ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D.Drukuj informacjęSprawa: Wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D.

Szczegóły informacji

Wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: KOMUNIKACJA - STACJE KONTROLI POJAZDÓW I OŚRODKI SZKOLENIA KIEROWCÓW

Ogłoszono dnia: 2014-12-03 12:31:34

Termin załatwienia

Wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań dokonywane jest po sprawdzeniu spełniania dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców (kontrola), w terminie do 30 dni od dnia wpływu wniosku wraz z kompletem załączników.

Miejsce załatwienia

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul.Myśliborska 34, nr tel. (95) 7355-721, I piętro pokój numer 112 lub punkt kancelaryjny Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. ul.Myśliborska 34, parter lub kancelaria Urzędu Miasta ul.Sikorskiego 3-4, 66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon kontaktowy

95 7355 721

Adres e-mail

wkm@um.gorzow.pl

Sposób załatwienia

  1. Osobisty.
  2. Przez pełnomocnika.

Miejsce odbioru

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Myśliborska 34, 66-400 Gorzów Wlkp.

Wymagane Dokumenty

  1. Wniosek o wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D.
  2. Załączniki do wniosku:
1) zaświadczenie o wpisie potwierdzające prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców co najmniej od 5 lat;
2) dokumenty potwierdzające posiadanie:
  1. odpowiednich warunków lokalowych (lokal biurowy, sala wykładowa, plac manewrowy);
  2. pojazdu szkoleniowego w zakresie prawa jazdy kategorii objętej poświadczeniem potwierdzającym spełnianie dodatkowych wymagań w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D;
  3. pomocy i środków dydaktycznych zapewniających prowadzenie szkolenia zgodnie z obowiązującym programem szkolenia;
  4. wykwalifikowanej kadry dydaktycznej;
  5. akredytacji kuratora oświaty, o której mowa w art. 68b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Czas realizacji

Wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań dokonywane jest po sprawdzeniu spełniania dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców (kontrola), w terminie do 30 dni od dnia wpływu wniosku wraz z kompletem załączników.

Opłaty

  1. Za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań – opłata komunikacyjna: 500 zł.
  2. Za pełnomocnictwo – w przypadku załatwiania sprawy przez osobę upoważnioną – opłata skarbowa: 17,00 zł (więcej informacji – druk opłaty).
Dokonywanie opłat – patrz UWAGI.

Tryb odwoławczy

Odmowa wydania poświadczenia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.

Uwagi

  1. Dokumenty stanowiące załączniki do wniosku o wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców powinny być aktualne na dzień złożenia wniosku.
  2. Poświadczenie zachowuje ważność do czasu zmiany stanu faktycznego stanowiącego podstawę wydania poświadczenia.
  3. Przedsiębiorca może uzyskać poświadczenie, jeżeli:
1) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców co najmniej od 5 lat;
2) posiada:
a) odpowiednie warunki lokalowe, w tym co najmniej:
- lokal biurowy, który umożliwia przyjmowanie interesantów, przechowywanie dokumentacji związanej ze szkoleniem oraz jest wyposażony w sprzęt i urządzenia biurowe,
- salę wykładową, która jest wyposażona w sprzęt i urządzenia umożliwiające prowadzenie zajęć,
- plac manewrowy, który powinien być zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, w szczególności ogrodzony oraz umożliwiać wykonanie wszystkich zadań wynikających z programu szkolenia,
b) pojazdy szkoleniowe w zakresie prawa jazdy kategorii objętej poświadczeniem potwierdzającym spełnianie dodatkowych wymagań w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D, przy czym:
- co najmniej jeden pojazd w zakresie danej kategorii prawa jazdy jest własnością tego przedsiębiorcy lub przedmiotem umowy leasingu,
- pojazd w zakresie prawa jazdy kategorii A i B jest nie starszy niż 5 lat, w zakresie prawa jazdy kategorii C jest nie starszy niż 7 lat, a w zakresie prawa jazdy kategorii D jest nie starszy niż 12 lat,
C) pomoce i środki dydaktyczne zapewniające prowadzenie szkolenia zgodnie z obowiązującym programem szkolenia w zakresie:
- uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii objętej poświadczeniem potwierdzającym spełnianie dodatkowych wymagań,
- uzyskiwania uprawnień instruktorów,
- szkolenia osób ubiegających się o kartę rowerową;
 
Szczegółowe wymagania w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych i placu manewrowego ośrodka szkolenia kierowców spełniającego dodatkowe wymagania, uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
 
4. Z aktualnym wykazem ośrodków szkolenia kierowców wpisanych do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. można zapoznać się tutaj.
5. Opłaty komunikacyjne i skarbowe można wnieść w kasie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Przemysłowa 53, 66-400 Gorzów Wlkp. lub bezpośrednio na rachunek bankowy Urzędu – pobierz druki opłat, sprawdź numer konta.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu tworzenia i nadawania numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie oraz wysokości opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców.
  5. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony