ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Brzeźnica
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Dane ogólne

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Informacja o Gminie Brzeźnica

Historia Gminy

   Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1217 i mówi o przekazaniu jej augustianom sprowadzonym do Nowogrodu Bobrzańskiego przez księcia Henryka I . Położona na Wzgórzach Dalkowskich, w dolinie dopływu Bobru - rzeki Brzeźnicy znana była również pod nazwami: Bresnicha i Briesnitz. Przy założeniu wieś otrzymała kościół i probostwo, choć kościół farny św. Magdaleny wymieniony jest w dokumencie dopiero 1374 r. W 1539 r. kościół otrzymał księdza luterańskiego. Nie wiadomo jak długo tu się utrzymali on i jego następcy. W 1578 r. w kościele ponownie posługiwali księża katoliccy.
   Z tej późnogotyckiej budowli pozostały tylko murowane ściany wieży, którą wykorzystano przy wznoszeniu w latach 1703-1705 obecnego, barokowego kościoła. Na wieży jest dzwon z 1579 r. Obecny kościół ma kształt trójnawowej bazyliki z wnętrzem nakrytym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Wyposażenie późnobarokowe pochodzi z okresu budowy.
   Plebania barokowa z 1676 roku, murowana z cegły i kamienia, wzniesiona jest na planie prostokąta. Budynek nakrywa czterospadowy dach z dymnikami. We wnęce w fasadzie nad wejściem znajduje się kamienna rzeźba Anioła Stróża. Parter i piwnice posiadają krzyżowe i kolebkowe sklepienia z lunetami. W pierwotnym stanie zachowana jest stolarka drzwi z okuciami. Parterowy budynek gospodarczy przy plebanii z końca XVIII stulecia nakryty dwuspadowym dachem.
   W latach 1687-1688 miejscowość podlegała opatowi klasztoru augustianów w Żaganiu. Proboszczem 200 parafian był F. Keckritz. Wśród mieszkańców było 9 rodzin luterańskich.
   W latach 1786-87 wieś była podzielona na dwie części i nadal należała do augustianów z Żagania. Górna część posiadała kościół katolicki, plebanię, szkołę, salę wiejską i młyn. Tę część, czyli Górną Brzeźnicę zamieszkiwało 491 mieszkańców, a Dolną Brzeźnicę 258. Tam też (w Dolnej Brzeźnicy) znajdował się folwark ziemiański i młyn wodny.
Do 1810r. Brzeźnica należała do żagańskich augustianów. Później dzierżawcą został Rothenbach.
W 1840r. w Brzeźnicy Górnej mieszkało 667 osób a w Dolnej 317 w tym 29 osób wyznania ewangelickiego. Kościół ewangelicki znajdował się w Chotkowie.
   Od początku kościół był pod wezwaniem św. Magdaleny, choć w 1679 roku jako patrona towarzyszącego wymienia się św. Mikołaja, a w 1687 r. jako Narodzenia Marii Panny, zaś w 1688r. - św. Jadwigi. Obecny kościół jest prawdopodobnie trzecim budynkiem kościelnym w Brzeźnicy, bo wspomniany w1540r. był następcą pierwszego drewnianego. Wieżę dobudowano później. Opat Georg Frantz Muller ( 1702 -1720) wybudował także dom parafialny, na którym wisi herb z literami F.A.S. ( Franciscus Abbas Saganiensis) 1716. Taką samą datę można zobaczyć na bramie.
   Sytuacja na tych ziemiach zmieniła się po II Wojnie Światowej. Niemcy wyjechali, zostało tylko kilka rodzin niemieckich. Wieś zasiedlali przybysze z różnych części Polski, z Bukowiny, oraz kilka rodzin powracających z robót przymusowych w Niemczech. Bukowińczycy zasiedlili tzw. Dolną Brzeźnicę. Pierwsze powojenne lata były trudne dla wszystkich.

Położenie

   Gmina Brzeźnica położona jest w południowej części województwa lubuskiego. Od północy graniczy z gminą Nowogród Bobrzański, od wschodu z gminą Kożuchów a od południa i zachodu z gminą Żagań. Na podkreślenie zasługuje fakt bliskiego sąsiedztwa granicy z Niemcami z przejściami granicznymi w Olszynie, Gubinku, Łęknicy, Przewozie i Gubinie w odległości nie przekraczającej 50 km. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 12.223 ha z czego na użytki rolne przypada 7.252 ha natomiast na lasy i grunty leśne 4.161 ha, co stanowi 33,7% ogólnej powierzchni.
Terytorium gminy obejmuje łącznie 13 miejscowości z czego 9 to wsie sołeckie a 4 to przysiółki. Do wsi sołeckich należą: Brzeźnica, Chotków, Jabłonów, Karczówka, Marcinów, Przylaski, Stanów, Wichów, Wrzesiny, natomiast przysiółki to: Studnice należące do Chotkowa, Wojsławice należące do Przylasek oraz Trojanówka i Przyborze należace do Wichowa.
   Gmina jest członkiem Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" - dobrowolnego stowarzyszenia polskich i niemieckich gmin ze znacznej części dawnego województwa zielonogórskiego oraz powiatu Spree-Neisse i miasta Cottbus. Jako główny cel Euroregion stawia sobie za zadanie wszechstronną działalność na rzecz rozwoju obszarów przygranicznych Polski i Niemiec, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego i kulturalnego oraz poprawy warunków życia mieszkańców, w tym zniwelowania istniejących różnic ekonomicznych. Działalność ta odbywa się na zasadzie dobrowolnej współpracy wszystkich członków. Ponadto Gmina Brzeźnica należy do Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” zrzeszające w swoich szeregach gminy z powiatów: żagańskiego, nowosolskiego, głogowskiego i polkowickiego, której misją jest oparte na wzajemnym zaufaniu dążenie do poprawy jakości życia mieszkańców poprzez wprowadzanie i realizację projektów i programów rozwoju obszarów wiejskich.

Przyroda

   Gmina Brzeźnica położona jest na terenach nie posiadających szczególnych walorów przyrodniczo-turystycznych, znajduje się jednak w strefie ochronnej zlewni rzeki Bobru (źródło wody pitnej dla miast południowej części województwa lubuskiego) oraz objęta jest w części południowej i zachodniej strefą ochronną lasów dla miasta Żagania. Na jej terenie występują zabytki kultury ziemiańskiej (zespoły pałacowo-parkowe), sakralnej (kościoły, piety, przydrożne kapliczki) i świeckiej (budynki mieszkalne, dawne karczmy). W gminie Brzeźnica znajduje się rezerwat przyrody Dąbrowa Brzeźnicka o powierzchni 5,88 ha, obejmujący ochroną fragment lasów w dolinie dolnego brzegu rzeki Brzeźnicy z pomnikowymi okazami dębów, a na południowo zachodnim obrzeżu gminy pomnik przyrody – buk zwyczajny. Poza obiektami przyrodniczymi na terenie gminy znajduje się również pomnik przyrody nieożywionej – głaz narzutowy "Ołtarz”.

Folklor gminy

   Region lubuski jest terytorium, na którym splotły się różne tradycje kulturowe zarówno z kraju jak i z zagranicy. Nie ominęło to również gminy Brzeźnica. Na jej terenie działa dzisiaj wiele zespołów artystycznych kultywujących bogaty folklor muzyczny i taneczny danej kultury. Niewątpliwy i bogaty wkład w ten rozwój mają górale czadeccy, który duża część osiedliła się po wojnie na terenie gminy.
   Górale czadeccy są jedną z grup etnograficznych górali polskich. Ich podstawowym obszarem zasiedlenia jest dorzecze górnej Kisucy na Słowacji, w okolicy miasta Czadca. Grupa ta wytworzyła się w XVI wieku z osadników ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Znaczna część górali czadeckich w XIX ze względów ekonomicznych wyjechała na rumuńską Bukowinę. Ich pierwotne siedziby po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski więc górale czadeccy zdecydowali się osiedlić tam, gdzie pozwoliły im na to komunistyczne władze, czyli m.in.: Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska i Wał Pomorski.
   Mnogość zespołów folklorystycznych działających na terenie gminy Brzeźnica pozwala na zapoznanie się z różnorodnością lokalnej kultury. Zespołami działającymi na terenie gminy są: Zespół Górali Czadeckich "Watra", Zespół "Mała Watra", w skład której wchodzą młodzi mieszkańcy gminy chcący kultywować kulturę Górali Czadeckich, Kapela "Syrba" z Wichowa grająca utwory rumuńskie, ukraińskie, jak również muzykę Karpat, Zespół "Wichowianki", Zespół "Żródełko" oraz Zespół "Stanowianie".
   Wszystkie z wymienionych wyżej zespołów można obejrzeć i wysłuchać na corocznej, odbywającej się już od 14 lat imprezie "W maju na pasionku".

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Brzeźnica
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator Systemu
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2014-09-01
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Administrator Systemu
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2014-09-01 10:03:39
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2014-09-01 21:30:08
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2014-09-01 21:30:07
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
3089 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »