ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2014-01-24 13:03:02 przez Monika Kryś

Podatek od nieruchomości

PRZEDMIOT PODATKU

Art. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2010r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
1. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1)   grunty,
2)   budynki lub ich części,
3)   budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
2. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
3. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają również:

1)   pod warunkiem wzajemności - nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,
2)    grunty pod wodam powierzchniowymi płynącymi i kanałami żeglownymi, z wyjątkiem jezior oraz gruntów zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych,
2a)  grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi,
3)    nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich,
4)    grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.
 

PODMIOT PODATKU

Art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. nr 95, poz.613 ze zm.).
1. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będące:

1)   właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3,
2)   posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3)   użytkownikami wieczystymi gruntów,
4)   posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:  

       a)   wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
       b)   jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
 2. Obowiązek podatkowy dotyczący przedmiotów opodatkowania wchodzących
w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe - ciąży odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, faktycznie władających nieruchomościami lub obiektami budowlanymi.

3. Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.

4. Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.

STAWKI PODATKU

Na podstawie Uchwały Nr LX/681/2013 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz wzorów formularzy informacji, deklaracji podatkowych i załączników na 2014 rok.
Określa się następujące stawki podatku od nieruchomości:

- od budynków mieszkalnych lub ich części 0,67 zł od 1m² powierzchni użytkowej

- od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 22,82 zł od 1m² powierzchni użytkowej
 
- od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 10,65 zł od 1m² powierzchni użytkowej
 
- od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 4,63 zł od 1m² powierzchni użytkowej
 
- od budynków lub ich części pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 7,66 zł od 1m² powierzchni użytkowej
 
- od budowli (ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) 2 %
 
- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 0,88 zł od 1m² powierzchni
 
- od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych 4,51 zł od 1 ha powierzchni
 
- od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,45 zł od 1m² powierzchni
 
WYMIAR PODATKU OSÓB FIZYCZNYCH (Telefon 95 7355-608,  95 7355 622)

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. nr 95, poz. 613 ze zm.) ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r.poz. 749 ze zm.), Uchwała Nr LX/681/2013 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz wzorów formularzy informacji,  deklaracji podatkowych i załączników na 2014 rok.


Termin załatwienia sprawy (wydania decyzji wymiarowej podatku):

- do miesiąca od dnia złożenia wykazu nieruchomości, w sprawach skomplikowanych do 2 miesięcy z uwzględnieniem regulacji dotyczącej tej problematyki zawartej w Ordynacji Podatkowej.
Tryb odwoławczy:

- Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości.

WYMIAR PODATKU OSÓB PRAWNYCH (Telefon 95 7355-527 lub 95 7355-647)

Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Skarbu Państwa, a także jednostki orgaznizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane :
- składać, w terminie do 31 stycznia, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. nr 95, poz. 613 ze zm.), ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz Uchwała Nr LX/681/2013 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości  oraz wzorów formularzy informacji, deklaracji podatkowych i załączników na 2014 rok.

INNE INFORMACJE
1. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
2. W przypadku błędnie wypełnionej deklaracji podatnik ma obowiązek złożyć korektę deklaracji.
3. Podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, skorygowane deklaracje na podatek od nieruchomości wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość podatku od nieruchomości.
4. Obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień i ulg na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz uchwały rady miasta.
5. Obliczony podatek należy wpłacać bez wezwania, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca a za styczeń do dnia 31 sycznia na indywidualny rachunek bankowy nadany podatnikowi, a w przypadku podatników składających deklarację po raz pierwszy na rachunek bankowy nr GBS Gorzów Wlkp. 07 8363 0004 0000 3968 2000 0003.  
 
ULGI W PODATKU OSÓB FIZYCZNYCH (Telefon 95 7355-608)
Podstawa prawna:
 art. 67a i art. 67b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r. poz. 749 ze zm.), ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (Dz. U. z 2007r. nr 59, poz. 404 ze zm.).
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasanionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Przykładowo wymagane dokumenty do składanych wniosków:
 
- zaświadczenie o dochodach podatnika i współmałżonka,
- odcinki emerytur lub rent,
- zaświadczenie o zarejestrowaniu wnioskodawcy jako bezrobotnego lub kopia dowodu pobieranego zasiłku,
- potwierdzenie ewentualnych kosztów leczenia (wypisy ze szpitala, kopie rachunków za leki, itp.),
- udokumentowane wydatki ponoszone przez wnioskodawcę na utrzymanie mieszkania,
- potwierdzenia wydatków ponoszonych na naukę,
- kopie orzeczeń sądowych w sprawie rozwodu oraz wysokości zasądzonych alimentów,
- kopie deklaracji podatkowych opatrzonych datownikiem Urzędu Skarbowego (dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą),
- kopie ewentualnych umów spłat zaciągniętego kredytu bankowego,
- inne dokumenty: na żądanie organu podatkowego w trakcie prowadzenia postępowania podatkowego.
Tryb odwoławczy:

- Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. w terminie 14 dni od daty otrzymania przez wnioskodawcę decyzji w jego sprawie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.


ULGI W PODATKU OSÓB PRAWNYCH (Telefon 95 7355-577)

Podstawa prawna:

art. 67a i art. 67b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r. poz. 749 ze zm.), ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007r. Nr 59, poz. 404 ze zm.)
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasanionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (dotyczy także osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą):

1) które nie stanowią pomocy publicznej;
2) które stanowią pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis;
3) które stanowią pomoc publiczną:
a) udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
b) udzielaną w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
c) udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,
d) udzielaną w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,
e) będącą rekompensatą za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym powierzonych na podstawie odrębnych przepisów,
f) na szkolenia,
g) na zatrudnienie,
h) na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
i) na restrukturyzację,
j) na ochronę środowiska,
k) na prace badawczo-rozwojowe,
l) regionalną.
m) udzielaną na inne przeznaczenia określone na podstawie art. 67b §  6 przez Radę Ministrów.
 
Tryb odwoławczy:

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. w terminie 14 dni od daty otrzymania przez wnioskodawcę decyzji w jego sprawie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.

Uwaga:

W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów we wnoszonej sprawie, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia,  termin załatwienia jego sprawy zostanie przedłużony.
 
OPŁATA PROLONGACYJNA Z TYTUŁU ULG W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI, W PODATKU OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH, W PODATKU ROLNYM I LEŚNYM, W PODATKU OD SPADKÓW I DAROWIZN, W PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH, W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH OPŁACANYM W FORMIE KARTY PODATKOWEJ ORAZ OPŁACIE TARGOWEJ

Uchwała Nr LVII/646/2013 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 30 października 2013r. w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej w podatku od nieruchomości, w podatku od środków transportowych, w podatku rolnym i leśnym, w podatku od spadków i darowizn, w podatku od czynności cywilnoprawnych, w podatku dochodowym od osób fizycznych opłacanym w formie karty podatkowej oraz opłacie targowej. 
 
Stawka opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków oraz zaległości podatkowych wynosi 30% stawki odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych ogłoszonych przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski".
« powrót do poprzedniej strony