Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

ARCHIWUM BIP Urzędu Gminy Zielona Góra
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Protokół z dnia 10.02.2006r

Szczegóły informacji

Protokół z dnia 10.02.2006r

Informacja ogłoszona dnia 2006-03-03 20:36:03 przez

Akapit nr 1 - brak tytułu

PROTOKÓŁ Nr XLVII/06
PRZEBIEGU SESJI RADY GMINY ZIELONA GÓRA
z dnia 10 lutego 2006 roku
Obrady Sesji Rady Gminy Zielona Góra , odbyły się w sali obrad Urzędu Gminy przy ul.Sienkiewicza 9, początek obrad godz. 10 00 .

Obrady XLVII Sesji Rady Gminy Zielona Góra otworzył Przewodniczący Rady Gminy Zenon Rabęda.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy przywitał przybyłych na dzisiejsze obrady w osobach : Wójta Gminy – Mariusza Zalewskiego, Z-cę Wójta –Ireneusza Bogucewicza, Panią Skarbnik Gminy- Elżbietę Łuczak- Kumorek, Kierowników Referatów , Dyrektora KZG Leszka Klima,
radnego powiatu Eugeniusza Uglika, , Panie i Panów dyrektorów szkół podstawowych, mieszkańców gminy Panie i Panów sołtysów, Panie i Panów Radnych.
Ad.2.

Przewodniczący Rady Gminy, stwierdził qworum na sali obrad obecnych jest 13 radnych na stan 15 radnych .
Ad.3

Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że do porządku obrad podanego jest w zawiadomieniach, chciałby prosić o wprowadzenie dwóch projektów uchwał dotyczących odwołania i powołania członka Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Rady Gminy, zaproponował uczczenie minutą ciszy pamięć zmarłego byłego radnego Czesława Garnka.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy spytał, czy są jeszcze propozycje zmiany porządku obrad.
Innych zmian nie zaproponowano.
Przewodniczący Rady Gminy spytał, kto jest za wprowadzeniem projektu dot. odwołania członka Komisji Rewizyjnej.
Zmiana przyjęta jednogłośnie.
Przewodniczący Rady Gminy spytał, kto jest za wprowadzeniem projektu dot. powołania członka Komisji Rewizyjnej.
Zmiana przyjęta jednogłośnie.
Porządek obrad wraz z poprawkami został przyjęty jednogłośnie .
Ad.4
Przewodniczący Rady Gminy , zwrócił się z zapytaniem do Sekretarza czy ma lub ktoś z radnych zgłosił uwagi do treści protokołu z przebiegu ostatniej Sesji Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy, poprosił o przyjęcie protokołu ostatniej Sesji Rady Gminy informując że nie wnosi uwag, uwag nie zgłosił tez nikt z radnych.
Protokół został przyjęty przy 1 głosie wstrzymującym się /J.Smoter /.
Ad.5
Przewodniczący Rady Gminy, na wstępie powiedział że swoje wystąpienie
podzieli na dwie części, w pierwszej przedstawi informacją o działaniach podjętych od ostatniej Sesji, w drugiej „bogatą korespondencję jaka jest w ostatnim okresie prowadzona, i tak że w okresie od ostatniej Sesji Rady Gminy uczestniczyłem:
  • w dniu 4 stycznia- w posiedzeniu Prezydium z udziałem przewodniczących komisji, podczas których omówiono pisma przychodzące do Rady Gminy,
  • w dniu 6 stycznia –odbyło się spotkanie opłatkowe z mieszkańcami wsi Zawada,
  • w dniu 8 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe w Starym Kisilinie połączone w występem jasełkowym w wykonaniu dzieci,
  • w dniu 10 stycznia uczestniczyłem jako delegacja Rady Gminy w pogrzebie byłego radnego Czesława Garnka,
  • w dniu 14 stycznia uczestniczyłem w przeglądzie – konkursie grup jasełkowych, które odbyło się w bibliotece w Raculi,
  • w dniu 30 stycznia przyjąłem w Urzędzie delegacje mieszkańców wsi Jeleniów złożoną petycję odczytam za chwilę,
  • w dniu 30 stycznia, odbyło się posiedzenie Prezydium podczas którego omówione zostały dzisiejsze projekty uchwał,
  • w dniu 5 lutego wziąłem udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Babci i Dziadka,
  • w dniu 6 lutego, uczestniczyłem w Sesji Sejmiku Lubuskiego,
  • w dniu 7 lutego uczestniczyłem w szkoleniu zorganizowanym przez RIO,
  • w dniu 6 i 9 lutego uczestniczyłem w posiedzeniach komisji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy, podziękował Pani Annie Halip za bardzo szybka interwencję w posypaniu ulicy św. Floriana piaskiem, która była „lodowiskiem” a szły nią dzieci do szkoły.
Dalej Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że przedstawi obszerna korespondencje jaka wpłynęła do Rady Gminy w ostatnim okresie, i tak jako pierwsze Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo mieszkańców wsi Jeleniów na uciążliwości związane z funkcjonowaniem Firmy „Stelmet”/ kserokopia pisma w załączeniu /.Po jego odczytaniu Przewodniczący Rady oświadczył, że postaramy się doprowadzić do spotkania przedstawicieli starostwa i firmy „Stelmet” w celu rozwiązania problemu mieszkańców.
Kolejne pismo jakie przedstawił Przewodniczący Rady, wpłynęło od Pana Józefa Nogłego , skierowanego do dyrektora Komunalnego Zakładu Gospodarczego w Zawadzie, z prośbą o wyjaśnienie zapisów i skrótów używanych w fakturach na zużycie wody, poczym odczytał pismo wyjaśniające dyrektora KZG / kserokopie w załączeniu/ .
Nastepnie Przewodniczący Rady Gminy, odczytał stanowisko Rady Miasta Bytomia Odrzańskiego, dotyczące zmiany przebiegu drogi S 3. Po jego odczytaniu Przewodniczący Rady Gminy spytał, czy również wystąpimy z podobnym pismem do Ministra Infrastruktury / kserokopia w załączeniu/.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy poprzemy stanowisko Rady Bytomia.
Radni uznali za stosowne poparcie wystąpienia Rady Miasta Bytomia.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo mieszkanki wsi Racula Pani Antoniny Ambrożewicz- Sawczuk, dotyczący przebiegu Sesji Rady Gminy z dnia 15 grudnia 2005, wraz z udzieloną pisemną odpowiedzią na wystąpienie / kserokopie pism w załączeniu/.
Przewodniczący Rady , dodał że przesłuchał taśmę i nie stwierdził aby nazwał Panią Antoninę „kłamcą”.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są uwagi .
Pani Antonina Ambrożewicz Sawczuk, powiedziała że nie było potrzeby przesłuchiwania taśmy, wystarczyło uważnie przeczytać pismo.
Kolejne pismo jakie odczytał Przewodniczący Rady Gminy, skierowane jest przez Panią Stanisławę Nogły, do założycielki „komitetu” mieszkańców wsi Racula do Pani Czesławy Bugały / kserokopia pisma w załączeniu/ .
Pani Antonina Ambrożewicz - Sawczuk, wyraziła swój protest  i ubolewanie, że w takim piśmie wymienia się jej nazwisko, które nie powinno być szargane, a to że autorki pisma zmodyfikowały pismo Pana Nogłego to widocznie uznały to za konieczne, jestem tym pismem oburzona.
Przewodniczący Rady Gminy, odczytał „Apel Samoobrony RP”, wzywający radnych do obniżenia swoich diet / kserokopia w załączeniu /, a także list otwarty mieszkańców gminy do Premiera RP podpisany przez 15 mieszkańców gminy, w tym 7 byłych radnych dotyczących wysokości diet radnych, który kończy się słowami „szczęść boże” / kserokopia listu w załączeniu/.Przewodniczący Rady, dodał że biorąc pod uwagę, kto pismo podpisał , to jego końcówkę pozostawi bez komentarza.
Radny M.Jargas- poprosił o odczytaniu nazwisk osób, które podpisały się pod listem.
Przewodniczący Rady Gminy, odczytał nazwiska są to: Z.Kwieciński, Roman Kosiński, St.Jurkowski, K.Jackiewicz, J.Szczepski, J.Stefaniak, A.Sołtys, P.Siuta, A.Ambrożewicz- Sawczuk, R.Celuch, Cz.Bugała, Z.Marciniak, Z.Niedziela, B.Krawiec i Krakowiak Przewodniczący Rady Gminy przedstawił obszerną korespondencje mieszkańców wsi Racula, podpisana w imieniu mieszkańców przez Panią Cz. Bugałę, skierowana do Premiera, Rzecznika Praw Człowieka, Prokuratury, gazet lokalnych, Angory, oraz „nowego” wojewody, dotyczącą wodociągu Zatonie – Drzonków - Racula – Stary Kisielin
/ kserokopie pism w załączeniu/.
Przewodniczący Rady Gminy, poinformował że w dniu wczorajszym zaprosił Panią Bugałe na dzisiejsze obrady, ale niestety nie przyszła.
Dodał, że pisząc kolejne pismo do Wojewody, mieszkańcy Raculi w imieniu których Pani Bugała się podpisała, nie liczą chyba na to że Wojewoda zmieni wyrok sądu, oddalający powództwo w sprawie opłaty partycypacyjnej.
Radna H.Wysocka- powiedziała że była wnioskodawczynią zaproszenia Pani Bugały, na obrady, ponieważ jej nie zna, a skoro Pani ta wypowiada się temat radnych to chciałaby by ją poznać, dlatego bardzo prosi aby Panią Bugałe zaprosić na kolejną Sesję.
Radna G.Moszkowicz- spytała czy zakończyła się już sprawa w sądzie  dotycząca pobierania opłaty partycypacyjnej, wobec faktu iż w  piśmie są obelgi wobec radnych składa wniosek o skierowanie
sprawy do prokuratury, o bezpodstawne oskarżanie radnych i wójta.
Przewodniczący Rady Gminy, wyjaśnił że Pani Bugała nie jest częstym „gościem” w Urzedzie, zatem domniema że Pani Bugała ma wiadomości zasłyszane, przykładem może być informacja o zwodociągowaniu 4 ulic w Kisielinie, czy wyrażenie zgody przez Wójta za „zaserwowanie” radnym diet .
Radna H.Wysocka- oświadczyła że szanuje Pana Nogłego, zachował się bardzo kulturalnie, przychodząc na Sesję kiedy przedstawił swoja sprawę, a ten przykład uważa za zwykłe wichrzycielstwo.
Radna W.Litecka- powiedziałaże nie było potrzeby zapraszania Pani Bugały, bo ogłoszenia o Sesji były rozplakatowane, informacja była również w prasie, każdy kto chce może na Sesję przyjść.
PRZERWA
Radna G.Moszkowicz- wręczyła Wójtowi Gminy bukiet kwiatów z okazji 50 rocznicy urodzin.
