ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Brzeźnica
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały i zarządzenia

Pobierz dane XMLAkt prawny: XXVI/184/ 2018Drukuj informacjęAkt prawny: XXVI/184/ 2018

Szczegóły informacji

XXVI/184/ 2018

Rodzaj: Uchwała

Status: Obowiązujący

Sesja: XXVI

Kadencja: VII

Data wejścia w życie: 2018-07-12

Data podjęcia/podpisania: 2018-06-28

Tytuł aktu:

w sprawie: określenia zasad gospodarowania nieruchomościami Gminy Brzeźnica

Na podstawie:

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 z późn. zm.) art. 13, art. 14, art. 37 ust. 3 i 4, art. 43 ust. 6, art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 121 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

Treść:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
 
§ 1. 1. Uchwała określa zasady gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości Gminy Brzeźnica
w zakresie:
1) nabywania nieruchomości przez Gminę,
2) zbywania nieruchomości, stanowiących własność Gminy, w tym sprzedaży lokali i budynków,
3) obciążania nieruchomości, stanowiących własność Gminy,
4) wydzierżawiania, wynajmowania lub użyczania nieruchomości przez Gminę:
a) na czas nieoznaczony a także na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata,
b) w przypadku kolejnych umów zawieranych pomiędzy tymi samymi stronami po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, gdy przedmiotem dzierżawy jest ta sama nieruchomość.
 
2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Brzeźnica;
2) Radzie Gminy - należy przez to rozumieć Radę Gminy Brzeźnica;
3) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Brzeźnica;
4) nieruchomościach - należy przez to rozumieć nieruchomości będące własnością Gminy Brzeźnica, wchodzące w skład gminnego zasobu nieruchomości;
5) Ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121 z późn. zm.).
 
3. Gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje Wójt w oparciu o przepisy Ustawy oraz zasady określone niniejszą uchwalą, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
 
4. W gospodarowaniu mieniem Gminy obowiązuje Wójta zasada prawidłowej i racjonalnej gospodarki, zachowania szczególnej staranności, korzystania i dysponowania nim zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem z uwzględnieniem realizacji zadań publicznych.
 
Rozdział 2.
 
Zasady nabywania nieruchomości przez Gminę
 
§ 2. 1. Wójt wykonuje wszelkie czynności związane z nabywaniem od osób fizycznych lub prawnych nieruchomości, niezbędnych do realizacji zadań własnych Gminy po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Gminy.
 
2. Wójt nabywając nieruchomość do gminnego zasobu nieruchomości:
1) dokonuje wyboru formy nabycia nieruchomości,
2) kieruje się zasadami określonymi w Ustawie i niniejszej uchwale oraz przeznaczeniem nieruchomości z uwzględnieniem zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku z uwzględnieniem zapisów w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji lokalizacyjnych.
 
3. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań, w których uzgadnia się istotne postanowienia przyszłej umowy, przy czym cena nabycia nie może przewyższać wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego uprawnionego do szacowania nieruchomości.
 
4. Dokonując zamiany bierze się pod uwagę wartość zamienianych nieruchomości według wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.
 
5. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości lub lokali stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości.
 
6. Zasady określone ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w przypadku zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości, a także wzajemnej zamiany praw użytkowania wieczystego.
 
7.Jeżeli na realizację zadań, niezbędna jest część nieruchomości, na żadanie właściciela lub użytkowniaka wieczystego nabyciem może być objęta cała nieruchomość, gdy pozostała jej część nie nadawałaby się do racjonalnego wykorzystania.
 
 
Rozdział 3.
 
Zasady zbywania nieruchomości przez Gminę, w tym zasady sprzedaży lokali mieszkalnych, lokali
użytkowych i budynków
 
§ 3. 1. Do sprzedaży z gminnego zasobu nieruchomości mogą być przeznaczone nieruchomości zbędne do realizacji ustawowych zadań Gminy.
 
2. Nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane mogą być zbywane osobom fizycznym, osobom
prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej:
1) w trybie przetargowym,
2) w trybie bezprzetargowym w przypadkach określonych w art. 37 ust. 2 Ustawy i w niniejszej uchwale.
 
3. Wybór formy przetargu należy do Wójta.
 
4. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu:
1) nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,
2) nieruchomości dzierżawionej na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.
 
