Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Szczegóły informacji

Wpisanie do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: KOMUNIKACJA - STACJE KONTROLI POJAZDÓW I OŚRODKI SZKOLENIA KIEROWCÓW

Ogłoszono dnia: 2014-12-03 12:31:34

Termin załatwienia

Wpis przedsiębiorcy do rejestru i wydanie zaświadczenia o wpisie dokonywane jest w terminie do 7 dni od dnia wpływu wniosku wraz z kompletem załączników.

Miejsce załatwienia

  1. Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. ul. Myśliborska 34, nr tel. (95) 7355-721, I piętro – pokój 112 lub
  2. punkt kancelaryjny Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. ul. Myśliborska 34, parter lub kancelaria Urzędu Miasta ul. Sikorskiego 3 – 4, 66–400 Gorzów Wlkp.

Telefon kontaktowy

tel.95 7355 721; fax: 95 7355 670

Adres e-mail

wkm@um.gorzow.pl

Sposób załatwienia

Wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Miejsce odbioru

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Myśliborska 34, 66-400 Gorzów Wlkp.

Wymagane Dokumenty

1. Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. – strona1 strona2
2. Oświadczenie następującej treści:
„Oświadczam, że:
  1. dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców są kompletne i zgodne z prawdą;
  2. znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, określone w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami."
Oświadczenie powinno również zawierać:
  1. firmę przedsiębiorcy oraz oznaczenie jego adresu i siedziby albo miejsca zamieszkania;
  2. oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
  3. podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
3. Załączniki do wniosku:
  1. informacja o osobie (przedsiębiorcy) z Krajowego Rejestru Karnego - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej;
  2. dokumenty potwierdzające posiadanie, przez co najmniej jednego instruktora 3 - letniej praktyki w szkoleniu kandydatów na kierowców, pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku;
  3. potwierdzenie posiadania uprawnienia do prowadzenia szkolenia przez instruktora (kopia legitymacji instruktora);
  4. dokumenty potwierdzające posiadanie infrastruktury odpowiedniej do zakresu prowadzonego szkolenia (sala wykładowa, pomieszczenie biurowe, plac manewrowy, pojazd przeznaczony do nauki jazdy).
Do wglądu: dokument tożsamości przedsiębiorcy lub osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy (dodatkowo pełnomocnictwo).

Czas realizacji

Wpis przedsiębiorcy do rejestru i wydanie zaświadczenia o wpisie dokonywane jest w terminie do 7 dni od dnia wpływu wniosku wraz z kompletem załączników.

Opłaty

  1. Za dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców – opłata komunikacyjna: 500 zł.
  2. Za wydanie zaświadczenia o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców - opłata skarbowa: 17 zł.
  3. Za pełnomocnictwo – w przypadku załatwiania sprawy przez osobę upoważnioną – opłata skarbowa: 17,00 zł (więcej informacji – druk opłaty).
Dokonywanie opłat – patrz UWAGI.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

  1. Dokumenty stanowiące załączniki do wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców powinny być aktualne na dzień złożenia wniosku.
  2. Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który:
    1. posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:
      1. salę wykładową,
      2. pomieszczenie biurowe,
      3. plac manewrowy oraz
      4. pojazd przeznaczony do nauki jazdy;
    2. zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców, co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3 - letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców, pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku, o którym mowa w ust. 4, lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;
    3. posiada w ośrodku szkolenia kierowców zbiory przepisów ruchu drogowego oraz pomoce dydaktyczne właściwe ze względu na rodzaj prowadzonego szkolenia;
    4. nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.
  3. Szczegółowe wymagania w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych i placu manewrowego ośrodka szkolenia kierowców uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
  4. Z aktualnym wykazem ośrodków szkolenia kierowców wpisanych do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. można zapoznać się tutaj.
  5. Opłaty komunikacyjne i skarbowe można wnieść w kasie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Myśliborska 34, 66-400 Gorzów Wlkp. lub bezpośrednio na rachunek bankowy Urzędu – pobierz druki opłat, sprawdź numer konta.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 7 marca 2016 r. w sprawie numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie, wzorów dokumentów i pieczęci związanych z utworzeniem i działalnością ośrodka szkolenia kierowców oraz wysokości opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców.
  5. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Załączniki