8-32 mm nie powinien przekraczać 5 %. Zaleca się, o ile to możliwe, używanie materiałów nie zawierających ziaren powyżej 5mm. Dzięki dobrze przygotowanej warstwie wegetacyjnej funkcjonalność niżej leżących warstw nie ulega zakłóceniu.
Twardość.
Nie powinny powstawać ślady jeżdżenia o głębokości większej niż 2 cm, nie wskazane jest też zbyt duże zagęszczenie.
Grubość warstwy.
Przy wyborze grubości warstwy wegetacyjnej trawnika należy wziąć pod uwagę metodę budowy.
Przyjmuje się grubość warstwy pod nawierzchnie sportowe od 20 do 30cm. W przypadku boisk w Wężyskach oraz Osiecznicy 25cm.

Zamawiający posiada pełnowymiarowe bramki do piłki nożnej, a Oferent powinien skalkulować jedynie ich montaż.
 

Uwaga!
Niniejsze wyjaśnienia należy zamieścić jako załącznik do oferty.


Przewodniczący
Komisji Przetargowej
Ryszard Słupski