5. W przypadku, gdy o nabycie nieruchomości, o których mowa w ust. 6 ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający warunki określone w ust. 6, sprzedaż następuje w drodze przetargu.
 
6. Jeżeli nieruchomość, o której mowa w art. 37 ust. 2 pkt 6 Ustawy może służyć poprawie zagospodarowania więcej niż jednej nieruchomości przyległej i co najmniej dwóch właścicieli lub użytkowników wieczystych ubiega się o jej nabycie, wówczas zbycie nieruchomości następuje w drodze przetargu ograniczonego do właścicieli i użytkowników wieczystych tych nieruchomości.
 
§ 4. 1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego stanowiącego własność Gminy, z jednoczesną sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie, związanego z własnością tego lokalu lub budynku następuje na wniosek najemcy albo z inicjatywy Wójta.
 
2. Lokale mieszkalne i budynki mieszkalne sprzedaje się wraz z pomieszczeniami przynależnymi, o ile nie zostały zaliczone do nieruchomości wspólnej.
 
3. Prawo pierwszeństwa w nabywaniu na własność lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy mają ich najemcy, których najem został nawiązany na czas nieoznaczony, o ile nie zalegają z płatnościami wynikającymi ze stosunku najmu.
 
4. W przypadku sprzedaży lokali i budynków o innym przeznaczeniu niż mieszkalne, pierwszeństwo w ich nabyciu przyznaje się najemcom, których najem został nawiązany na czas nieoznaczony i trwa nieprzerwanie co najmniej 3 lata przed dniem złożenia wniosku o sprzedaż, o ile nie zalegają oni z zapłatą czynszu i innych opłat związanych z nieruchomością.
 
5. Po dacie złożenia przez najemcę wniosku o wykup i w trakcie prowadzenia czynności przygotowawczych, wynajmujący nie będzie czynił nakładów na ten lokal lub budynek z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.
 
6. Wartość lokali i budynków mieszkalnych oraz wartość ułamkowej części gruntu lub jego ułamkowej części ustala rzeczoznawca majątkowy wskazany przez Wójta.
 
7. W przypadku, gdy nabywca lokalu lub budynku mieszkalnego przed upływem 5 lat licząc od dnia jego nabycia zbył lub wykorzystał go na inne cele niż mieszkalne zobowiązany jest zwrócić Gminie kwotę równą udzielonych bonifikat zrewaloryzowaną zgodnie z przepisami Ustawy. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej, z zastrzeżeniem zawartym w art. 68 ust. 2b Ustawy.
 
8. W przypadku, gdy najemca w chwili zawarcia umowy sprzedaży pozostaje w związku małżeńskim, sprzedaż dokonywana jest na rzecz obojga małżonków.
 
9. Nabywca nieruchomości ponosi koszty sporządzenia dokumentacji związanej ze sprzedażą nieruchomości przed zawarciem umowy notarialnej oraz koszty notarialne i sądowe.
 
§ 5. 1. Wyraża się zgodę na udzielenie przez Radę Gminy najemcom, którzy korzystają z prawa pierwszeństwa w nabyciu lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego bonifikat ustalanych indywidualnie dla każdego najemcy z uwzględnieniem możliwości wykupu za jednorazową odpłatnością, i przy wykupie w systemie ratalnym.
 
2. Bonifikaty, o których mowa w ust. 1, obejmują cenę lokalu lub budynku, w tym cenę gruntu lub udziału w prawie własności gruntu lub w przypadku, gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pierwszą opłatę z tego tytułu.
 
3. Bonifikaty, o których mowa w ust. 1 udziela się, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
1) najemca złoży wniosek o nabycie nieruchomości,
2) umowa z najemcą, o którym mowa w punkcie 1 została zawarta na czas nieoznaczony, a okres najmu trwa nieprzerwanie co najmniej 3 lata przed dniem złożenia wniosku o sprzedaż,
3) najemca nie zalega z zapłatą czynszu i innych opłat związanych z nieruchomością.
§ 6. 1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może być rozłożona na raty na okres do 10 lat z tym, że pierwsza rata płatna będzie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Pozostała do zapłaty należność płatna będzie w ratach rocznych. druga rata będzie płatna w kolejnym roku kalendarzowym. Raty wraz z  oprocentowaniem płatne będą do dnia 31 marca. Rozłożona w ratach niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP.
 
2.Rozłożona na raty, niespłacona część ceny podlega zabezpieczeniu na zasadach określonych w Ustawie.
 