Wójt podziękował za życzenia.
Następnie z uwagi na obecność gości, poprosił o wyrażenie zgody na zmianę porządku, i omówienie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania terenów przebiegu gazociągu średniego i wysokiego ciśnienia, czyli rozpatrzenia pkt.7 ppkt1.
Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę porządku obrad .
Ad.7
1/

Pani D.Taczkowska – na wstępie powiedziała że w dniu wczorajszym tuz przed godz. 1500 , została zgłoszona potrzeba wprowadzenia niewielkiej zmiany w trasie przebiegu gazociągu, o wyjaśnienie Pani Taczkowska poprosiła przedstawiciela pracowni projektowej.
Pan Grzegorz Mróz- z pracowni projektowej, powiedział że plan musi być wykonany w skali 1:1000, a nie jak prezentowany w sklai 1:500, a także z uwagi na fakt by nie prowadzić gazociągu przez teren leśny ale wzdłuż nasypu kolejowego z pominięciem „przecięcia” rowu melioracyjnego, poczym przeprosił za zmianę i związane z tym utrudnienie.
Radna H.Wysocka- czy pod uwagę do zgazyfikowania brane są wsi Jeleniów i Jarogniewice.
Pan Wojciech Kargul- przedstawiciel Firmy MOW, odpowiedział że oczywiście że tak, na dzień dzisiejszy nie potrafimy jedynie określić kiedy te wioski będzie można podłączyć, gazociąg wysokiego ciśnienia,o którym dzisiaj mówimy będzie doprowadzał gaz do Kożuchowa i Nowego Miasteczka.
Radna H.Wysocka- spytała jaki jest koszt podłączenia do sieci.
Pan Kargul, wyjaśnił że Firma MOW buduje, akspolatuje ale i sprzedaje gaz, wysokość opłaty za przyłącze gazowe wynosi od odbiorców indywidualnych ¼ kosztów poniesionych przez MOW , wynosi to 1431 zł brutto za 5 metrowe podłączenie + 28 zł za każdy następny metr.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała że cieszy się iż na rynek wchodzi Firma konkurencyjna do „Zgorzelca”.
Pani Taczkowska- dodała że uchwalenia planu będzie możliwe dopiero po uchwaleniu studium zagospodarowania przestrzennego.
Przewodniczący Rady spytał czy są jeszcze pytania do projektu.
Pytań nie zgłoszono .
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczących Komisji Stałych Rady Gminy o przedstawienie opinii komisji .
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna .
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie przy 1 głosie
wstrzymującym się.
Przewodniczący poprosił o przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta jednogłośnie -Uchwała Nr XLVII/ 283 /06
Cd.pkt.5
Przewodniczący Rady Gminy, podziękował gościom za przybycie i powiedział że wracamy do kontynuacji przyjętego porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy , powiedział , że kolejna sprawa dotyczy funkcjonowania kurników we wsi Łężyca, poczym odczytał pisma i zalecenia jakie zostały wydane właścicielom kurników po przeprowadzonych w nich kontrolach / kserokopie pism w załączeniu /.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są do niego pytania.
Pytań nie zgłoszono.
Radni przyjęli informację Przewodniczącego.
Ad 6.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z prośbą do Pana Wójta o przedstawienie sprawozdania z wykonania uchwał.
Wójt powiedział, że od ostatniej Sesji Rady Gminy zostało wydanych łącznie 15 zarządzeń z zakresu:
  • realizacji uchwały budżetowej z zakresu gospodarki finansowej- wydano 2 zarządzenia– które dotyczyły zmiany układu wykonawczego budżetu Gminy na 2006 r oraz planu finansowego na 2006 rok zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie.
  • realizacji zadań przysługujących organowi prowadzącemu placówki oświatowe , wydano ... zarządzenia w sprawach:
    zatwierdzenia aneksu do arkusza organizacyjnego dla GPP z/s w Przylepie, PSP Stary Kisielin dwa dla PSP Drzonków , PSP Przylep i dla GP w Przylepie i Drzonkowie na rok szkolny 2005/ 2006, oraz określenia liczby i wysokości stypendiów w roku szkolnym 2005/2006.
  • z zakresu Infrastruktury Technicznej i Społecznej- wydano 1 zarządzenie w sprawie powołania komisji przetargowej na przeprowadzenie postępowania o zamówienie publiczne na opracowanie dokumentacji projektowej sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Racula i Drzonków.
  • realizacji uchwały w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata – wydano 4 zarządzenia które dotyczyły :
    - sporządzenia i ogłoszenia wykazu nieruchomości niezabudowanych położonych w Przylepie przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargu,
    -sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Przylepie,
    -sporządzenia i ogłoszenia wykazu nieruchomości niezabudowanych położonych w Nowym Kisielinie przeznaczonych do sprzedaży w drodze  przetargu,
    -sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Nowym Kisielinie,
Ponadto w okresie tym uczestniczyłem w :
  • w spotkaniach opłatkowych, które odbyły się:
    w dniu 6 stycznia w Zawadzie, w dniu 7 stycznia w Kiełpinie, 8 stycznia w Starym Kisielinie, 12 stycznia w Raculi i 14 stycznia w Jeleniowie oraz w ochli zorganizowane przez Przyjaciół wsi Ochla , w dniu 15 stycznia spotaknie przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kresów Wschodnich .
    W dniu 14 stycznia w Raculi odbył się ponadto konkurs jasełkowy.
  • w dniu 10 stycznia odbyła się narada dyrektorów placówek oświatowych
  • w dniu 11 stycznia uczestniczyłem w Urzędzie Miasta w spotkaniu na temat segregacji odpadów,
  • w dniu 18 stycznia uczestniczyłem w szkoleniu przygotowanym przez RIO, na temat ustawy o finansach publicznych
  • w dniu 23 stycznia brałem udział w spotkaniu zorganizowanym przez Punkt biblioteczny w Kiełpinie i Krepie z okazji „Dnia Babci”,
  • w dniu 26 stycznia uczestniczyłem w uroczystościach związanych z obchodami 60-lecia działalności Państwowej Straży Pożarnej w Drzonowie,
  • w dniu 27 stycznia brałem udział w zebraniu sprawozdawczo- wyborczym jednostki OSP Jarogniewice,
  • w dniu 28 stycznia uczestniczyłem w uroczystości związanej z 5-leciem działalności CARITAS w Przylepie,
  • w dniu 31 stycznia uczestniczyłem w Sesji Rady Miasta, w dniu tym odbyła się również narada sołtysów,
  • w dniach od 6 do 8 lutego przebywałem na Zrzeszeniu Wójtów , Burmistrzów i Prezydentów .
Informacyjnie Wójt powiedział , że w dniu 28 lutego o godz. 1200 w świetlicy wiejskiej w Zawadzie odbędzie się wręczenie stypendiów naszym najlepszy uczniom, w związku z tym zaprasza wszystkich na te uroczystość.
Nawiązując do sprawy sądowej w której zapadł już wyrok oddalający powództwa, to boleje nad tym że przez niewielka grupę mieszkańców nasza Gmina jest zniesławiana , z działań tych nie przybywa Gminie ani majątku ani splendoru a ubywa wiele. W pismach wykorzystuje się ewidentne kłamstwa , gdybyśmy o tych sprawach o których są pisma rozmawiali we własnym środowisku było by to do przyjęcia, ale skoro wykorzystuje się do zniesławiania Gminy wszystkie instytucje i media to jest źle. Kilka dni temu po ogłoszonym wyroku sądowym, komentarz był krótki, opłata partycypacyjna pobierana była zgodnie z prawem i zgodnie z zasadami współżycia społecznego, osobiście uważam że stwierdzenie iż zgodnie z zasadami współżycia społecznego najbardziej mnie przekonuje, bo wszyscy mieszkańcy naszej Gminy solidarnie budowali różne rzeczy, w Raculi też budowali solidarnie do czasu aż znalazł się ktoś kto uważa że jest ponad tymi zasadami. Dlatego tez są obawy o realizacje tak potężnej inwestycji jaką będzie kanalizacja wsi, biorąc pod uwagę zachowanie mieszkańców wsi Racula, to czy warto zainwestować 500 tys zł w wykonanie dokumentacji technicznej ? Wójt oświadczy, że został wybrany przez wszystkich mieszkańców, nawet tych którzy na mnie nie głosowali i przed wszystkimi będę odpowiadał.
Następnie Wójt przekazał informacje o planowanym terminie przeprowadzki Urzędu, nastąpi to w dniu 10 marca i potrwa być może maksymalnie do 13 marca.
Radna H.Wysocka- spytała czy w związku z tym że część rodziców jak i innych osób które chciałby uczestniczyć w rozdaniu stypendiów, uroczystość mogłaby się odbyć o godz. 16oo .
Wójt odpowiedział, że w związku z tym iż zaproszenia nie zostały jeszcze rozesłane nie ma problemu by uroczystość odbyła się o godz. 16oo .
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są pytania do Pana Wójta.
Pytań nie zgłoszono.
Radni przyjęli sprawozdanie .
Ad.7
2/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że drugi projekt uchwały zgodnie z przyjetym porządkiem obrad, dotyczy zmiany budżetu gminy na 2006 rok, w związku z tym spytał Pani Skarbnik, czy w stosunku do projektu omówionego na posiedzeniu komisji są wprowadzone jakieś zmiany.
Pani Skarbnik, odpowiedziała że nie, projekt nie uległ zmianie.
Przewodniczący Rady spytał czy są może pytania do projektu.
Pytań nie zgłoszono .
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczących Komisji Stałych Rady Gminy o przedstawienie opinii komisji .
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury  jest pozytywna przy 1 głosie przeciwnym.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący poprosił o przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta przy 1 głosie przeciwnym /E.Jaworska/ -Uchwała Nr XLVII/ 284 /06.
3/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że następny projekt uchwały dotyczy przyjęcia planu pracy Komisji rewizyjnej na rok 2006. Plan był omówiony na komisjach nie mniej jednak może są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy, zwrócił się z prośbą do Przewodniczących komisji rady, o przedstawienie opinii komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna .
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący poprosił o przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta przy 1 głosie wstrzymującym się / W.Litecka/-Uchwała Nr XLVII/ 285 /06.
4/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że kolejny projekt uchwały dotyczy zmiany uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagradzania, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego. Powstanie tego projektu było również omówione na posiedzeniach komisji, czy są może jakieś pytania do projektu. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy, zwrócił się z prośbą do Przewodniczących komisji rady, o przedstawienie opinii komisji .
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury nie zaopiniowała projektu, wycofała go z porządku posiedzenia Komisji, ponieważ Komisja poczuła się urażona faktem iż po raz drugi nie została zaproszona na konsultacje ze związkami zawodowymi, czy związki mają rządzić Radą .
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że Komisja Budżetu projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie przy 1 głosie przeciwnym
/E.Jaworska /
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Radny J. Barta – spytał co na temat uchwały sądzą dyrektorzy szkół .
Radna H.Wysocka- powiedziała że byłoby elegancko gdyby Pan Wójt poprosił Komisje Oświaty, ale skoro takiego wymogu nie ma, to nie musiał tego zrobić. Na wczorajszej Komisji spytałam czy zmiana
regulaminu pociągnie zmianę budżetu, Pan Wójt odpowiedział że  nie .
Radna G.Moszkowicz- powiedziała że kiedy w miesiącu listopadzie uchwalany był regulamin już wówczas Komisja sugerowała zmniejszenie dysproporcji pomiędzy dodatkami dyrektorów szkół i zastępców dyrektorów, w poprzedniej kadencji Komisja Oświaty brała udział w spotkaniach dyrektorów szkół, teraz tez o to prosiliśmy lecz niestety nie jesteśmy zapraszani na te spotkania, Komisja dzisiaj nic nie wie co dzieje się w oświacie.
Przewodniczący Rady Gminy spytał, czy zmiany satysfakcjonują dyrektorów.
Dyrektor PG w Drzonkowie, Pan K.Sroczyński- zmiana dotyczy głównie  możliwości przyznania dodatku motywacyjnego stażyście, a w poprzednim regulaminie możliwości takiej nie było i to jest dobra zmiana. Nie rozumie tez protestu Komisji, w listopadzie Komisja protestu nie zgłaszała.
Wójt powiedział, że niedługo dojdzie do tego że wszystko ze wszystkimi będziemy musieli konsultować, przy opracowaniu tej uchwały została zachowana procedura uchwalenia regulaminu, zmiany są tak niewielkie że uznałem że nie ma potrzeby angażowania komisji, obecnie stało się tak że jeden ze związków, „wsadził” nasz regulamin do szafy i na spotkanie chcieli przyjść miesiąc po terminie, bo im się pomyliło, a kiedy dowiedzieli się że mamy uchwałę podjętą, oświadczyli że uchwałę zaskarżą do Wojewody, dlatego nie mogliśmy pozwolić aby Wojewoda nam uchwałę uchylił. Obecnie wszystkie związki uzgodnienie podpisały.
Radna H.Wysocka- odczytała „nowe” brzmienie § 9 i spytała czy dobrze je interpretuje, poczym zwróciła się z zapytaniem do Radcy czy Komisja Oświaty powinna uczestniczyć w negocjacjach.
Pani Radca odpowiedziała ,że tak właśnie będzie brzmieć zapis § 9, a w Karcie Nauczyciela jest zapis mówiący jedynie o uzgodnieniach regulaminu ze związkami zawodowymi , tak więc Pan Wójt nie miał obowiązku informowania Komisji Oświaty czy dyrektorów szkół o spotkaniu na którym regulamin był uzgadniany.
Przewodniczący Rady Gminy spytał, kto jest za przyjęciem regulaminu.
Uchwała została podjęta 11 głosami za i 2 przeciwnymi /G.Moszkowicz, E.Jaworska/ - Uchwała Nr XLVII/ 286 /06.
5/
Przewodniczący Rady Gminy oświadczył ,że następny projekt uchwały dotyczy regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Zielona Góra. Projekt uchwały był szczegółowo omówiony na posiedzeniach komisji, czy są może uwagi do projektu. Uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczących komisji o podanie opinii komisji co do projektu uchwały.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury  nie wydała opinii, ponieważ były 2 głosy za i 2 przeciwne.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że wysłuchaliśmy opinii komisji teraz prosi o przegłosowanie projektu.
Uchwała została podjęta przy 11 głosach za, 1 wstrzymującym się  / W.Litecka/ i 1 przeciw /G.Moszkowicz/- Uchwała Nr XLVII/ 287 /06 .
6/
Przewodniczący Rady Gminy, oświadczył że dwa kolejne projekt uchwał dotyczą wynagrodzenia pracowników Komunalnego Zakładu Gospodarczego. Pierwszy z nich dotyczy najniższego wynagrodzenia w KZG z/s w Zawadzie. Projekt uchwały był omówiony już na posiedzeniu komisji, niemniej jednak Przewodniczący spytał czy są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o opinię Przewodniczących komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały. Uchwała została podjęta jednogłośnie.- Uchwała NrXLVII/288/06.
7/
Przewodniczący Rady Gminy, oświadczył że drugi projekt uchwały dotyczy wartości jednego punktu dla potrzeb ustalenia miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Komunalnym Zakładzie Gospodarczym Gminy Zielona Góra z siedzibą w Zawadzie.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o opinię Przewodniczących komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta przy jednogłośnie- Uchwała NrXLVII/289/06.
8/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział, że w związku ze złożoną przez radną Wandę Litecką rezygnacją z funkcji członka Komisji Rewizyjnej, i wygaśnięciem członkostwa w ciągu 30 dniu, został przygotowany projekt uchwały dotyczący odwołania radnej z funkcji członka Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o opinię Przewodniczących komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja nie wydała opinii.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy radna podtrzymuje swoją rezygnację.
Radna W.Litecka, odpowiedziała że tak.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały.
Za odwołaniem radnej głosowało 6 osób, przeciw było 5 osób 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Uchwała została podjęta - Uchwała NrXLVII/290/06.
9/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że ostatni dzisiaj projekt uchwały dotyczy powołania członka Komisji Rewizyjnej, dlatego też prosi o zgłaszanie kandydatur.
Radna R.Jantarska – zgłosiła kandydaturę radnego J.Smotera.
Przewodniczący Rady Gminy, spytał czy radny wyraża zgodę.
Radny J.Smoter , powiedział że jeżeli wyraził by zgodę to musiałby zrezygnować z pracy w Komisji Oświaty i Kultury.
Radna G.Moszkowicz- zgłosiła kandydaturę radnej Rozalii Jantarskiej.
Przewodniczący Rady Gminy, spytał czy radna wyraża zgodę.
Radna R.Jantarska- wyraziła zgodę.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił zamknięcie listy Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta przy 1 głosie wstrzymującym się / R.Jantarska/ - Uchwała NrXLVII/291/06.
Ad.10
Przewodniczący Rady Gminy, powiedziała że w związku z tym iż jedna z mieszkanek ma ograniczony czas, udziela głosu Pani Antoninie Ambrożewicz- Sawczuk.
Na wstępie Pani Antonina Ambrożewicz- Sawczuk oświadczyła ,że pan Wójt jako mieszkankę Raculi powalił ją na nogi stwierdzeniem , że zastanawia się czy warto utopić 500 tys zł na dokumentację kanalizacji , ja w imieniu własnym przyrzekam Panu, że jeżeli widziała z góry co mnie będzie czekać na pewno nie będzie nieporozumienia, jeżeli mieszkańcy nieco wcześniej będą poinformowani, że będzie ich czekać obciążenie za to, czy za to proszę bardzo i nie mieć żadnych obiekcji proszę po macoszemu nie traktować nas mieszkańców Raculi., czekamy na ten wodociąg , dziękuje Panu za to, o przeprowadzam na kanalizację, myślę że będą pierwszą zwolenniczką Pana decyzji. Odnośnie Panie Wójcie Pana interpretacji wyroku sądu jaki zapadł 1 lutego br z powództwa gminy i Pana Nogły, to chciała by poinformować radnych że sąd oddalił powództwo główne i wzajemne ,w tłumaczeniu Wysoki Sąd podał że dokładnie nie wie, czy ta uchwała była ważna ,czy nie ważna niemniej jednak podkreślił że ludzie powinni społecznie uczestniczyć w jakich to przedsięwzięciach. Mnie to trochę rozśmieszyło, bo społecznie uczestniczyłam w pracach w poprzednim ustroju , było to wtedy bardzo rozpowszechnione. Ja się cieszę Panie szanowny Wójcie i usilnie podkreślam z całą sympatią do Pana , że problemy winniśmy rozwiązywać wspólnie, tak jest właśnie wspólnie. Twierdzi Pan że został Pan wybrany przez wszystkich , ale będąc w czasie wyborów w komisji wyborczej we wsi Racula na 1400 mieszkańców uzyskał Pan 282 głosy, a kontrkandydat Pan Kwaśniewski 231 głosów.
Teraz przejdę Panie Przewodniczący do tematu jaki chciałam poruszyć, a mianowicie : strasznie przeżyłam tragedię w Katowicach, i właśnie dlatego uważam że należy na zimne dmuchać, w ostatnim okresie odbyła się impreza w Raculi tzw. zabawa karnawałowa dla dzieci szkoły podstawowej od klas 0 do 3. Idąc ze sklepu zwróciłam uwagę, że drzwi tzw. ewakuacyjne są zamknięte na dziesięć spustów i sztabę z kłódką, krótko przed tą imprezą rozmawiałam z Panem Wójtem, że na zimne trzeba dmuchać, Pan Wójt powiedział ma Pani racje Pani Antonino, poszły jakieś wytyczne, ale ludzie tego nie stosują, dlatego tez szanowny Panie Wójcie, nie wiem, decyzje pozostawiam Panu, jakich środków należy użyć do organizatorów tychże imprez, którzy nie wiedzą że drzwi ewakuacyjne gdzie jest ponad 100 osób i obiekt użyteczności publicznej należy  otwierać, nie zamykajmy ni plombujmy bo ludzie się poduszą, to były dzieci, to nasze pociechy, pomimo że nie mam jeszcze wnuków, zwracam na to szczególną uwagę, przy tym nie wiem czy mój wniosek będzie zasadny, przypuszczam że tak , że świetlica w Raculi od wielu lat nie była remontowana , dach od wielu lat przeciekał, stop był mokry, na skutek czego z sufitu odleciała farba, itd. czy nie należało by obiektowi w Raculi zrobić tzw. ekspertyzy budowlanej, czy obiekt ten zdatny jest do użyteczności publicznej, żeby się wszystko nie zawaliło i nie daj boże żeby nie doszło do tragedii, łez rodzin, ludzi i moich. Dalej chciałaby podziękować Wójtowi, na mój głos – reakcję, w dostarczeniu piachu na ul.Witosa, była to reakcja w terminie odwrotnym, tzn.dzisiaj rozmawiała jutro dowieźli piach, ludzie brali piach wiaderkami z tej kupy, i posypywali drogę przy swoich posesjach i dróżki po których starsze osoby mogły się poruszać. Jednocześnie mam pytanie, wyjeżdżając dzisiaj na Sesję sąsiad Czesław Smoliński, wiedząc że jadę na Sesję, mówi tak, sąsiadko dlaczego nie jest posypywana nasza ulica tylko boczna przy domkach tzw. kanadyjskich, obiecałam że zdam takie pytanie Wójtowi w imieniu tegoż Pana Smolińskiego. Ulica Witosa to ulica często uczęszczana przez ludzi i pojazdy zmechanizowane, dlatego też serdecznie proszę o zwrócenie uwagi tym bardzie że przedwczoraj nie można było ulica ani przejść ani przejechać bo było lodowisko. Nie zabierając czasu. bo przed 14 muszę być w ZUS-ie, mimo iż jestem tylko mieszkanką wsi Racula od 1964 roku, ludzie coraz bardzie zwracają się do mnie po pomoc i przychodzą z różnymi problemami , miało to miejsce nawet i wczoraj Pani Kierownik Zabłocka o tym wie, kiedy mówię proszę pani czy Pana, mamy radnych proszę swoje uwagi czy prośby kierować do radnych. U nas chociaż chwała dla radnej W.Liteckiej, że raz w miesiącu pełni dyżur, ale ten problem ludzki nie zawsze wychodzi przed tym dyżurem ,czy tuż po, to co ma czekać miesiąc, dlatego mój wniosek jest taki aby chociaż na koniec tej kadencji, ja wnioskuję i daję pod rozwagę, czy nie należało by rozważyć problemu i sprawy żeby radni co drugi dzień np. raz kowalski raz iksiński , w tym pomieszczeniu dyżurował, poprzez poinformowanie o tym przez gazetę i rozwieszeniem tych informacji na słupach ogłoszeniowych, by ludzie nie krążyli i nie szukali gdzieś pomocy , bo ludzie nie wiedzą gdzie iść. Mnie mało serce nie pękło, kiedy wczoraj przychodzi mieszkanka i mówi, że jest w takiej sytuacji że chyba weźmie sznur i się powiesi, ja to mówię z całą odpowiedzialnością, powielam te słowa, dlatego też bądźmy i widźmy przed sobą człowieka. Jestem mile oczarowana wypowiedzią proboszcza ze Starego Kisielina, który na Sesji uroczystej zwracając twarz w stronę radnych powiedział, zawsze przed sobą proszę widzieć człowieka
Dziękuję serdecznie i myślę że mój głos zostanie potraktowany poważnie.
Radny Powiatu Eugeniusz Uglik- powiedział że ma taki wniosek, żeby podjąć uchwałę o zaprzestaniu zajmowania się sprawami mieszkańców wsi Racula, bo doprowadziliśmy już do tego, że skłócili się już między sobą, bo zapomnieli o co zaczęli, a ich problemy zostały już rozwiązane a przy okazji po drodze rozwiązano problemy mieszkańców Łężycy.
Następnie Pan Uglik, poprosił aby Pan Wójt wysłał do Ochli strażników by ukarali mieszkańca ulicy Św. Jadwigi, za wylewanie „czegoś” na drogę, teraz jest tam lud i droga jest nieprzejezdna.
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że w tej siedzibie nie ma warunków do pełnienia dyżurów, być może będą na nowej siedzibie, bo radni będą mieć swój pokój, ale to tym będzie rozmawiał z prezydium.
Radny J.Barta- powiedział że nie widzi potrzeb pełnienia dyżurów, wybierali go mieszkańcy wsi Łężyca i z nimi ma kontakt, nie widzi potrzeby aby miał się kontaktować z mieszkańcami z innych miejscowości, jeżeli Pani „Sumienie Gminy” chce rozmawiać z radnymi niech się kontaktuje ze swoimi radnymi ,nie widzi potrzeby siedzenia w Gminie i marnowania czasu. Radny dodał ,że Pani Sawczuk, podpisując się pod pismami do Premiera, Rzecznika czy Wojewody jest chyba człowiekiem wszechwiedzącym , poczym zwrócił się do byłego Wójta i podziękował za słowa aby dać sobie już spokój z Raculą, bo całe 4 lata, to wszystko kręci się wokół Raculi, tylu tam alkoholików że się wszystkim pokiełbasiło, Pani może wszystkich obrażać , ale jak się Pani coś powie to Pani od razu się obraża.
Przewodniczący Rady Gminy, upomniał radnego J.Bartę aby zachował kulturę i nie obrażał mieszkańców.
Radny J.Barta- powiedział że nie obraża .
Pani Antonina Ambrożewicz- Sawczuk, zwróciła się do radnego J.Barty, mówiąc że traktuje go jako radnego Gminy Zielona Góra a nie tylko radnego wsi Łężyca i powinien Pan odpowiedzieć dla wszystkich mieszkańców Gminy, których jest ok. 16 000, więc proszę się nie ograniczać tylko do Łężycy, z kultury bycia nie wskaże kto jest alkoholikiem i nie życzę sobie aby mieszkańców wsi Racula pomawiać o alkoholizm .
Pani Antonia Ambrożewicz- Sawczuk , podziękowała za udzielenie głosu i powiedziała dowidzenia.
Radna E.Jaworska – zwróciła się do Pani Antoniny, aby moment  poczekała, powiedziała że wystąpienie było bardzo populistyczne szykuje się Pani ostro na wybory, ale ma Pani takie prawo, tylko  współczuje Wójtowi .Dalej radna zwróciła się do Pani Antoniny że jak się ludziom w Raculi dzieje krzywda, że jest ubóstwo że  zostawiamy to samopas, dzieci zostawiamy, radne są beznadziejne ,Pani Antonino to są obelgi, tylko musi Pani wiedzieć że prawo działa w dwie strony, co do dyżurów, to są osoby które żeby załatwić pilną
sprawę w Gminie, bądź np. zapłacić podatek idą na pieszo bo nie mają pieniędzy, więc nie sądzę aby przyszli na dyżur np. do radnej Jaworskiej, ludzie którzy będą mieć do mnie sprawy wiedzą gdzie mnie szukać, nigdy nikogo nie odesłałam bez załatwienia jego sprawy , dlatego też bardzo proszę aby Pani więcej nie obrażała mojego nazwiska .
Pani Antonina Ambrożewicz-Sawczuk opuściła salę obrad.
Radny Powiatu Krzysztof Sroczyński – zwrócił się z zapytaniem do radnej W.Liteckiej, ile osób przychodzi na dyżury, które pełni w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.
Radna W.Litecka- odpowiedziała że są dni że nie ma ani jednej osoby, ale są i też takie że przychodzą 3 osoby.
Radna G.Moszkowicz- oświadczyła że jeżeli Przewodniczący , jeszcze raz przestawi porządek obrad, bez zgody radnych, radni opuszczą salę, radni mają już dosyć wystąpień, są już nimi znudzeni, niech Pani Antonina Ambrożewicz- Sawczuk „czeka” wg porządku, a nie poza kolejnością bo jej się śpieszy.
Ad.8
Przewodniczący Rady Gminy odczytał plan pracy Rady na rok 2006/ plan w załączeniu/.
Radni jednogłośnie przyjęli plan pracy do wiadomości.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że bardzo się ucieszyła z zamontowanego lustra w Drzonkowie na ulicy Cisowej, ale jest teraz problem bo nie spełnia, ono swojej roli, w lustrze widać samochody jadące do strony Raculi, a miało być odwrotnie, dlatego prosi o przestawienie lustra.
Radna E.Jaworska- zwróciła się z prośbą do radnych aby do następnej  Sesji przemyśleli, ufundowanie kursu „pisowni” dla raculskich pisarzy.
Ad.9
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z zapytaniem do Wójta Gminy czy zostały udzielone odpowiedzi na interpelacje z ostatniej Sesji.
Wójt odpowiedział, że tak, odpowiedzi były udzielone na bieżąco.
Ad.10 c.d.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała ,że Straż Gminna, powinna jeździć po miejscowościach i karać za nie odśnieżane chodniki przy posesjach.
Radna W.Litecka- dodała aby przy okazji Straż zajęła się wyłapywaniem bezpańskich psów, które biegają od sylwestra

PRZERWA
Przewodniczący Rady Gminy , powiedział że w punkcie tym zostanie przez Pana Władysława Kondrasa nauczyciela Gminazjum w Przylepie, przedstawiona informacja z realizacji programu „Szkoła Marzeń Sołtys wsi Jeleniów- zwróciła się z prośbą o pomoc , by powiat odśnieżył drogi w Jeleniowie.
Mieszkaniec wsi Drzonków Pan Bolesław Pisański, oświadczył że w dniu wczorajszym w Drzonkowie był samochód odśnieżający drogi, samochód ten pracował na zlecenie Gminy. Wczoraj była odwilż, samochód woził solankę z piaskiem, samochód ten sypał sól z piaskiem prosto do wody, zrobił dwa kursy. Chciałbym się dowiedzieć co z tym „fantem” będzie zrobione. Bo zamiast zbierać breję z drogi, to sypał do wody sól. W
związku z zaistniałą sytuacją chciałby aby poinformować go osobiście, co z tym absurdem będzie, czy kursy te będą zapłacone.
Przewodniczący Rady Gminy, spytał czy ma Pan upoważnienie mieszkańców Drzonkowa, do wystąpienia.
Pan Pisański- oświadczył że wczoraj ten absurd widziało dużo osób, jeżeli do przyszłego tygodnia nic w tej sprawie nie będzie zrobiono, zdjęcia jakie wczoraj zrobił wraz z opisem na drodze ukażą się w gazecie.
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że złożył Pan informację, którą radni przyjęli do wiadomości.
Radna G.Moszkowicz- oświadczyła że wczoraj w Drzonkowie na ulice sypany był piasek, osobiście to sprawdziła.
Radna H.Wysocka- powiedziała że Komisja Rewizyjna sprawdzi czy kurs był zapłacony Dyrektor Gimnazjum w Przylepie, oświadczył że latem ubiegłego roku czterech nauczycieli gimnazjum poświęciło swój czas, by napisać projekt do programu „Szkoła Marzeń”, który był ogłoszony przez Centrum Edukacji Europejskiej, startowało bardzo wiele szkół, nasz program został zakwalifikowany na jego realizacje otrzymaliśmy ponad 86 tys zł , hasłem programu jest wyrównywanie szans młodzieży ze szkół wiejskich. Nasze Gminazjum powstało 1 września 1999 roku, obecnie liczy 200 uczniów, z czego połowa to dzieci dojeżdżające , ze miejscowości Łężyca, Krepa, Jany, Zawada i Stożne , zatudnionych jest 29 nauczycieli z czego 9 osób to nauczyciele dyplomowani, czyli bardzo wysoki odsetek .
O przedstawienie szczegółów programu dyrektor Towpik poprosił koordynatora programu Pana Władysława Kondrasa.
Pan Wł.Kondras, szczegółowo przedstawił ideę programu, oraz jego dotychczasowe działania , prezentując je na slajdach.
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił o godz, 14 40 zamknięcie XLVII Sesji Rady Gminy Zielona Góra .

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Zielona Góra
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Wójt Gminy Zielona Góra
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2006-03-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Wójt Gminy Zielona Góra
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2006-03-03 20:35:49
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2006-03-03 20:36:03
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2006-03-03 20:36:03
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2326 raz(y)