ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Ubieganie się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym.Drukuj informacjęSprawa: Ubieganie się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym.

Szczegóły informacji

Ubieganie się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym.

Wydział: KOMUNIKACJA - UPRAWNIENIA DO KIEROWANIA

Ogłoszono dnia: 2014-12-03 12:31:34

Termin załatwienia

Do 2 dni roboczych – odbiór PKK Do 30 dni – odbiór prawa jazdy po egzaminie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Miejsce załatwienia

  1. Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. ul. Myśliborska 34, nr tel. (95) 7355-725, I piętro - hala obsługi uprawnień do kierowania lub
  2. punkt kancelaryjny Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. ul. Myśliborska 34, parter lub kancelaria Urzędu Miasta ul. Sikorskiego 4, 66–400 Gorzów Wlkp. (tylko składanie wniosków).

Telefon kontaktowy

tel. 95 7355 725; fax: 95 7355 670

Adres e-mail

wkm@um.gorzow.pl

Sposób załatwienia

Wydanie decyzji administracyjnej.

Miejsce odbioru

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Myśliborska 34, 66-400 Gorzów Wlkp.

Wymagane Dokumenty

  1. Wniosek o wymianę prawa jazdy  wraz z oświadczeniem o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy, oraz o niewystępowaniu przesłanek, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1-5 ustawy  – pobierz druk
  2. Załączniki do wniosku:
  1. kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r., nr 127, poz. 721 z późn. zm.); osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. kopia posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej; dokumenty te są również wymagane od osoby ubiegającej się o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą, jeżeli z przepisów wydanych na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy lub z umów międzynarodowych wynika wzajemna wymiana praw jazdy bez wymogu sprawdzania kwalifikacji; nie wymaga się tłumaczenia na język polski prawa jazdy wydanego zgodnie z wzorem określonym w załączniku 1 do dyrektywy nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 403 z 30.12.2006, str. 18, z późn. zm.) oraz w załącznikach 1 i 1a do dyrektywy Rady 91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (Dz. Urz. UE L 226 z 10.09.2003, str. 4, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 7, t. 7, str. 441, z późn. zm.); do dokonanego tłumaczenia dołącza się w sposób trwały kopię przetłumaczonego dokumentu,
  3. kserokopia karty pobytu, wizy lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że studiuje co najmniej od sześciu miesięcy.
  4. dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania na terenie miasta (kraju) przez wymagany okres czasu – w przypadku braku zameldowania.

Czas realizacji

Do 2 dni roboczych  – odbiór PKK
Do 30 dni – odbiór prawa jazdy po egzaminie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Opłaty

Za wydanie prawa jazdy – opłata komunikacyjna: 100,00zł – pobierz druk opłaty

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

  1. Osoby ubiegające się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym zobowiązane są do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Dokument ten jest niezbędny do przystąpienia do egzaminu teoretycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
  2. Osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek, otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za opłatą, o której mowa w art.10 ust.1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, o których mowa w art.4 ust.1 pkt 2 lit. a i b, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu.
  3. W przypadku wymiany prawa jazdy Starosta występuje do organu, który wydał to prawo jazdy, o potwierdzenie danych i informacji zawartych w prawie jazdy.
  4. Zagraniczne prawo jazdy, na podstawie którego wydano polskie krajowe prawo jazdy, jest zatrzymywane przez organ i niezwłocznie przesyłane do państwa, które je wydało, z informacją o przyczynie wydania polskiego prawa jazdy.
  5. Odbioru dokumentu strona dokonuje na podstawie dokumentu tożsamości, tj. dowodu osobistego lub paszportu.
  6. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego należy niezwłocznie dostarczyć do Wydziału Komunikacji dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Niedostarczenie dowodu wpłaty uniemożliwia wysłanie zamówienia na wydruk prawa jazdy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
  7. Wykaz państw członkowskich UE.
  8. Wykaz państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  9. Wykaz państw Stron Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968r.
  10. Państwa, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła dwustronne umowy o wzajemnym uznawaniu praw jazdy.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Gorzów
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Marta Ufir
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2014-12-02
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Bartosz Kmita
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2014-12-02 15:45:46
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Artur Fogler
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2014-12-03 12:31:34
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Marta Ufir
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-02-08 10:53:14
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
3889 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony