Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Szczegóły informacji

Wpisanie do ewidencji instruktorów.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: KOMUNIKACJA - STACJE KONTROLI POJAZDÓW I OŚRODKI SZKOLENIA KIEROWCÓW

Ogłoszono dnia: 2014-12-03 12:31:34

Termin załatwienia

W terminie do 7 dni liczonych od daty otrzymania informacji o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Miejsce załatwienia

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, ul. Przemysłowa 53, nr tel. (95) 7355-721, hala obsługi interesantów nr 13 (parter), stanowisko nr 1 (ds. ośrodków szkolenia kierowców i stacji kontroli pojazdów).

Telefon kontaktowy

95 7355 721

Adres e-mail

wkm@um.gorzow.pl

Sposób załatwienia

  1. Osobisty.
  2. Przez pełnomocnika.

Miejsce odbioru

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, ul. Przemysłowa 53, nr tel. (95) 7355-721, hala obsługi interesantów nr 13 (parter), stanowisko nr 1 (ds. ośrodków szkolenia kierowców i stacji kontroli pojazdów).

Wymagane Dokumenty

  1. Wniosek o wpis do ewidencji instruktorów. – pobierz druk
  2. Załączniki do wniosku:
    1. aktualna, wyraźna fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm;
    2. zaświadczenie o posiadaniu przez okres co najmniej 2 lat uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem (kat. A lub B) - kopia dokumentu prawa jazdy;
    3. orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;
    4. orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;
    5. zaświadczenie o ukończeniu z wynikiem pozytywnym kursu dla kandydatów na instruktorów;
    6. informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego (zaświadczenie o niekaralności);
    7. dowód uiszczenia opłaty za egzamin kwalifikacyjny;
    8. dowód uiszczenia opłaty za wpis do ewidencji.
  3. Do wglądu: dokument tożsamości kandydata na instruktora lub osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy (dodatkowo pełnomocnictwo).

Czas realizacji

W terminie do 7 dni liczonych od daty otrzymania informacji o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Opłaty

1. Za wpis do ewidencji instruktorów – opłata komunikacyjna: 50 zł.
2. Za pełnomocnictwo – w przypadku załatwiania sprawy przez osobę upoważnioną – opłata skarbowa: 17,00 zł (więcej informacji – druk opłaty).
Dokonywanie opłat – patrz UWAGI.
 
3. Za przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego – wysokość określona w tabeli nr 1 załącznika nr 8 do rozporządzenia w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji.
Dokonywanie opłaty – patrz UWAGI.

Tryb odwoławczy

Odmowa wpisu do ewidencji instruktorów następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.

Uwagi

1. Dokumenty stanowiące załączniki do wniosku o wpis do ewidencji instruktorów powinny być aktualne na dzień złożenia wniosku.
2. Procedura uzyskania wpisu do ewidencji instruktorów przebiega następująco:
1) Po złożeniu i weryfikacji wymaganych dokumentów Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. wysyła listę osób zakwalifikowanych na  egzamin do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej wraz z wnioskiem o wyznaczenie terminu egzaminu.
2) Przewodniczący komisji wyznacza termin oraz miejsce egzaminu i zawiadamia o tym osoby zainteresowane.
3) W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu, po przesłaniu odpowiedniej informacji przez komisję egzaminacyjną, następuje wpis do ewidencji instruktorów w drodze decyzji administracyjnej i wydawana jest legitymacja instruktora, po odbiór której osoba informowana jest telefonicznie.
3. Instruktorem może być osoba, która:
1) posiada prawo jazdy:
a) kategorii A co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii A,
b) kategorii B co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B,
c) kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami rozszerzających uprawnienia do prowadzenia szkolenia o jedną z wymienionych kategorii,
d) kategorii T co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii T;
e) posiada prawo jazdy kategorii B co najmniej przez okres 2 lat oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania tramwajem;
2) posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;
3) posiada ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;
4) ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs dla kandydatów na instruktorów i posiada zaświadczenie o jego ukończeniu - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi;
5) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje przed komisją powołaną przez wojewodę;
6) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za:
a) przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
b) przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
c) przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
d) prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,
e) przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu,
f) przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
 
4. Opłaty komunikacyjne i skarbowe można wnieść w kasie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Przemysłowa 53, 66-400 Gorzów Wlkp. lub bezpośrednio na rachunek bankowy Urzędu – pobierz druki opłat, sprawdź numer konta.
5. Opłatę za egzamin kwalifikacyjny należy wnieść przelewem na konto Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w NBP O/O Zielona Góra nr 72 1010 1704 0023 5222 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za egzamin instruktora nauki jazdy/wykładowcy (wpisać właściwe) w zakresie kategorii (wpisać kategorię, której dotyczy egzamin) prawa jazdy)” lub w kasie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z dopiskiem: „opłata za egzamin instruktora nauki jazdy/wykładowcy (wpisać właściwe) w zakresie kategorii (wpisać kategorię, której dotyczy egzamin) prawa jazdy)”.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji.
  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Załączniki