 
Rozdział 4.
Zasady obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi
 
§ 7. 1. Upoważnia się Wójta do obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy, ograniczonymi prawami rzeczowymi w tym w szczególności: służebnościami, hipoteką, użytkowaniem, udostępnienia, użyczenia.
 
2. Upoważnia się Wójta do obciążania nieruchomości hipoteką w granicach upoważnienia do samodzielnego zaciągania zobowiązań.
 
§ 8. 1. Grunty stanowiące własność Gminy mogą być obciążane służebnością gruntową na rzecz właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów sąsiednich w przypadku stwierdzenia niemożności racjonalnego korzystania z tych gruntów.
 
2. Służebność gruntowa lub przesyłu powstaje na podstawie umowy stron wymagającej formy aktu notarialnego i podlega ujawnieniu w księdze wieczystej.
 
Rozdział 5.
Zasady wydzierżawiania, wynajmowania i użyczania nieruchomości
 
§ 9. 1. Przedmiotem dzierżawy lub najmu może być cała geodezyjnie wydzielona działka lub część jej powierzchni.
 
2. Upoważnia się Wójta do oddawania w dzierżawę, najem lub użyczenie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata oraz na czas nieoznaczony w trybie bezprzetargowym według zasad określonych w ust. 2 i 3.
 
3. Wójt oddaje w trybie bezprzetargowym nieruchomości w dzierżawę, najem lub użyczenie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony w następujących przypadkach:
1) jeżeli jest to uzasadnione potrzebą poprawy warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej,
2) dla celów przeznaczenia pod uprawy rolnicze, ogrodniczo–warzywnicze lub ogródki przydomowe,
3) na cele publiczne
4) na urządzenie zieleńców, obiektów małej architektury i dróg dojazdowych,
5) na cele prowadzenia działalności charytatywnej, kulturalnej, oświatowej, naukowej i badawczo-rozwojowej,
6) gdy przedmiotem umowy jest nieruchomość lub jej część zajęta pod schody oraz inne urządzenia lub obiekty funkcjonalnie związane z budynkami,
7) na rzecz Skarbu Państwa, innej jednostki samorządu terytorialnego, gminnych jednostek organizacyjnych i gminnych instytucji kultury,
8) na rzecz stowarzyszeń i klubów sportowych na cele związane z ich działalnością statutową;
9) dla celów urządzenia terenów przyległych do budynków, takich jak podwórka, place, miejsca postojowe,
10) dla celów przeznaczenia pod miejsca gromadzenia odpadów,
11) pod lokalizację tablic reklamowych,
12) przeznaczenia gruntu na posadowienie obiektu garażowego.
 
 
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 tryb bezprzetargowy może być zastosowany wówczas, gdy o daną nieruchomość ubiega się tylko jedna osoba (jeden podmiot). W razie ubiegania się o dzierżawę lub najem przez więcej niż jedną osobę (jeden podmiot) obowiązuje tryb przetargowy.
 
5. Wyraża się zgodę na samodzielne bezprzetargowe zawieranie pomiędzy tymi samymi stronami kolejnych umów dzierżawy, najmu lub użyczenia, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat zawierane są kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.
 
6. Wójt określa tryb i sposób przeprowadzenia przetargu na dzierżawę lub najem nieruchomości, stanowiących własność Gminy.
 
 
Rozdział 6.
Szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne Gminy Brzeźnica
 
§ 10. Wójt Gminy może ustanowić na rzecz jednostki organizacyjnej na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Brzeźnica trwały zarząd lub przekazać w użyczenie na cele statutowe oraz cele związane z działalnością określoną aktem o utworzeniu jednostki.
 
 
Rozdział 7.
Postanowienia końcowe
 
§ 11. Sprawy wszczęte lecz niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, podlegają załatwieniu na warunkach obowiązujących w niniejszej uchwale.
 
§ 12. 1. Traci moc Uchwała nr XIV/94/2008 Rady Gminy Brzeźnica z dnia 27 września 2008 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Brzeźnica.
 
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Brzeźnica.
 
§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.
 
 
Przewodniczący Rady
/-/ Krzysztof Kosiński

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Brzeźnica
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Elżbieta Kosińska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2018-06-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Elżbieta Kosińska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2018-07-10 09:34:44
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2018-07-10 09:34:54
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2018-07-10 09:34:54
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
691 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony