ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Brzeźnica
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rady Gminy

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Protokół Nr V/2015 z przebiegu obrad V sesji Rady Gminy Brzeźnica z dnia 30 kwietnia 2015 r.

Informacja ogłoszona dnia 2015-05-15 12:16:58 przez Administrator Systemu

Akapit nr 1 - brak tytułu

Protokół Nr V/2015
z sesji Rady Gminy Brzeźnica
z dnia 30 kwietnia 2015 roku
1. Otwarcie Obrad.
Frekwencja: 15 radnych.
Obrady otworzył Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kosiński
2. Uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kosiński odczytał wniosek Wójta o wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie protestu wyborczego dotyczącego wyborów Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Komisji Rewizyjnej Sołectwa Wrzesiny. Propozycja aby uchwała ta pojawiła się po zmianach w budżecie.
Zmiana w porządku obrad  została przyjęta jednogłośnie.
Radny Janusz Wygnaniec zaproponowała aby uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brzeźnica, przesunąć jako pkt. 7 jako dyskusja.
Wójt: zaapelował do radnych, że szkoda czasu, pracujemy nad studium już 4 lata czekają na nie rolnicy. Było dużo czasu aby zapoznać się ze studium, była publiczna dyskusja, którą nikt się nie zainteresował, były wyłożone mapy, materiały otrzymaliście Państwo na sesję.
Radny Janusz Wygnaniec: propozycja aby sesja w tej sprawie odbyła się do 15 maja, dziś podyskutujmy bez pośpiechu i ciśnienia nad projektem.  
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Wygnańca w sprawie potraktowania projektu uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brzeźnica jako dyskusji i przesunięcie jej jako pkt.7 porządku obrad. Zamian została przyjęta następującą liczbą głosów: 9 "za", 6 "przeciw".
Sekretarz Gminy Danuta Roszak zaproponowała aby Przewodniczący Rady wyznaczył osobę do liczenia głosów w trakcie głosowań, co ułatwi pracę. Radny Budakowski dodatkowa w tej kwestii zaproponował aby w trakcie głosowań radni podnosili np. kolorową kartę, która będzie się wyróżniać spośród osób znajdujących się na sesji co jeszcze bardziej usprawni liczenie głosów.
Wójt zaproponował aby dzisiejszą sesję rozłożyć na dwa posiedzenia, ze względu na to, że ma być tylko jedna uchwała do podjęcia, podać konkretną datę i godzinę, jest to zgodne z naszym statutem. Związane jest to z oszczędnościami.   
Pani Katarzyna Pohibiełko poprosiła aby dyskusją w sprawie studium była jako pierwsza.
W związku z powyższym Przewodniczący poddał pod głosowanie i  kolejną zmianę w porządku obrad aby dyskusja w sprawie studium odbyła się jako pierwsza po uchwaleniu porządku obrad.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
Przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad po wprowadzonych zmianach, został przyjęty przez Radę jednogłośnie.
Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad  sesji.  
2. Uchwalenie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Informacje Przewodniczącego Rady Gminy oraz Przewodniczących Komisji stałych o odbytych spotkaniach czy posiedzeniach.  
5. Informacje Wójta o działaniach podjętych od ostatniej sesji.
6. Dyskusja w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brzeźnica.
7. Podjęcie uchwała w sprawie:
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jerzego w Mirocinie Górnym na roboty budowlane w kościele pod wezwaniem Św. Marcina w Wichowie,
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Narodzenia NMP w Chotkowie na roboty budowlane w kościele parafialnym pod wezwaniem narodzenia NMP w Chotkowie,
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Dzietrzychowicach na roboty budowlane w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Karczówce,
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie na prace konserwatorskie w kościele pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie,
- zmiany w budżecie,
- protestu wyborczego dotyczącego wyborów Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Komisji Rewizyjnej Sołectwa Wrzesiny.
8. Interpelacje i wnioski radnych.
9. Inne sprawy organizacyjne, które wynikną po wysłaniu zawiadomień.
10. Zakończenie obrad.  
Do pkt. 3.  Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Radny Andrzej Budakowski wniósł uwagi do protokołu na piśmie, które przekazał Przewodniczącemu.
Brak więcej uwag, więc protokół został poddany pod głosowanie: 12 głosów "za", 3 głosy "wstrzymujące".
Do pkt. 4. Informacje Przewodniczącego Rady Gminy oraz Przewodniczących Komisji stałych o odbytych spotkaniach czy posiedzeniach.  
Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kosiński:
31.03.2015 – otrzymałem informację Wójta z wykonania budżetu za 2014 rok
30.04.2015 – wpłynęło pismo w sprawie wprowadzenia uchwały do dzisiejszego porządku obrad w sprawie protestu wyborczego we Wrzesinach.
Przewodniczący Komisji Budżetowej Jan Buganik: posiedzenie komisji odbyło się w dniu 24 kwietnia 2015 roku, do poszczególnych uchwał odniosą się w trakcie kontynuowania obrad.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sylwester Jakubczyk : komisja spotkała się 2 razy odnośnie protestu wyborczego we Wrzesinach, odniesiemy się do tego przy omawianiu uchwały w tej sprawie.
Do pkt. 5.  Informacje Wójta o działaniach podjętych od ostatniej sesji.
14.04 - uczestniczyłem w spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żaganiu w sprawie zagadnień prawnych i organizacyjnych dotyczących transportu zbiorowego po 1 stycznia 2017 r.  Zagadnienia związane z organizacją transportu od 1.01.2017 r. przedstawił Pan Zdzisław Szczerbaciuk -  prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. Podstawowa zmiana jaka nas czeka to obowiązek organizacji transportu zbiorowego na naszym terenie. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy pasażerów. Z chwilą wejścia nowelizacji ustawy pasażerowie tracą prawo do ustawowego zakupu biletów ulgowych oraz bezpłatnych przejazdów, min. ulgi stracą uczniowie dojeżdżający do szkół. Ulgi pozostaną w autobusach wykonujących usługi przewozowe o charakterze komunikacji publicznej realizowanej przez gminę. Czyli jak zwykle, otrzymujemy kolejne zadanie  bez pieniędzy.
22.04 - odbyła się kontrola wykonanej inwestycji – modernizacji kuchni oraz zaplecza sanitarnego w świetlicy w Marcinowie dofinansowanej w ramach PROW. Kontrola przebiegła pomyślnie, bez uwag.
23.04 - uczestniczyłem w konferencji podsumowującej PROW na lata 2007 – 2013 na Wzgórzach Dalkowskich.
28.04 - uczestniczyłem w spotkaniu z  Wojewodą Lubuskim Panią Katarzyną Osos. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żaganiu, dotyczyło funkcjonowania pogotowia ratunkowego w województwie i powiecie oraz jego reorganizacji w przyszłym roku.
29.04 - uczestniczyłem w obchodach 25–lecia Samorządu Terytorialnego w Województwie Lubuskim. W uroczystości wziął udział jako gość honorowy prof. Jerzy Stępień współautor ustawy o samorządzie gminnym.
Do pkt. 6. Zmiany  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brzeźnica – dyskusja.
Wójt: wspomniał, że pracujemy nad studium już 4 lata, w zeszłej kadencji Rada nie przyjęła studium ze względu na wiatraki, w tej chwili farmy wiatrowe zostały usunięte z projektu studium. Przystąpiliśmy do zmiany studium ze względu na naszych rolników, zmieniając zapisy w studium z terenów inwestycyjnych na rolne ułatwimy rolnikom możliwość wykupu ziemi po rozsądnych cenach z Agencji Nieruchomości Rolnych.
Głos zabrała Pani Katarzyna Pohibiełko projektant Jeleniogórskiego Biura Planowania i Projektowania , omówiła studium. Studium nie jest aktem prawnym jest dokumentem strategicznym na podstawie którego są sporządzane plany zagospodarowania przestrzennego i wydawane decyzje o warunkach zabudowy. Studium z 2002 roku było zrobione z dużym rozmachem wskazywało wiele terenów inwestycyjnych, zagospodarowanie przemysłowe, turystyczne i nic z tych zamierzeń  nie zostało zrealizowanych. Gmina posiada aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla większej części Brzeźnicy, jego ustalenia zostały przeniesione do studium  a dla pozostałej części gminy są wydawane decyzje o warunkach zabudowy. Głównym założeniem zmian  studium była chęć wykupu gruntów przez rolników i to były główne wnioski do studium. Jednym wnioskiem nie związanym z gruntami był wniosek odnośnie lokalizacji elektrowni wiatrowej, był on główna przyczyną, że prace nad studium trwały tak długo. Projekt studium z uwzględnieniem elektrowni wiatrowych nie został uchwalony przez Radę. W związku z tym praktycznie od nowa sporządziliśmy nowe studium, procedura formalna została jeszcze raz powtórzona, ponownie studium zostało wyłożone, ukazało się ogłoszenie w prasie, miejscach ogólnie dostępnych, obwieszczenie, ogłoszenie o zaproszeniu do dyskusji. Każdy z Państwa miał możliwość zapoznania się przez miesiąc z rysunkami, byliśmy do Państwa dyspozycji. Odbyła się również dyskusja publiczna, na której było "0" zainteresowanych  w związku z tym nie wpłynęły żadne uwagi do studium. Efektem końcowym tego studium po wyłączeniu farm wiatrowych układ przestrzenny gminy zasadza się głównie na lokalizacji zabudowy zagrodowej w obrębie, której może się pojawiać nowa zabudowa mieszkaniowa, nowe tereny usługowe w niewielkim zakresie, obiekty działalności rolniczej. Nie pojawiają się większe tereny przemysłowe.  
Pytania :
Radny Janusz Wygnaniec: jest to jedna z najważniejszych uchwał jakie podejmuje Rada, w studium tym pojawiają się inwestycje, które znacznie mogą oddziaływać na środowisko, była to farma wiatrowa – odwołanie do poprzedniego projektu studium.  Pojawia się inwestycja w niedużej odległości od zabudowy Pana Kwarty,  ok 300 metrów. Istotne jest to dla nas jako mieszkańców. Nie znalazłem konkretnych zapisów odnośnie bezpiecznych odległościach, np. ewentualnych farm wiatrowych.
Radny Andrzej Budakowski: nawiązując do tematy, w prognozie oddziaływania na środowisko – zostało ujęte 500 metrów jeśli mówimy o elektrowniach wiatrowych. Natomiast  w projekcie, który mamy przyjąć jest zapisane, że minimalna odległość od zabudowy nie może być mniejsza niż 380m. Czy była robiona prognoza na tą odległość 380m i jaka ona jest?
Katarzyna Pohibiełko: to jest to 500m  z poprzedniej prognozy, nie powinno być tego w prognozie, to jest błąd ta prognoza była poprawiana. Postępowanie oddziaływania na środowisko było przeprowadzone odrębnym trybem, lokalizacja tej turbiny została przeniesiona do studium tak jak plan zagospodarowania . Mogła być zlokalizowana  tym trybem tylko i wyłącznie jeśli nie przekroczy określonych parametrów, ograniczona jest moc tej turbiny.  Turbina ta to już zastana sytuacja i będzie postawiona na podstawie decyzji, która już została wydana.
Wójt: ta turbina została zlokalizowana na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, wystąpiliśmy w tej chwili do urbanisty  na wniosek inwestora o przesunięcie tej turbiny od najbliższych zabudowań o 450m., lada chwila będzie zmieniona. Ta turbina ma już pozwolenie na budowę, tamto postępowanie szło zupełnie innym torem.  Decyzja w sprawie turbiny była również uzgadniana z Sanepidem, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, nie było uwag i na podstawie tych uzgodnień zostało wydane pozwolenie na budowę.
Katarzyna Pohibiełko: Informacja o turbinie już była, została wrysowana i w decyzji o warunkach zabudowy była już określona strefa, ona była określona przez jakiegoś projektanta, że będzie taka turbina o takiej mocy dla której maksymalne oddziaływanie będzie tyle wynosić. Inwestor nie będzie mógł zainstalować większej turbiny, która będzie miała większe oddziaływanie.   
Radny Andrzej Budakowski: z czego wynikało to przesunięcie?
Katarzyna Pohibiełko: to przesunięcie będzie powodować, że to oddziaływanie będzie jeszcze mniejsze, nie ma mowy w decyzji o warunkach zabudowy, że będzie zwiększona moc tej turbiny.  
Wójt; przesunięcie to zostało zrobione przez inwestora aby uspokoić mieszkańców, że jest ona za blisko zabudowań, nie ma przepisów w Polsce przepisów mówiących  o odległości turbiny od zabudowań, mówi się tylko o decybelach.  Ta turbina nie jest przedmiotem studium, to jest fakt, o którym nie powinniśmy już dzisiaj dyskutować.
Radny Andrzej Budakowski: zapis w projekcie jest taki, że jeśli się dopuszcza możliwość lokalizacji innych i jeśli mamy zapis, że jest to 380 m, to to oznacz, że jeśli ktoś będzie chciał sobie wybudować turbinę to Wójt będzie mógł mu podać, że może ją wybudować w odległości 380 m.  
Wójt: już nie można pójść tą droga i wydać decyzji o warunkach zabudowy na budowę turbiny wiatrowej, macie załącznik graficzny do uchwały i tam n ie ma żadnych farm wiatrowych.
Radny Janusz Wygnaniec: bardzo duża ilość użytków rolnych 343 hektary jest pod elektrownie słoneczne?
Katarzyna Pohibiełko: wpłynęły dwa wnioski na elektrownie słoneczne, zostały uwzględnione.
Radny Janusz Wygnaniec: trochę mnie to przeraża bo jest np. 86 hektarów III klasy ziemi pod to przeznaczone.
Katarzyna Pohibiełko: ale jest to prywatny inwestor i co on zrobi z ta ziemią to jego sprawa. Na pewno elektrownie słoneczne nie stwarzają jakiejś uciążliwości dla mieszkańców,  chodzi jedynie o estetyczny odbiór. Solary są alternatywą dla wiatraków i będzie ich powstawać coraz więcej.
Radny Janusz Wygnaniec: czy nie ma przeciwwskazań aby przeznaczać grunty kl. III na tego typu inwestycje?
Katarzyna Pohibiełko: nie ma żadnych.
Radny Piotr Goryl: jak w Wichowie 100 hektarów zostanie ogrodzone, ja automatycznie mam stado dzików na swoim polu.
Katarzyna Pohibiełko: występowanie dzików nie było przedmiotem uwarunkowań.  
Radny Powiatowy Leon Cuprych: nie bójmy się postępu, panele są alternatywą na energie odnawialną, spójrzmy ile u nas jest ugorów ile gruntów idzie pod uprawę jabłoni, orzechów.   Problem energii będzie narastał, a panele nie powodują trwałej degradacji.  
Katarzyna Pohibiełko zaznaczyła, że w studium powinny być uwzględnione wytyczne ustawy o energii odnawialnej.
Radny Artur Jasiński: zapytał czy po uchwaleniu studium będzie można jeszcze w innych miejscach stawiać farmy solarne?
Katarzyna Pohibiełko: jeśli miałaby by być to jakaś duża farma to trzeba by było zrobić zmianę studium, dla fragmentu studium, który miałby być przedmiotem zmian.
Radny Artur Jasiński: zapytał czy gmina będzie miała jakieś korzyści z tych farm solarnych?
Wójt: przy farmach na pewno będą wyższe podatki, jest to działalność gospodarcza.  
Radny Andrzej Budakowski; zapytał o rozbudowę cmentarza w Jabłonowie.
Wójt: cmentarz już został powiększony, dzieli się na część starą i tą pozyskaną z Agencji.
Radny Andrzej Budakowski ochrona przeciwpowodziowa – nie zostały określone, wskazane obszary zagrożenia przeciwpowodziowego, zalewowego, a wiadomo jaki był zasięg powodzi, czy bierze Wójt pod uwagę, że wydanie decyzji na budowę w tych miejscach, które są narażone  nie należy wydawać.
Wójt: w planie terenów zalewowych  dla całej Polski, gmina Brzeźnica nie jest  ujęta w tych planach nie występujemy jako gmina zagrożona powodzią. Moim zdaniem powodem powodzi w wcześniejszych latach  był zły most na Marcinów, przez wiele lat na rzece nic nie było robione. Myślę, że jeżeli powiat przebuduje most na Marcinów to zagrożenie zniknie.
Katarzyna Pohibiełko: północna część Brzeźnicy była i tak wyłączona z zabudowy, bo tam był planowany zbiornik.
Radny Andrzej Budakowski; zwrócił uwagę na błąd str. 68 nazwa Wrześnica – nie ma takiej miejscowości, również dane w pkt. 15.7. Telekomunikacja – powinny być uaktualnione a nie stan z lipca 2016 roku.
Katarzyna Pohibiełko: zaproponowała, że to poprawi i nie będzie tak mocno tego punktu uszczegóławiać.
Radny Artur Jasiński: kto płaci jeśli będzie później chciał wprowadzić zmiany w studium?
Wójt: gmina.
Radny Henryk Chomicz: to nie jest tak, Panie Wójcie, jak były wnioski zrobić miała wzmiankę ziemię przekształcić i wszystko. Nie bierzmy wszystkiego z zachodu.  W planie tym nie widzę zagrożenia, wiatraki narobiły najwięcej zamieszania wcześniej. Przyszłość jest w biogazowniach, farmach solarnych.
Roman Kwarta,  mieszkaniec Trojanówki, mówił o odległości wiatraka 380 metrów od zabudowy jego syna, rozumie dlaczego radni podchodzą ostrożnie do projektu studium.  Jak powstaje coś takiego jak wiatrak w rejonie danej miejscowości to powinno być zebranie, nagłośnione.   
Wspomniał o tym, że straciła na wartości ziemia , która jest w okolicy planowanej inwestycji. Nie wie czy nie będzie trzeba podać gminy z powództwa cywilnego  o zaniżenie  wartości mienia, takie prawo jest i można z niego skorzystać.  Najprawdopodobniej my na Trojanówce z tego skorzystamy.  
Radny Janusz Wygnaniec: na str. 70 mamy zapis: Obecność farm słonecznych może być potencjalnym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości zlokalizowanej w jej sąsiedztwie. Bezpośrednie sąsiedztwo, a nawet sama widoczność farmy słonecznej mogą przyczynić się do spadku wartości nieruchomości położonych w Chotkowie i Wichowie. To jest to o czym mówił Pan Kwarta, dlatego też chciałem aby odroczyć dzisiejsze głosowanie i solidnie przestudiowali to studium. Radny odniósł się również do biogazowni i przede wszystkim odległości od zabudowań, chodzi o nieprzyjemne zapachy, przykład oczyszczalni w Chotkowie.  
Radny Piotr Goryl: uważa, że błędem było nie przeprowadzenie referendum za tamtej rady, prawdopodobnie farmy mogły by stać, bo ludzie by sami wybrali.  Chodzi o to by społeczeństwo wyraziło na coś zgodę lub nie. Jestem za tym aby na naszym terenie również powstawały wiatraki z zachowaniem oczywiście stref, my możemy nie pozwolić a na granicy naszej gminy i tak powstaną  i tak będą w naszym zasięgu.  W tej sprawie powinno wypowiedzieć się społeczeństwo, powinniśmy pójść w stronę referendum.
Radny Janusz Wygnaniec; osobiście nie jestem przeciwnikiem  farm wiatrowych uważam tylko, że odległości powinny być zachowane, odległość 1000 metrów.   
Katarzyna Pohibiełko: zwróciła uwagę na błędny zapis z prognozy z poprzedniej wersji, nie ma farm wiatrowych w tej chwili w studium.  Wykreślę to. Gdyby znalazł się jakiś błąd, drobna uwaga która pozwoli nam uchwalić to studium w takim zakresie jak byście chcieli mieć zagospodarowanie przestrzenne na terenie gminy to je uwzględnimy. Tylko nie róbmy jakiś rewolucji bo wówczas byłoby to niemożliwe.
Radny Janusz Wygnaniec: zaproponował aby na str. 71 pkt 3 w projekcie studium, ustala się minimalne odległości  elektrowni wiatrowych 1000 metrów od siedzib ludzkich.
Katarzyna Pohibiełko: myślę, że można to wprowadzić.
 Radny Andrzej Budakowski: pytanie odnośnie biogazowni, czy Państwo wiecie jakiego typu ta biogazownia ma powstać? Drugie pytanie czy zapis: przewóz i transport surowców po-fermentacyjnych, skąd do tej biogazowni będą sprowadzane odpady?  
Wójt: nie wiem, głównym celem tej biogazowni jest zagospodarowanie gnojowicy z fermy.
Radny Krzysztof Wygnaniec: odnośnie odległości farm wiatrowych, jestem za wprowadzeniem takiej odległości, obawiam się że  będzie to martwy przepis, nie ma żadnej podstawy prawnej aby wprowadzać taka odległość. Nie sądzę aby budowa biogazowni w Chotkowie przyczyniła się do zwiększenia intensywności  nieprzyjemnych zapachów.
Wójt: budowa biogazowni nie rozwiąże tematu zapachu z fermy.  
Katarzyna Pohibiełko: nadmieniła, że biogazownia jest umieszczona 700 metrów od zabudowań ludzkich.
Radny Henryk Chomicz: głównym celem biogazowni jest zapobieganie wylewania gnojowicy do rzeki.   
Roman Kwarta: korzystając z okazji chciałem Wójta poprosić  aby przywieźć trochę tłucznia na drogę i porównać dziury na Trojanówkę.
Katarzyn Pohibiełko: w sprawie dokonywanych zmian, aby przez ich dokonanie nie było ponownej konieczności uzgadniania studium, tam gdzie jest oczywisty błąd to ja poprawiam. Farm wiatrowych nie będzie, zdjęliśmy je z rysunku, wiatrak o mocy większej niż 100kV musi być wyznaczony teren.  
Radny Andrzej Budakowski; jeśli już po uchwaleniu studium będą później wprowadzane jakieś zmiany, to chyba nie takim wielkim dokumentem?
Katarzyna Pohibiełko; jeśli jest to nawet drobna zmiana to cała procedura, której nie da się przeskoczyć, dotyczy mniejszego obszaru.
Radny Piotr Goryl: w sprawie pozwolenia na budowę wiatraka, oni byli o wszystkim informowani, wszystkie procedury zostały zachowane.
Dyskusja zakończyła się, przerwa 15 min.
Do pkt. 7. Podjęcie uchwał w sprawie.
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jerzego w Mirocinie Górnym na roboty budowlane w kościele pod wezwaniem Św. Marcina w Wichowie,
Wójt: omówił zasady przyznawania dotacji na zabytki na terenie Gminy Brzeźnica.
Przewodniczący Komisji ds. budżetu i finansów Jan Buganik: zabrał głos w sprawie dotacji, jeśli chodzi o kościoły w Karczówce, Wichowie i Jabłonowie komisja opiniuje pozytywnie. Zastrzeżenia mieliśmy odnośnie kościoła w Chotkowie, proboszcz wystąpił o 16 tys. zł na kościół w Chotkowie, pozostałe kościoły w Brzeźnicy, Stanowie i Wrzesinach zostały bez dotacji. Nie mieliśmy tutaj opinii rad sołeckich i dlatego mieliśmy zastrzeżenia.   
Wójt: przyjęliśmy taką zasadę, że przyznajemy pieniądze na zabytki – kościoły, wychodzi po podziale określonej kwoty na każdy kościół po 4 tys. zł  i te pieniądze pozostawiliśmy do dyspozycji proboszczom. Taka zasada już funkcjonuje kilkanaście lat. W parafii Brzeźnica są 4 kościoły czyli 16 tys. zł na całą parafię w Brzeźnicy w tym przypadku. To proboszcz decyduje i składa wniosek na co pójdą te pieniądze. Rok temu 16 tys. zł dostał Stanów. Wymagana jest opinia rady sołeckiej tej miejscowości, której dotyczy wniosek.
Radna Genowefa Chabiniak: nie zgadza się z takim podziałem środków, uważa że na każdy zabytek powinno być po 4 tys. zł przyznane, a nie żeby proboszcz brał wszystkie pieniądze. My jako rada zrzekaliśmy się na piśmie.  
Wójt: decyduje tutaj proboszcz.
Radny Piotr Goryl: powinniśmy się zastanowić nad zmiana tej uchwały  żeby było wskazane dla konkretnej wsi, czy zabytku, bo nikt nie przewidział wcześniej, że proboszcze będą scalać te środki.
Rady Janusz Wygnaniec: intencją tej uchwały było aby te pieniądze były przeznaczane na drobne naprawy i awarie, bo z tych pieniędzy nie dawało się robić większych inwestycji. Założenia były takie, że 4 tys. zł na każdy kościół.  Słuszne było to, że zrzekały się rady  tych pieniędzy na przesunięcie na piśmie.
Wójt: odczytał na co mogą być przeznaczone pieniądze z dotacji: na prace konserwatorskie, restauracyjne i roboty budowlane. W przyszłym roku planowy jest remont dachu w Brzeźnicy, wtedy cała dotacja pójdzie na ten remont.  
Radna Genowefa Chabiniak: Panie Wójcie Pan tego nie przewidzi, bo przyjdzie nowy proboszcz i zdecyduje inaczej.
Radny Henryk Chomicz: zwrócił uwagę, że uchwała w sprawie przyznawania dotacji jest zła, przyznał rację Pani Chabiniak.  Opinia rady sołeckiej powinna być.
Radny powiatowy Leon Cuprych: zabrał głos w sprawie przyznawania dotacji, omówił działania pozyskania środków z rożnych źródeł na remont kościoła w Chotkowie.   Poprosił o przyznanie środków dla Chotkowa  bo są one bardzo potrzebne. Zadeklarował, że jako radny będzie wspierał radę parafialną z Brzeźnicy o pozyskanie środków na remont kościoła w Brzeźnicy.  
Radny Janusz Wygnaniec i radna Genowefa Chabiniak; zwrócili uwagę, że kościół w Brzeźnicy jeszcze ani razu nie otrzymał dotacji.
Radny Piotr Goryl: zaproponował aby zmienić uchwałę przyznawania dotacji od następnego roku, aby nie było takich problemów jak dziś.
Radny Andrzej Budakowski; do tej pory było, że rady sołeckie wyrażały zgodę i zrzekały się swojej części.
Radny Krzysztof Wygnaniec:  niepotrzebna dyskusja, która do niczego w tej chwili nie doprowadzi, wnioski już zostały złożone i kolejnych już nie można złożyć i coś zmienić. Jesteśmy odpowiedzialni za stan zabytków w całej gminie.
Zamknięto dyskusję  w tym temacie, poprzez głosowanie – jednogłośnie.
Przewodniczący Rady Gminu poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jerzego w Mirocinie Górnym na roboty budowlane w kościele pod wezwaniem Św. Marcina w Wichowie.
Uchwała została przyjęta przez rade jednogłośnie.
Kolejne uchwały w sprawie przyznania dotacji zostały poddane pod głosowanie:
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Narodzenia NMP w Chotkowie na roboty budowlane w kościele parafialnym pod wezwaniem narodzenia NMP w Chotkowie.
Uchwała została przyjęta przez radę następująca liczba głosów: 8 głosów "za", 1 głos "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących".
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Dzietrzychowicach na roboty budowlane w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Karczówce.
Uchwała została przyjęta przez rade jednogłośnie.
- udzielenia dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie na prace konserwatorskie w kościele pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie.
Uchwała została przyjęta przez radę jednogłośnie.
- uchwała w sprawie zmian w budżecie,
Skarbnik Gminy Roman Bendiuł omówił projekt uchwały.
Przystąpiono do głosowania nad uchwałą, została przyjęta jednogłośnie.
- uchwała w sprawie protestu wyborczego dotyczącego wyborów Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Komisji Rewizyjnej Sołectwa Wrzesiny. Głos w sprawie zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Brzeźnica Sylwester Jakubczyk, przedstawiając protokoły z posiedzeń komisji w tej sprawie tj. protokół nr 2/2015 z dnia 17.04.2015 r. i protokół nr 3/2015 z dnia 27.04.2015 r.
Przewodniczący Rady Gminy zaznaczył, że radna Pani Justyna Daraż ma interes prawny w tej sprawie, rada musi zdecydować o wyłączeniu radnej lub nie z głosowania uchwały.
Radny Henryk Chomicz: nie rozumie dlaczego ma głosować w sprawie zebrania we Wrzesinach skoro go tam nie było.
Przystąpiono do głosowania nad wyłączeniem radnej Pani Justyny Daraż z głosowania uchwały zgodnie z art. 25 a Statutu Gminy: 11 głosów "za", 2 głosy "przeciw",  1 głos "wstrzymujący".  
Przewodniczący poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie protestu wyborczego dotyczącego wyborów Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Komisji Rewizyjnej Sołectwa Wrzesiny,  uchwała przyjęta przez radę jednogłośnie.
Do pkt. 8/9 Interpelacje i wnioski radnych/Inne sprawy organizacyjne, które wynikną po wysłaniu zawiadomień.
Radny Janusz Wygnaniec: sprawa przystanku w Brzeźnicy, prośba o przycięcie gałęzi, co rozjaśni teren wokół. Oraz prośba mieszkańców nowo wybudowanych budynków w kierunku Karczówki, prośba o doświetlenie tego odcinka, propozycja zamontowania chociażby dodatkowego oświetlenia na terenie Zakładu Usługowego, które doświetliło by ten odcinek.
Wójt: wniosek słuszny, tylko brak na to środków w budżecie.
Radna Genowefa Chabiniak: zgłosiła aby przesunąć tablicę z nazwą wsi w Brzeźnicy za stację benzynową.
Radny Piotr Goryl: zgłosił latarnię na słupie w Wichowie na skrzyżowaniu przy kościele, która ledwo trzyma się na drutach zbrojeniowych. Druga sprawa to wyczyszczenia rowu na drodze do cmentarza.
Ustalono termin kolejnej sesji na 15 maja na godz. 8:00.
Zakończenie obrad.
Przewodniczący Rady Gminy zakończył obrady sesji.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Brzeźnica
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Anna Wojciechowska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2015-05-15
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Anna Wojciechowska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2015-05-15 12:15:26
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2015-05-15 12:16:58
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2015-05-15 12:16:58
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
787 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony