ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Wymiana prawa jazdy na podstawie art. 97A – dla kierowców wykonujących przewozy drogowe.Drukuj informacjęSprawa: Wymiana prawa jazdy na podstawie art. 97A – dla kierowców wykonujących przewozy drogowe.

Szczegóły informacji

Wymiana prawa jazdy na podstawie art. 97A – dla kierowców wykonujących przewozy drogowe.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Komunikacji

Ogłoszono dnia: 2012-04-23 16:59:55

Termin załatwienia

Niezwłocznie

Miejsce załatwienia

Wydział Komunikacji, ul. Przemysłowa 53, 66 – 400 Gorzów Wlkp., parter – hala obsługi uprawnień do kierowania lub kancelaria Urzędu Miasta ul. Sikorskiego 3 – 4, 66 – 400 Gorzów Wlkp.

Sposób załatwienia

Złożenie wniosku wypełnionego własnoręcznie i odbiór dokumentu prawa jazdy może nastąpić przez:
1. Odbiór osobisty,
2. Pełnomocnika,
3. Za pośrednictwem poczty.

Wymagane Dokumenty

1. Wniosek o potwierdzenie kwalifikacji.
2. Załączniki do wniosku:
a. wyraźna fotografia o wymiarach 3,5 na 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem, że fotografia taka zamieszczona jest w dokumencie potwierdzającym tożsamość osoby. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania,
b. kopię aktualnego świadectwa kwalifikacji zawodowej,
c. kopię orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na
stanowisku kierowcy,
d. kopię orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy
na stanowisku kierowcy,
e. kserokopię posiadanego prawa jazdy.

Opłaty

1. Za wydanie prawa jazdy: opłata komunikacyjna – 84,00 zł; opłata ewidencyjna – 0,50 zł – pobierz druk opłaty http://www.bip.gorzow.pl/ftp/wkm/pj/oplaty/oplata_wymiana_wydanie_pj.xls
2. Za pełnomocnictwo – opłata skarbowa – 17,00 zł – pobierz druk opłaty http://www.bip.gorzow.pl/ftp/wkm/pj/oplaty/oplata_skarbowa_egzamin.xls

Tryb odwoławczy

Do 14 dni.

Uwagi

Warunkiem otrzymania wpisu z kodem 95 do prawa jazdy jest ukończenie szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej prowadzonej w formie kursu kwalifikacyjnego obejmującego zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane w blokach programowych w zakresie:
1. Części podstawowej dla prawa jazdy wszystkich kategorii, 2. Części specjalistycznej dla prawa jazdy kategorii:
NUMER DRUKU:
WKM-51
NAZWA SPRAWY:
Uprawnienia do kierowania.
OGÓLNY OPIS:

a. C1,C1+E,C,C+E,
b. D1,D1+E,D,D+E.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej trwa 280 godzin:
1. Dla osób, które uzyskają prawo jazdy kat. „c” po 10 września 2009r.
2. Dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. „d” po 10 września 2008r.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej przyspieszonej trwa 140 godzin. Z takiej możliwości skorzystają ci kierowcy z kategorią C, którzy ukończyli 21 lat. W przypadku kierowców z kategorią D skrócona kwalifikacja wstępna obejmie osoby, które skończyły 23 lata. Młodsi kierowcy będą nadal musieli ukończyć pełną kwalifikację wstępną.
Kierowca, który uzyskał kwalifikacje wstępną w zakresie określonego bloku programowego i zamierza wykonywać przewozy innymi pojazdami niż te, dla których wymagane jest prawo jazdy odpowiadające zakresowi uzyskanej kwalifikacji wstępnej, obowiązany jest odbyć kwalifikację wstępną uzupełniającą. Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej trwa 70 godzin.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej trwa 35 godzin.
Pierwsze badanie lekarskie i psychologiczne, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępnej.
Wpis dokonywany jest w formie wymiany prawa jazdy. Prawo jazdy w zakresie kategorii której dotyczy wpis wydaje się na okres 5 lat liczony od daty wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej o którym mowa w ustawie o transporcie drogowym, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż okres ważności orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego.
Odbioru dokumentu strona dokonuje na podstawie dowodu tożsamości, tj. dowodu osobistego lub paszportu z poświadczeniem zameldowania.

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.),
2. Ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2001 Nr 125, poz. 1371 z późn. zm.),
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 Nr 24, poz. 215 z późn. zm.),
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2010r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. z 2010 Nr 53 poz. 314).
« powrót do poprzedniej strony